Domavi > Kvety > Tučnolist: Druhy, sadenie, rozmnožovanie a starostlivosť
tučnolist

Tučnolist: Druhy, sadenie, rozmnožovanie a starostlivosť

Tučnolist je u nás obľúbenou rastlinou najmä pre nenáročnú starostlivosť a atraktívny vzhľad. Niektoré odrody tučnolistu pripomínajú bonsajový strom a môžu skrášľovať váš domov niekoľko rokov. V tomto článku vám poradíme, ako sadiť tučnolist, ako sa oň starať a ako ho rozmnožiť. Dozviete sa aj to, aké druhy tučnolistu sa u nás najčastejšie pestujú.

Charakteristika

Tučnolist, nazývaný aj rastlina šťastia alebo strom peňazí, sa u nás zvyčajne pestuje ako izbová rastlina. Niektorým druhom tučnolistu sa darí aj v exteriéri a ľudia si ho často vysádzajú v záhradných skalkách. Pochádza z južnej Afriky a jeho latinský názov crassula znamená tučný, čo odkazuje na mäsitú povahu listov. Existuje viac ako 200 druhov tučnolistu, no u nás sa najčastejšie pestuje tučnolist vajcovitý a tučnolist stromčekovitý.

Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata)

Tučnolist vajcovitý, nazývaný aj strom života, sa u nás bežne pestuje ako izbová rastlina. Dorastá až do výšky 90 cm, no v izbových podmienkach mu môžete určovať výšku vy. Tento druh tučnolistu má hladké, lesklé a zaoblené listy vajcovitého tvaru, ktoré sú dlhé približne 2 až 3 centimetre. Sú zoskupené najmä na konci konárov.

Ak má rastlina dostatok svetla, listy majú tendenciu sfarbiť sa na okrajoch do červena. Po správnom zazimovaní môže na jar tučnolist vajcovitý zakvitnúť. Má drobné biele alebo ružové kvety v tvare hviezdičiek.

Tučnolist stromčekovitý (Crassula arborescens)

Tučnolist stromčekovitý je typický svojím mohutným vzrastom a listami sfarbenými do fialova. Tento rozvetvený ker dosahuje v prirodzenom prostredí výšku až 3 metre. V interiéri však dokážete jeho výšku určovať vy.

Listy tučnolistu stromčekovitého sú hrubé a mäsité, na vrchole zaoblené. Hviezdicovité kvety sú ružovej až bielej farby. Po opelení sa ich farba mení.

tučnolist pestovanie

Sadenie

Tučnolist sa u nás najčastejšie pestuje v interiéri, no môžete ho sadiť aj v exteriéri. Zvyčajne sa sadí predpestovaná rastlina, ktorú je možné zakúpiť v kvetinárstve. Môžete však zasadiť aj list odstrihnutý z inej rastliny tučnolistu. V tejto časti si vysvetlíme, ako sadiť tučnolist zakúpený v obchode.

Sadenie v záhrade

Vyberte si slnečné miesto, ktoré je chránené pred popoludňajším slnkom. Tučnolistu sa najlepšie darí v dobre odvodnenej a úrodnej pôde. Preto vám odporúčame pôdu pred výsadbou mierne prekypriť aspoň do hĺbky 5 cm. Následne do nej môžete primiešať kompost, aby ste zvýšili jej úrodnosť.

Pomocou malej motyky vykopte do zeme výsadbovú jamu. Jama by mala byť dvakrát širšia a rovnako hlboká ako koreň tučnolistu. Rastlinu, ktorú ste si priniesli z obchodu, pomaly a opatrne vytiahnite z nádoby. Dajte si pritom pozor, aby ste nepoškodili korene.

Umiestnite tučnolist do jamy. Jamu zasypte zeminou a jemne zeminu zarovnajte. Rastlinu poriadne zalejte hneď po zasadení do zeme. Potom už rastlinu aspoň týždeň nepolievajte, aby ste predišli hnilobe koreňov. Po týždni od vysadenia začnite polievať rastlinu iba vtedy, keď to potrebuje.

Sadenie do kvetináča

Vyberte si kvetináč, ktorý je o niečo hlbší ako dĺžka koreňa tučnolistu. Kvetináč čiastočne naplňte kvalitnou zmesou do črepníkov. Môžete pridať aj granulované hnojivo. Urobte do pôdy v črepníku jamku. Vyberte tučnolist z nádoby, v ktorej ste si ho priniesli z obchodu. Umiestnite ho do nového kvetináča a zasypte ho zmesou takmer po okraj nádoby.

Nakoniec pôdu jemne spevnite tým, že po nej pobúchate dlaňou. Kvetináč s rastlinou umiestnite v interiéri na slnečné miesto. Vyberte si miesto s doobedňajším slnkom a poobedňajším tieňom.

Starostlivosť

Starostlivosť o tučnolist je ľahká a jednoduchá. Rastlina si nevyžaduje pravidelné strihanie ani špeciálne hnojenie. Stačí dodržiavať zopár pravidiel, aby sa jej u vás darilo. Poďme si vysvetliť, aké má rastlina nároky na svetlo, vodu a výživu.

Svetlo

Ak je tučnolist umiestnený na dobre osvetlenom mieste, vyzerá zdravšie a má žiarivejšie farby. Počas horúcich letných dní však potrebuje aj trochu tieňa. Ideálnym stanovišťom pre tučnolist je miesto s ranným slnkom a popoludňajším tieňom. Príliš veľa slnka by mohlo spôsobiť spálenie listov.

Ak pestujete tučnolist v interiéri, umiestnite kvetináč na miesto, kde má prístup nepriame svetlo po celý deň. Môžete vybrať aj slnečné miesto, na ktoré dopadá priame svetlo aspoň 4 hodiny denne, napríklad okno orientované na juh.

Zapamätajte si: Tučnolist potrebuje denne aspoň 4 hodiny priameho svetla alebo nepriame svetlo po celý deň.

Polievanie

Tučnolist neznáša časté polievanie. Príliš veľa polievania môže spôsobovať hnitie koreňov a rôzne hubové ochorenia. Najlepšie je nechať vrchnú časť pôdy medzi jednotlivým zalievanim vyschnúť. Počas chladnejších mesiacov môžete polievanie obmedziť.

V horúčavách a období rastu vám však odporúčame tučnolist polievať častejšie, minimálne raz do týždňa. Počas zimy by ste mali tučnolist zalievať iba minimálne, aby ste ho udržali v polospánku.

Hnojenie

Rastlinu vám odporúčame hnojiť iba striedmo. Pridajte trochu organického hnojiva do pôdy pred sadením a presádzaním. Tučnolist môžete mierne prihnojiť aj koncom jari alebo začiatkom leta, keď začína aktívne rásť a potrebuje viac energie.

Strihanie

Tvar a výšku tučnolistu dokážete sami upravovať strihaním. Pravidelné strihanie však nie je potrebné. Ak sa rozhodnete zmeniť tvar rastliny, počkajte, kým nevyrastie do výšky aspoň 20 cm. Potom môžete začať odstraňovať konáriky.

Najčastejšie sa odstraňujú konáriky v spodnej časti, aby sa dosiahol pekný stromčekový tvar rastliny. Miernym zastrihávaním vrchných konárov podporíte bujnejší rast koruny. Najlepším obdobím na strihanie tučnolistu je od apríla do septembra.

Presádzanie

Tučnolist je možné presadiť kedykoľvek počas celého roka. Najvhodnejším obdobím na presádzanie je však leto. Pôda v kvetináči by mala byť pred presádzaním suchá.

Opatrne vytiahnite tučnolist aj s koreňom z pôvodného kvetináča. Skontrolujte korene. Ak spozorujete na koreňoch náznak hniloby, odstrihnite poškodenú časť.

Potom rastlinu opatrne vložte do nového kvetináča, v ktorom bude mať dostatok priestoru na rast. Kvetináč zasypte substrátom. Aspoň týždeň po presadení tučnolist nepolievajte.

tučnolist starostlivosť

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie tučnolistu nie je vôbec zložité. Najskôr odstrihnite list alebo viac listov (podľa toho, koľko sadeníc potrebujete), ktoré sa nachádzajú na vrchnej časti konára. Listy z vrchnej časti vám budú rásť rýchlejšie a lepšie sa zakorenia. Po odstrihnutí nechajte rez preschnúť, aby sa na ňom vytvoril koreň.

Do kvetináča nasypte pôdu a urobte do pôdy jamku. Potom vložte list/listy do predpripravenej pôdy. Pôda by mala poskytovať dostatočnú priepustnosť, čo môžete docieliť pridaním piesku. Koreň odrezku zasypte hlinou a sadenicu poriadne zalejte.

Kvetináč položte na slnečné miesto a nezalievajte odrezok dovtedy, kým sa nezačne zakoreňovať a rásť. Zakorenenie by malo trvať približne týždeň. Rastlinu v prvých týždňoch rastu chráňte pred intenzívnym slnečným žiarením.

Zazimovanie

Ak pestujete tučnolist v exteriéri, je potrebné ho počas zimy umiestniť do miestnosti s minimálnou teplotou 10°C. Niektoré druhy tučnolistu sú však schopné prežiť zimu v chladnejších podmienkach a nie je potrebné ich presádzať.

Keď sa začne vonku ochladzovať, rastlinu vykopte spolu s koreňom a presaďte ju do kvetináča. Kvetináč umiestnite v miestnosti s teplotou približne 10°C.

V prípade, že pestujete tučnolist v interiéri, vám ho odporúčame na zimu preniesť do miestnosti s 10 až 12 °C, aby ste ho udržali v polospánku. Optimálna teplota na zazimovanie sa však môže mierne líšiť od konkrétneho druhu. V zimných mesiacoch obmedzujte zalievanie. Stačí, ak rastlinu polejete jedenkrát za mesiac.