Domavi > Kvety > Ibištek – rastlina, ktorá vynikne aj u vás doma
ibištek

Ibištek – rastlina, ktorá vynikne aj u vás doma

Prekrásne farby rôznych odtieňov, veľké zvoncovité kvety či rozmanité a zároveň početné druhové zastúpenie. To všetko charakterizuje rastlinu, ktorá nesie ľubozvučný názov ibištek. Poznáte jeho najznámejšie druhy? Viete, akú starostlivosť si vyžaduje? O tom všetkom, a aj o jeho blahodarných účinkoch na vaše zdravie, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Najznámejšie druhy ibišteka

Vo všeobecnosti poznáme viac ako 200 druhov tejto na oko atraktívnej rastliny. Keby sme ich mali menovať všetky, bol by z toho skutočne dlhý zoznam. Nevynecháme však tie, ktoré sú v našich končinách najrozšírenejšie a najznámejšie.

  • Ibištek sýrsky
  • Ibištek čínsky
  • Ibištek bahenný
  • Ibištek jedlý

Ibištek sýrsky

Naše podnebie najviac vyhovuje Ibišteku sýrskemu. To z neho prirodzene robí u nás vôbec najpestovanejší druh ibišteka. Vyznačuje sa kvetmi v rôznych farebných odtieňoch a vysokou odolnosťou – aj voči mrazom. Táto skutočnosť z neho robí v celku nenáročnú okrasnú rastlinu, ktorá môže vkusne zveľadiť aj váš dvor.

Ibištek čínsky

Vedeli ste, že mimoriadne známa a zároveň populárna Čínska ruža je vlastne Ibištek čínsky?

Síce sa najčastejšie pestuje v trópoch, no obľúbený a žiadaný je aj u nás. Svedčí o tom aj skutočnosť, že ho v mnohých domácnostiach nájdete či už v exteriéroch, alebo aj v interiéroch ako dominantnú izbovú rastlinu. Jeho hlavnou pýchou sú prekrásne kvety sýtych farieb, z ktorých pravdepodobne najviac púta pozornosť červená.

Ibištek bahenný

V súvislosti s druhmi ibišteka určite stojí za zmienku aj Ibištek bahenný. Zaujme najmä obrovskými kvetmi, ktoré často dosahujú priemeru až 30 cm. Zatiaľ čo jeho spomínané veľké kvety môžu hrať rôznymi farbami, jeho listy majú tmavozelenú farbu. Farebné kombinácie Ibišteka bahenného tak dokážu urobiť aj zo slovenskej okrasnej záhradky takpovediac tropickú oblasť.

Ibištek jedlý

A nemôžeme vynechať ani Ibištek jedlý. Už jeho názov predpovedá, že pôjde o pochúťku, ktorá sa s obľubou využíva v kulinárstve. Týka sa to však najmä indických a tureckých jedál. V našej oblasti je skôr známy ako Okra.

To najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť o ibišteku

Ibištek je rastlinou, ktorá môže vyniknúť aj u vás doma. Tak ako dokáže oživiť záhrady a dvory v exteriéri, sa môže stať akousi exotickou dominantou vašej obývačky. Stačí, keď mu poskytnete vhodné podmienky a starostlivosť na jeho prosperovanie. Toto je to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť o ibišteku.

Sadenie

Pôda, do ktorej plánujete sadiť váš ibištek, by mala byť nielen mierne kyslá, ale aj patrične obohatená o kvalitný kompost – či už domáci, alebo zakúpený v záhradkárstve.

Jama pre ibištek musí spĺňať určité parametre. Zapamätajte si, že zatiaľ čo jej hĺbka by mala zodpovedať dĺžke koreňa ibišteka, tak jej šírka musí byť od neho aspoň dvojnásobne širšia.

Obdobím ideálnym na sadenie ibišteka je jar alebo jeseň. Vo svojej podstate môžete ibištek sadiť v priebehu celého roka – s výnimkou zimy, počas ktorej je pôda prirodzene zamrznutá.

ibištek pestovanie

Pestovanie

Jednoducho povedané, ibišteky majú najradšej teplo, svetlo a slnečno. Na druhej strane, počas extrémne horúcich dní nepohrdnú ani miernym chládkom. Pri ich pestovaní si však dajte pozor aj na prípadný vplyv vetra, ktorý môže „otrhať“ ich listy a kvety jemnej štruktúry. Z toho dôvodu sa odporúča ich situovanie na záveterných miestach.

Tip: Ibištek je najvhodnejšie pestovať v kvetináči, ktorý môžete kedykoľvek presunúť podľa aktuálnej potreby – či už za slnkom, alebo do tieňa, resp. do závetria.

Rozmnožovanie

Ibištek môžete rozmnožiť dvoma spôsobmi:

  • semenami
  • odrezkami

Čo sa týka rozmnožovania ibišteka stonkovými odrezkami, odporúčame vám ich aplikovanie do vlhkého substrátu. Stonkové odrezky by mali byť dlhé zhruba 10 až 15 cm, pričom najvhodnejšími adeptmi sú mladé odrezky (z daného roka) s listami a púčikmi. Stonkový odrezok zapichnutý v substráte nezabúdajte po prvotnej výdatnej zálievke udržiavať vlhký. Dajte si však pozor na jeho premočenie. Mimochodom, zakoreneniu odrezkov ibišteka sa môžete radovať aj po ich vložení do vody s teplotou okolo 20 °C.

Polievanie

Pozor: Ibišteky neobľubujú príliš mokrú pôdu. Tá môže totižto viesť k plesniveniu kvetov či hnitiu koreňov.

Vo všeobecnosti teda platí, že ibištekom sa skôr darí v suchšej zemine. Mali by ste ich polievať až vtedy, keď bude ich pôda výrazne suchá. To zistíte jednoducho – dotykom.

Hnojenie

Ibištek síce prežije aj v neobohatenej pôde, no keď si chcete na pohľad vychutnať krásu jeho kvetov, mali by ste mu dožičiť potrebné hnojivo, resp. kompost, a to najmä v teplejších mesiacoch.

Zapamätajte si: Ibištek má rád pôdu bohatú na draslík.

Strihanie

Prekrásny pohľad na svoje úchvatné kvety vám ibištek dožičí vtedy, keď budete venovať pozornosť aj jeho strihaniu. Režte a strihajte ibištek, keď nekvitne. Špeciálny čas si vyčleňte na jeho strihanie najmä koncom zimy alebo začiatkom jari, aby ste ibištek zbavili zamrznutých vetvičiek. Navyše, môžete ho priebežne zastrihávať tak, aby rástol jednoducho do krásy.

Starostlivosť

Okrem polievania, hnojenia či strihania za účelom podpory kvitnutia ibišteka stojí za zmienku aj iná bežná starostlivosť. Tá zahŕňa najmä strihanie suchých a chorých konárikov či stoniek. Odhliadnuc od toho je inak ibištek takpovediac nenáročná rastlina.

Pozor: V súvislosti so starostlivosťou o ibištek si dajte veľký pozor na vošky, ktoré vás dokážu doslova a do písmena pripraviť o jeho exoticky vyzerajúce listy. Navyše, keď sa spoja s mravcami, neveští to nič dobré. Odporúčame vám preto, aby ste sa v prípade neželanej návštevy vošiek a mravcov na vašom ibišteku obrátili na najbližšie, resp. najdostupnejšie, záhradkárstvo. Skúsený predajca vám dozaista poradí, aký odborný prípravok bude vo vašej situácii najefektívnejším riešením.

ibištek starostlivosť

Zazimovanie

Čo sa týka zazimovania ibišteka, mali by ste sa riadiť týmito tromi základnými radami:

  • umiestnite ibištek na slnečné okno
  • doprajte mu viac vlahy, keďže teplo v interiéri ho môže počas zimných mesiacov viac „vysušovať“
  • cez zimu ho nemusíte hnojiť

Ibištek a jeho liečivé účinky

Vedeli ste, že okrem náramných estetických vlôh ponúka ibištek aj priaznivé účinky pre váš organizmus? Skvelým príkladom je ibištekový čaj.

To, že ibištek je rastlinou, ktorá môže vyniknúť aj vo vašej domácnosti, je jasné už na prvý pohľad. Nemenšiu pozornosť si však zaslúžia aj jeho blahodárne účinky na ľudský organizmus. Nimi oplýva predovšetkým Ibištek sudánsky.

Aké sú teda všeobecné liečivé účinky ibišteka?

  • môže podporovať imunitu
  • dokáže byť nápomocným pri detoxikácii organizmu
  • podporuje kosti a obličky
  • pomáha pri horúčkach a kašli
  • používa sa pri zmierňovaní vysokého krvného tlaku  liečení srdcových chorôb
  • pôsobí priaznivo pri podráždení žalúdka

Zaujímavosť: Listy z ibišteka sú často používané aj na prípravu šampónov či rôznych prírodných farbív.

Tip na záver – ibištekový čaj

Ibištekový čaj je zmesou ibištekových kvetov, listov a stredových častí kvetov, ktoré sa inak nazývajú kalichy. Samozrejme, všetky tieto zložky sú v prípade čajových zmesí sušené.

Chutný a zároveň liečivý čaj z ibišteka, prípadne čaj, ktorý obsahuje aj ibištek, si môžete zakúpiť v rôznych potravinových obchodoch, resp. v mnohých lekárňach. Pri jeho príprave a zalievaní vám odporúčame postupovať podľa návodu, ktorý sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej zmesi.