Chceli by ste sa pred susedmi či náhodnými okoloidúcimi popýšiť krásne upravenou predzáhradkou plnou farebných kvetov a sviežej zelene? Ak viete, ktoré rastlinné druhy si vybrať, kam ich umiestniť a ako sa o ne naprieč celým rokom starať, úspech je takmer zaručený.
Na rozdiel od klasickej záhrady má však predzáhradka určité špecifiká, ktoré by ste mali mať na pamäti. Dôležitým faktorom je predovšetkým jej orientácia a to, nakoľko je zatienená priľahlou budovou.
Kvety náročné na slnečné žiarenie umiestňujte vždy mimo tieňa, zatiaľ čo tienisté miesta môžete skrášliť napríklad sviežimi zelenými kobercami z rozchodníkov alebo vkusnou skalkou.
Keďže predzáhradky obvykle ponúkajú len obmedzený priestor, dobré je rozmiestnenie každej rastlinky starostlivo naplánovať a využiť tak každý meter štvorcový čo najefektívnejšie.
Prezrite si náš výber najlepších kvetov do predzáhradky aj s odporúčaniami, ako sa o jednotlivé druhy správne starať.
1. Aksamietnica
Výrazná, oranžovo kvitnúca aksamietnica patrí pre svoj nezameniteľný vzhľad k najobľúbenejším jednoročným rastlinkám. No má tiež liečivé účinky na žalúdok aj kĺby. Využívajú sa pritom priamo jej kvety, ktoré sú jedlé.
Aksamietnice kvitnú celé leto a ich semienka môžete využiť na dve-tri ďalšie generácie. Základom úspechu je nájsť im svetlé stanovište, pretože zbožňujú slnko.
Aksamietnice sa pestujú v záhonoch aj črepníkoch. Pozor však pri umiestňovaní na ich výraznú arómu, pre ktorú dostali aj nelichotivú prezývku „smraďošky”. Najskôr si k nim niekde privoňajte, aby ste sa uistili, že vás nebudú dráždiť.
2. Fialka záhradná
Ak hľadáte vďačný dekoratívny kvet na zasadenie priamo do pôdy či do vonkajšieho črepníka, fialka záhradná, známa aj ako sirôtka, určite stojí za uváženie. Zamilujete si ju pre jej sýte farby, ale aj odolnosť voči zime a nenáročnosť jej pestovania.
Fialka záhradná tradične kvitne na jar, ale môže aj počas skorej jesene. Nenechajte sa zmiasť jej názvom – okrem fialovej bežne kvitne aj na žlto, červeno či bielo a obľúbené sú aj viacfarebné krížence.
Doprajte fialke dostatok vlahy, pretože sucho jej nesvedčí, no pozor aj na preliatie. Ideálne sú na jej pestovanie drenážne črepníky. Obľubuje najmä slnečné stanovištia v závetrí.
3. Flox
Flox je vysoká trvalka ozdobená bohatou korunou kvetov s pestrými možnosťami využitia. Najčastejšie sa vyskytuje v rôznych odtieňoch ružovej, no existujú aj biele, žlté, červené či viacfarebné odrody.
Tieto kvety nie sú náročné na pestovanie ani umiestnenie. Páči sa im na slnku aj v polotieni. Kvôli plytkým koreňom si však neudržia vlahu, takže ich v lete nezabudnite výdatne polievať.
Flox vyrastie aj do 1,5-metrovej výšky, takže je dobré poskytnúť mu oporu a závetrie. Môžete ho aj prihnojovať, čím dosiahnete ešte bohatšie a dlhšie kvitnutie. Skvelo odoláva aj mrazom, takže sa oň netreba báť ani počas zimy.
4. Hosta
Hosta, ktorú môžete poznať aj pod názvom funkia, je dekoratívna trvalka pôvodom z Japonska, s ktorou sa stále častejšie môžeme stretávať aj u nás.
Hosty môžu byť zelené, žlté aj modré a dajú sa tak krásne kombinovať v pestrofarebných záhonoch. Páči sa im najmä v tieni, takže nimi môžete vkusne vyplniť prázdne miesta, kde sa svetlomilné rastliny neujmú. Ak miesto netrafíte, pokojne ich na jar zase presaďte.
Hosta potrebuje dostatok vlahy, no vie si ju udržať, takže ju netreba často polievať. Je to dlhoveká rastlinka, ktorá pri správnej starostlivosti prežije aj niekoľko desaťročí.
5. Hyacint
Kto hyacint čo i len trochu pozná, iste si ho s ničím nepomýli. Nie len pre jeho charakteristický vzpriamený kvet, ale aj vďaka jeho intenzívnej vôni. Alergici by si však naň mali dávať pozor – mohol by ich dráždiť.
Hyacint je symbolom jari, pretože začína kvitnúť práve v marci zhruba pri 15 °C. Jeho kvet robí nám aj včielkam radosť zhruba tri týždne. Potom treba suché časti odstrániť a cibuľku nechať v zemi, kde o rok opäť vykvitne.
Pestuje sa v záhradách aj črepníkoch a ľahko sa rozmnožuje – stačí len jemne narezať jeho cibuľku a čoskoro na nej vyrastú ďalšie, ktoré už len oddelíte a zasadíte.
6. Ľaliovka
Ľaliovky sú obľúbené ázijské trvalky, ktoré nápadne pripomínajú ľaliu, hoci z botanického hľadiska nejde o príbuzný druh. Ich veľké, široko rozovreté kvety môžu mať rôzne farby od žltej cez červenú až po viacfarebné kombinácie.
Na pestovanie nie sú veľmi náročné, nesmie im však chýbať vlaha, čo si môžete poistiť okrem pravidelnej zálievky aj mulčom. Vyniknú samostatne aj v zmiešaných záhonoch.
Ľaliovky vás svojimi exotickými kvetmi budú tešiť od júna až do augusta, no každý z nich kvitne len jediný deň. Pukov je vždy, našťastie, veľa. Schnúce kvety hneď odstraňujte, aby mala rastlina dosť síl na niekoľko týždňov intenzívneho kvitnutia.
7. Levanduľa
Asi niet ikonickejších kvetov, než sú levandule, preslávené najmä vďaka povestným provensálskym poliam, ktoré vždy začiatkom leta sfarbia do fialova. Tak ďaleko však za nimi cestovať nemusíte – levanduľu si môžete vypestovať aj u vás doma.
Tejto odolnej trvalke sa bude dariť v záhone, ale aj v črepníku. Potrebuje len slnečné stanovište, sypkejšiu vápenatú pôdu a väčší črepník s odtokom.
Výrazná aróma levandule v čase kvitnutia rozvonia celý váš domov. Využíva sa aj v aromaterapii, pretože má relaxačné a upokojujúce účinky. Než si ju však dáte do interiéru, otestujte si, či na vás jej vôňa nie je príliš silná.
8. Pivonka
Honosné kvety pivónií sa kedysi vynímali najmä k záhradách čínskych a japonských cisárov. Do Európy sa dostali až v 19. storočí, no rýchlo sa tu udomácnili a zaradili medzi najobľúbenejšie kvety aj v našich okrasných záhonoch.
Pivónie môžu byť bylinou, ale aj drevnatým kríkom, ktorý dorastá až do 2 metrov. Vyšším rastlinám poskytnite oporné tyče či polkruhy, aby ich ťažké kvety a vietor nepolámali.
Vyhraďte im slnečné stanovište a saďte ich plytko, najviac 7 cm do zeme, pretože inak vám nezakvitnú. Polievať ich stačí raz za jeden či dva týždne podľa počasia.
9. Rozchodník
Obľúbený a na pestovanie nenáročný rozchodník je príbuzný tučnolistov. Môže mať mnoho podôb aj rôznu výšku v závislosti od konkrétneho kultivaru.
Rozchodník vytvára hustý zelený koberec posiaty žltými alebo červenými kvetmi. Krásne tak vypĺňa voľné miesta medzi inými druhmi kvetov a prekrýva inak nezaujímavé povrchy.
Netreba sa oň, navyše, nijako extra starať. Zadržiava vlhkosť, takže nepotrebuje časté polievanie a krásne zelený ostáva aj v zime, kedy mu nevadia dokonca ani tuhé mrazy. Jediné, na čo si naozaj potrpí, je svetlo, bez ktorého rastie len veľmi pomaly.
10. Rudbekia
Rudbekie vyzerajú ako malé slniečka – a práve slnko je aj najdôležitejším predpokladom pre ich úspešné pestovanie. Čím viac tepla a svetla majú, tým budú vyššie a ich kvety sýtejšie sfarbené. Radosť vám kvitnutím budú robiť po celé leto.
Rudbekie sa dožijú 2 až 5 rokov, ich kvitnutie však časom slabne, preto ich občas pestovatelia obmieňajú aj skôr. Pokojne si odložte ich semená a vypestujte novú generáciu.
Rudbekie pochádzajú zo severoamerických stepí, nie sú teda chúlostivé na zimu ani mráz. Zalievajte ich primerane počasiu, vždy však len ku koreňom a nikdy nie na listy, ktoré by tak boli náchylnejšie na choroby.
11. Ruža
Pokiaľ ide o popularitu, ružiam sa zo záhradných rastlín zrejme ani jedna nevyrovná. Je kráľovnou rezaných kvetov a skrášli tiež každé miesto, kam ju zasadíte. Navyše, na pestovanie je oveľa jednoduchšia, než by ste si mohli myslieť.
Ruža potrebuje predovšetkým veľa slnka, ideálne od rána. Na pôdu je nenáročná, no čím bude priepustnejšia, tým lepšie. Dosiahnuť to môžete aj primiešaním piesku do substrátu.
Polievať ju stačí zriedkavo, najmä pri dlhších suchách. Ak v okolí jej základne rozmiestnite mulčovaciu kôru, ruža si krásne udrží vlahu aj po dlhší čas. Dôležité je pri ružiach aj strihanie, ktoré ich udržuje v peknom tvare a podporuje ich kvitnutie.
Predzáhradka je ideálnym miestom na pestovanie záhonových kvetov, trvaliek, skalničiek, ozdobných kríkov aj stromčekov. Takýto kompaktný priestor je však zároveň výzvou, ako všetky svoje pestovateľské túžby a predstavy funkčne zladiť a pretaviť do reality.
Čomu sa pri plánovaní výsadby vo vašej predzáhradke vyhnúť? V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac, preto sa vyvarujte najmä hustej a chaotickej výsadbe na malom priestore, kde by si rastlinky navzájom brali živiny a bránili v plnom raste.
Pozor tiež na jedovaté rastliny či kvety s tŕňmi a pichliačmi, ak sa vám v predzáhradke zvyknú hrať menšie deti či domáci maznáčikovia. Niektoré rastliny však, naopak, psíkov a mačičky prirodzene odplašujú, takže pôsobia ako prírodná ochrana pred značkovaním záhonov.
Pri rozumnom plánovaní a troche starostlivosti sa predzáhradka ľahko stane najobľúbenejším miestom pre váš relax aj sebarealizáciu.