Domavi > Kvety > Ako správne pestovať gardéniu
gardénia

Ako správne pestovať gardéniu

Gardénia je vznešený kvet, ktorý pochádza z Číny a Japonska. Tvoria ju nádherné biele kvety, ktorými si môžete skrášliť nielen vašu záhradu, ale aj príbytok. V našich domácnostiach sa stáva čoraz viac obľúbená, no starostlivosť o ňu je náročnejšia, ako v prípade iných rastlín. Pokiaľ aj vás očarila, v tomto článku sa dozviete všetky dôležité informácie o jej druhoch, pestovaní, sadení, starostlivosti, rozmnožovaní i zazimovaní.

Druhy

Druhov gardénie je naozaj mnoho. Odhaduje sa, že ich je dokonca viac ako 100. Tieto druhy sa od seba líšia farebne, veľkosťou listou, dobou kvitnutia či rozličnými požiadavkami na starostlivosť. Zo všetkých odrôd najviac vyniká gardénia jazmínovitá, ktorá je aj u nás najviac populárna.

Gardénia jazmínovitá

Tento druh sa vyznačuje pomerne bohatými dekoratívnymi listami v tmavozelenej farbe. Dominantou sú plné kvety v snehobielej farbe s priemerom až 7 cm, ktoré sa objavujú od mája do novembra. Stačí pár kvetov a priestor sa rozvonia jazmínom. Najlepšie sa jej darí v teplom a vlhkom prostredí s dostatkom svetla. Vo voľnej prírode môžu dosahovať výšku až okolo 6 metrov, na našom trhu sú však dostupné kríčky do výšky 30 cm.

Gardénia brighamii

Bežne ju poznáme pod názvom lesná gardénia. Je endemická, čiže sa vyskytuje len na Havaji. Ide o malý stromovitý ker, ktorý dosahuje aj 5 metrovú výšku. Typické sú pre ňu tmavozelené vajcovité listy a malé 2 až 3 cm biele kvety.

Gardénia tahitensis

Zvyčajne je známa pod názvom kvet Tahiti. Pôvodom je z tropického pásma južných ostrovov Pacifiku. Túto odrodu si dokonca viete vypestovať aj doma či na záhrade. Vytvára biele alebo žlté kvety, ktoré pripomínajú vôňu jazmínu. Neznáša chlad, ktorý pre ňu môže byť až smrteľný. V jej typickom prostredí vie dorásť až do výšky 4 metrov, v domácnostiach však dosahuje výšku okolo 40 cm.

gardénia pestovanie

Rozmnožovanie

Hlavnou metódou rozmnožovania gardénie sú odrezky. Reprodukciu je vhodné vykonávať na jar alebo v lete. Stonkové odrezky by mali byť dlhé aspoň 10 cm a mali by mať aspoň 2 páry listov. Na prežitie rastliny je dôležité zakorenenie. Pred tým, ako odrezok umiestnite do pôdy, je vhodné ho ponoriť na niekoľko minút do roztoku manganistanu draselného. Ten dopomôže rýchlemu rastu rastliny. Následne odrezky zasadíme do črepníka, zalejeme ich a prikryjeme. Črepník udržujte pri teplote 18 až 20 °C.

Na rozmnoženie môžeme používať aj semená, ktoré sa vysievajú na jar. Najskôr ich ponoríme na 24 hodín do pohára s vodou. Aby sme mali istotu vyklíčenia, zasadíme len tie, ktoré sa po uplynutí 24 hodín ponorili. Semená vložíme do črepníka a zasypeme hlinou. Dôležité je črepník uchovávať v teple a vo vlhkom prostredí. V ideálnych podmienkach sa výhonky objavia za 20 až 30 dní.

Sadenie

Pokiaľ si sami rozmnožujete gardéniu, po zakorenení odrezku (po cca 4 až 6 týždňoch) môžete mladú rastlinku presadiť na nové miesto. Sadenie prebieha veľmi jednoducho. Odrezok s korienkami len zasadíte do pripravenej pôdy zo zmesi piesku a hlinitej zeminy. Dobre si však stanovisko premyslite, nakoľko gardénia nemá rada zmeny prostredia. Pokiaľ sa predsa len rozhodnete ju presadiť, ideálne obdobie je na to jar. Presádzanie je nevyhnutné, hlavne keď korene prerastajú cez kvetináč. Nesmie byť však rastlina rozkvitnutá.

Pestovanie a starostlivosť

Starostlivosť a pestovanie tejto rastliny nie je vôbec jednoduché. Už len jej umiestnenie si treba dostatočne premyslieť. Keďže gardénia pochádza z tropických oblastí, pre jej prežitie potrebuje vysoké teploty, dostatok svetla a vlhké prostredie, ktoré v bytových podmienkach vytvoríme ťažko. Najlepšie podmienky pre svoj rast a kvitnutie dosiahne v skleníku. Pokiaľ sa rozhodnete ju zasadiť do záhrady, myslite na zimné obdobia. V zime je rastlina vo vegetačnom období a preto okolitá teplota by nemala klesnúť pod 10 °C, inak môže odumrieť. Optimálna teplota na jej správny rast je 24 – 26 °C. Má rada dostatok svetla, ale vyhnite sa priamemu slnku, ktoré by ju mohlo spáliť. Ak vytvoríte gardénií vhodné prostredie pre svoj rast, svojimi kvetmi vás bude tešiť celé leto, od mája do septembra.

Vhodná pôda

Pôda, v ktorej budete gardéniu pestovať by mala byť kyslá. To znamená, že pH musí byť medzi 4 a 6. Kúpite ju akomkoľvek špecializovanom obchode. Gardénia neznáša zásaditú pôdu, preto sa jej radšej vyhnite. Ak použijete univerzálnu pôdu na kvitnutie izbových rastlín, potom je vhodné pridať do nej kompost z dubových listov alebo hnoj. Tieto prísady môžete nahradiť aj citrónovou šťavou alebo kyselinou citrónovou.

Svetlo a optimálna teplota

Gardénia pre svoj rast vyžaduje vhodné svetelné podmienky bez ohľadu na to, či bude umiestnená vonku alebo vo vnútri. Na tmavom mieste alebo v tieni vám rásť nebude. Ideálne je, ak bude mať svetlo aspoň 12 hodín denne. V zime, keď je prirodzeného svetla málo, rastlinu môžete osvetliť fitolampami. Ak jej hľadáte miesto doma, umiestnite ju na parapety, situované na východ alebo západ. Snažte sa vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by jej len uškodilo.

Všeobecne gardénie sú veľmi citlivé na zimu a mráz. Pri vhodnom zazimovaní vám môže cez zimu prežiť, ale odporúčame ju umiestniť skôr do interiéru či skleníka. Najbežnejší druh gardénia jazmínovitá vydrží vonku, ak teploty klesnú maximálne pod -2 °C. Takéto obdobia s nižšími teplotami však nesmú pretrvávať dlho. V interiéri jej v zimnom období vyhovuje bežná vnútorná teplota. Na jar by sa mala zvyšovať na rozmedzie 22 až 24 °C, nakoľko sa rastlina začína rozmnožovať a pripravovať na kvitnutie. V období kvitnutia by mala teplota vzduchu dosahovať aspoň 25 °C.

Polievanie

Táto rastlina miluje vlhké prostredie, to však nie je u nás štandardom. Musíme jej preto zaručiť aspoň vlhkosť pôdy. Polievame ju pravidelne, hlavne v období jari, leta a jesene. V zimných mesiacoch zálievku obmedzíme. Najvhodnejšie je polievať ju odstátou dažďovou vodou. Odporúča sa tiež do každej štvrtej zalievky pridať citrónovú šťavu, ktorá rastline pomôže lepšie vstrebávať živiny.

Hnojenie

Hnojenie je dôležité najmä v čase vegetácie rastliny. Vtedy je vhodné aplikovať tekuté hnojivá každé dva týždne. V zimnom období stačí raz za mesiac. Použiť môžete hnojivo pre kyslé rastliny, guáno alebo domáce ekologické hnojivá.

Strihanie

Gardénie zvládajú rez veľmi dobre. Zastrihávanie kvetov je veľmi potrebné, nakoľko rastlinu posilníme a tiež získame tvar, ktorý sa nám páči. Samozrejme, všetkého veľa škodí, to platí aj v prípade silného a častého zastrihávania. Odstraňujte hlavne tie vetvy, ktoré sú choré, zlomené či suché. Ak chcete, môžete odstrániť aj tie, ktoré sú príliš husto medzi sebou. Tento proces vykonávajte hlavne počas vegetačného obdobia. Gardéniu tak stimulujete k vypúšťaniu nových výhonkov a pukov.

gardénia starostlivosť

Zazimovanie

Aj keď je možné gardéniu nechať prezimovať vonku, odporúčame sa tomuto riešeniu vyhnúť. V našom podnebnom pásme je zima stále silná a je len málo pravdepodobné, že by gardénia vonku prezimovala. Existuje však odroda „Crown Jewel“, ktorá je odolnejšia, ale väčšina odrôd sú na mráz veľmi citlivé. Rastliny môžete umiestniť do zimnej záhrady, do skleníku, na schodisko alebo všade tam, kde je teplota nad nulou a kde sú dobré svetelné podmienky.

V prípade, že máte rastlinu umiestnenú po celý rok v interiéri, môžete ju aj počas zimy nechať na obvyklom mieste pri izbovej teplote. Nenechávajte ju však nad radiátorom, suchý horúci vzduch ju môže vysušiť. Umiestnenú ju môžete mať na okne, zaručíte jej tak dobré svetelné podmienky. Čo sa týka zalievania, to by ste v zimnom období mali obmedziť.