Domavi > Kvety > Lopatkovec – krásna izbová rastlina so schopnosťou čistiť vzduch
lopatkovec

Lopatkovec – krásna izbová rastlina so schopnosťou čistiť vzduch

Každý vášnivý pestovateľ by s nami dozaista súhlasil, že lopatkovec je prekrásny už na prvý pohľad. Či za to môžu jeho príznačne „lopatkové“ listy, úchvatné kvety, alebo celková súhra spomínaných faktorov, nie je jednoznačné. Dá sa však povedať, že všetci milovníci prírody v ňom uvidia niečo jedinečné a zároveň krásne. Navyše, okrem estetickej stránky zaujme aj svojou schopnosťou čistiť vzduch. Viete, ako by malo vyzerať pestovanie lopatkovca? Na čo si dať pozor?

Ako by malo vyzerať pestovanie lopatkovca?

Pri správnej starostlivosti sa vám lopatkovec odvďačí nielen prekrásnymi bielymi kvetmi, ale rovnako aj zdravým a čistým vzduchom v miestnosti, v ktorej ho budete pestovať. Práve to z neho robí mimoriadne obľúbenú izbovú rastlinu. Ľudia ho radi umiestňujú do spální, detských izieb, obývačiek či pracovní. Vo svojej podstate mu ale môžete urobiť miesto hocikde u vás doma. Mali by ste sa však pri tom riadiť určitými pravidlami a zásadami.

Kam ho umiestniť?

Vzhľadom na to, že pôvodom siaha lopatkovec až do ďalekých dažďových pralesov, je viac než logické, že na svoje prosperovanie bude potrebovať patričné svetlo. Doprajte mu ho tak, že ho v interiéri umiestnite niekde v blízkosti okna či presklených dverí. Jednoducho tam, kde mu bude dožičeného dostatok nepriameho slnečného svetla. Prečo nepriameho? Intenzívne slnečné lúče by mu totižto mohli poškodiť jeho dominantné listy. Z toho dôvodu sa neodporúča jeho situovanie priamo na parapetoch.

Ako často ho polievať?

Lopatkovec je síce vo všeobecnosti mimoriadne nenáročná rastlina, no takisto je pomerne citlivá na vodu. Dajte si preto pozor, aby ste ho zbytočne nepreliali. Takáto chyba by mohla byť pri pestovaní lopatkovca priam fatálna. Jeho prelievanie totižto častokrát vedie k hnilobe korienkov. Na druhej strane, pri nedostatku vlahy začínajú listy lopatkovca postupne ovísať. Z hľadiska vážnosti sa to však s odhnitými korienkami vôbec nedá porovnávať. V takom prípade vám totižto postačí, keď lopatkovec patrične polejete a jeho listy sa čo nevidieť vzchopia.

Tip: Pre lopatkovec by mala byť postačujúca zálievka 1-krát týždenne. Vyhýbajte sa jeho prelievaniu a k polievaniu pristupujte radšej až vtedy, keď zemina v kvetináči oschne. Okrem toho, nezabúdajte na jeho tropický pôvod, a preto čas od času pokropte jeho listy vodou.

Čo sa týka polievania lopatkovca a kropenia jeho listov, všetko to môžete obmedziť a zredukovať počas zimy. V zimnom období si totižto lopatkovec nevyžaduje toľko vlahy ako počas teplejších mesiacov.

lopatkovec pestovanie

Vyžaduje si hnojenie?

Ako sme už spomenuli o čosi vyššie, lopatkovec nepatrí k extrémne náročným izbovým rastlinám. Odzrkadľuje sa to aj na jeho hnojení. Lopatkovcu totižto bohato postačí, keď ho prihnojíte bežným hnojivom jeden, prípadne dvakrát, ročne – napríklad na jar a na jeseň. Rastlinka sa vám tak odvďačí prekrásnym kvitnutím.

Ako je to s jeho strihaním?

Keďže je reč o izbovej rastline, úplne na mieste je aj otázka jej „strihania“. V súvislosti s ním potešíme snáď všetkých hobby pestovateľov. Podobne ako v prípade hnojenia je to totižto aj so strihaním. Lopatkovec si ho nejako špeciálne nepýta. Odporúčame vám ale pravidelne odstraňovať choré a zhnednuté listy, ktoré môžu vášmu lopatkovcu zbytočne uberať energiu.

Presádzanie do väčšieho

Zapamätajte si, že v rámci správnej starostlivosti o lopatkovec by ste si mali vyhradiť čas na jeho presádzanie aspoň raz ročne, prípadne raz za dva roky. Presadenie by malo byť do väčšieho kvetináča – aspoň o 5 cm. Ako ale zistíte, kedy je ideálna doba na presádzanie lopatkovca?

  • vyžaduje si častú zálievku
  • má žltkasté listy
  • korene sa tisnú zo zeme
  • listy sú prehustené a neforemné

Čo robiť v takomto prípade? Zoberte o 5 cm väčší kvetináč, pripravte si potrebný substrát, ktorý môže byť napríklad rašelinovo-pieskový, nachystajte si paličku, resp. tyč, na oporu rastliny a pusťte sa do toho. V ideálnom prípade by ste však lopatkovec mali presádzať v jarnom období.

lopatkovec starostlivosť

Jarné rozmnožovanie

Rozmnožovanie vášho lopatkovca môžete vykonať spoločne s jeho presádzaním do väčšieho – teda na jar. Postup je nesmierne jednoduchý. Keď vyberiete lopatkovec zo starého kvetináča, opatrne rozdeľte koreňové trsy do požadovaných priemerov a rozmerov a vložte ich do osobitných kvetináčov s kvalitným substrátom. Nezabudnite na zálievku a prípadnú oporu rastlinky.

Tip: Aby ste predišli poškodeniu koreňov lopatkovca, resp. aby sa korene lopatkovca pri rozmnožovaní čo najjednoduchšie oddeľovali, odporúčame vám pred samotným rozmnožovaním rastlinku poliať.

Pestovanie lopatkovca – na čo si dať pozor?

Pri pestovaní izbových rastlín je úplne prirodzené, že sa občas musíte konfrontovať aj s ich chorobami, škodcami či inými neduhmi. Inak tomu nie je ani v prípade lopatkovca. Keď ho chcete pestovať, mali by ste mať povedomie o jeho možných chorobách a škodcoch. Okrem toho, takisto by ste mali poznať celú pravdu o jeho unikátnych „lopatkových“ listoch.

Choroby

Chorobu lopatkovca v zmysle jeho hnedých listov sme spomenuli už v predošlých riadkoch. Ide o príznak prílišného prelievania alebo nadmerného prísunu priameho slnečného svetla. Takisto sme nevynechali ani žltkasté listy, ktorými si lopatkovec pýta presadenie do väčšieho kvetináča. Viete však, čo znamenajú napríklad zelené kvety, sivobiele nánosy na pôde alebo čierne nánosy priamo na rastline?

  • Zelené kvety – lopatkovec vám nimi dáva najavo, že čochvíľa odkvitne.
  • Biele nánosy na pôde – hubové infekcie, v boji s ktorými vám pomôže napríklad aj mletá škorica.
  • Čierne nánosy na rastline – dôkladne odstráňte všetky časti lopatkovca, ktoré sú čiernymi nánosmi napadnuté.

Nepriatelia

Tak ako každá izbová rastlina, aj lopatkovec má svojich prirodzených nepriateľov. Je však nutné dodať, že im dokáže pomerne efektívne odolávať. Aj napriek tomu ho ale môžu napadnúť vošky, roztoče či červce. Čo robiť v takýchto prípadoch?

Tip: Zotrite škodcov vlhkou handričkou alebo primeraným prúdom vody a následne aplikujte vhodný odborný prípravok, ktorý vám poradia v každom dobrom záhradkárstve. Domácou alternatívou špeciálneho insekticídu môže byť aj obyčajná mydlová voda.

Jedovaté listy

V súvislosti s pestovaním lopatkovca nemožno opomenúť ani zaujímavý fakt o jeho listoch.

Vedeli ste, že listy lopatkovca sú jedovaté?

Toxickými ich robí šťavelan vápenatý, ktorý dokáže negatívne vplývať na sliznicu či žalúdok. Dajte si preto obzvlášť pozor, keď máte zvedavé malé deti alebo všadeprítomných domácich miláčikov. Buď umiestnite lopatkovec mimo ich dosahu, alebo pouvažujte nad inou izbovou rastlinou.

Lopatkovec – na výber máte z viac ako 40 druhov

Kolumbia, tropická Amerika či juhovýchodná Ázia. Tieto oblasti sa dajú považovať za prirodzené domovy lopatkovca. Na ich území sa táto úchvatná rastlina so schopnosťou čistiť ovzdušie môže dorásť úctyhodnej výšky až jedného metra. Mimochodom, naprieč spomínanými oblasťami by ste dokázali nájsť aj viac ako 40 druhov lopatkovca. U nás sa síce nepestujú úplne všetky, no môžeme spomenúť niektoré z tých najpopulárnejších:

  • Lopatkovec wallisov
  • Lopatkovec sensation
  • Lopatkovec petite
  • Lopatkovec domino
  • Lopatkovec mauna loa

Zhrnutie

Lopatkovec je nenáročná izbová rastlina, ktorá sa pri správnej starostlivosti môže stať nielen dominantou miestnosti s prekrásnymi bielymi kvetmi, ale aj účinným čističom vzduchu. V súvislosti s pestovaním lopatkovca dbajte najmä na zásady vhodného umiestňovania, zalievania, hnojenia, presádzania a rozmnožovania. Nezabúdajte ani na jeho prípadné choroby či prirodzených nepriateľov. A v neposlednom rade pamätajte, že listy lopatkovca sú jedovaté.