Aksamietnice patria medzi obľúbené letničky, ktorých pestovanie je v našom podnebí veľmi jednoduché. Obľúbenosť si získali pre svoju krásu, no aj pre svoje schopnosti podporiť prirodzený ekosystém v záhrade. V tomto článku sa dozviete, čo sú aksamietnice, ako vám dokážu ochrániť úrodu a ako ich sadiť, pestovať a rozmnožovať.
Obsah
Charakteristika
Aksamietnica, u nás nazývaná aj smraďoška, je jednoročná rozkonárená rastlina. Pochádza z Mexika, odkiaľ bola najskôr prevezená do severnej Ameriky. Kultivary aksamietnice majú rozličnú výšku, farbu kvetov a tvar.
Aksamietnica kvitne od júla až do októbra. Pri správnej výsadbe a starostlivosti sa vytvorí hustý porast so žltým, oranžovým až citrónovožltým sfarbením. V našich podmienkach je nenáročná na pestovanie, vďaka čomu sa stala veľmi vyhľadávanou letničkou.
Druhy aksamietnice
Existuje až 52 druhov aksamietnice, no na Slovensku sa môžeme najčastejšie stretnúť s tromi druhmi, a to aksamietnicou vzpriamenou, aksamietnicou rozložitou a aksamietnicou drobnokvetou.
Aksamietnica rozložitá
Táto jednoročná bylina s priamou a do strán rozvetvenou stonkou dorastá do výšky 20 až 50 centimetrov. Listy aksamietnice rozložitej sú drobné, podlhovasté a zúbkaté. Farba listov je tmavozelená.
Kvety sú zvyčajne žltej, oranžovej alebo červenej farby. Kvety niektorých kultivarov obsahujú kombináciu týchto farieb. Sú veľké približne 3 centimetre a rastú na konci stoniek. Majú silnú arómu, ktorá môže byť pre niektorých ľudí nepríjemná.
Aksamietnica vzpriamená
Aksamietnica vzpriamená je vysoká letnička, ktorá kvitne zvyčajne od júna do októbra. Táto jednoročná rastlina dorastá do výšky približne 80 centimetrov. Je vhodná na pestovanie v okrasných záhonoch, na balkóne alebo dokonca v kvetináčoch.
Darí sa jej na slnečnom mieste alebo v polotieni. Táto vysoká odroda má kvety v zlatožltých farbách s priemerom 2 až 3 cm. Kvety rastú na koncoch stoniek, ktoré sú vysoké 10 až 18 centimetrov.
Aksamietnica drobnokvetá
Ako už z názvu vyplýva, aksamietnica drobnokvetá má jednoduché drobné kvety oranžovej, červenej a žltej farby. Táto jednoročná rastlina dorastá do výšky 30 až 40 centimetrov.
Ide o letničku, ktorá má jemne vykrajované listy a skvele sa hodí do vonkajších záhonov alebo kvetináčov. Vyhovuje jej slnečné alebo mierne tienisté miesto. Kvitne počas leta a začiatkom jesene.
Pôda a umiestnenie
Väčšine druhom aksamietnice sa darí na plnom slnku alebo v miernom tieni. Na vlhkých a chladných miestach aksamietnice zvyčajne slabo kvitnú.
Rastú takmer v každej pôde, no najviac sa im darí v úrodnej, dobre odvodnenej zemine. Pred výsadbou vám preto odporúčame pôdu prekypriť do hĺbky aspoň 10 centimetrov. Následne do nej primiešajte prírodný kompost, aby ste zlepšili jej úrodnosť.
Sadenie
Aksamietnicu vysádzame v apríli až máji. Niektoré druhy je lepšie vysádzať hneď na jar po uplynutí posledných mrazov, pretože rastú pomalšie.
Ak ste si pripravili pôdu, môžete sa pustiť do sadenia. Naplánujte si vysádzanie semien aksamietnice do pôdy až po uplynutí posledných mrazov. V teplom počasí vám vyklíčia približne do týždňa a začnú kvitnúť približne o 8 týždňov po vysadení.
Vysaďte semienka aksamietnice priamo do pôdy. Najskôr pôdu navlhčite a potom začnite vysádzať semená vo vzdialenosti 1 cm od seba, približne do hĺbky 0,5 centimetrov. Semienka po vysadení zahrabte pôdou.
Sadenie do kvetináča
Ak sa rozhodnete sadiť aksamietnice do kvetináčov, použite zmes na báze zeminy. Pred výsadbou do pôdy primiešajte aj granulované hnojivo, aby ste jej dodali potrebné živiny. Dbajte na dostatočné odstupy medzi jednotlivými semienkami, aby neboli rastliny v kvetináči na sebe natlačené. V prípade potreby ich môžete po vyklíčení preriediť.
Polievanie
Aksamietnica je teplomilná rastlina a nemá rada príliš vlhkú pôdu. Preto by ste mali pôdu nechať medzi jednotlivým zalievaním vyschnúť. Pri vysokých teplotách si pravdepodobne bude vyžadovať častejšie zalievanie.
Vykonajte test: Pred zalievaním vložte do pôdy prst. Ak je vrchná časť pôdy (cca 0,5 cm) suchá, aksamietnice môžete pokojne zalievať.
Nezalievajte aksamietnicu z výšky, aby ste predišli múčnatke. Namiesto toho ju zalievajte pri koreni.
Hnojenie
Pôdu vyživte prírodným kompostom pred sadením rastliny. Keď aksamietnica rastie, nie je potrebné ju hnojiť. Veľké množstvo dusíka z hnojiva by mohlo podporiť bujný rast listov, no zároveň spomaliť rast kvetov.
Starostlivosť
Aksamietnica si nevyžaduje náročnú starostlivosť. Stačí jej občasné polievanie, dostatok slnka a úrodná pôda. Veľmi dobre znáša dokonca aj letné suchá. Ešte pred rozkvitnutím by ste ju však mali okopať a odstrániť z pôdy burinu.
Strihanie
Odstránenie odkvitnutých kvetov aksamietnice povzbudzuje rastlinu, aby vytvorila viac zdravých kvetov, čím sa predlžuje obdobie kvitnutia. Aksamietnice taktiež vyzerajú po odstránení starých kvetov oveľa lepšie.
Pravidelne odstraňujte odumierajúce kvety. Tým vytvoríte priestor na rast nových, zdravých kvetov. Kvety môžete použiť napríklad na výrobu prírodnej kozmetiky. Ich využitie si vysvetlíme nižšie v článku.
Strihanie aksamietnice je veľmi jednoduché. Začnite odstraňovať odumreté kvetné hlavičky odštipnutím. Pokračujte dovtedy, kým neodstránite všetky odumreté kvety. Pár dní po strihaní vaša aksamietnica krásne a bujne zakvitne.
Zazimovanie
Keďže ide o jednoročnú a teplomilnú bylinu, aksamietnicu nedokážeme zazimovať ako celú rastlinu. Preto je potrebné si na jeseň odložiť semienka a na jar ich vysadiť do pôdy. Po zamrznutí rastlinu vytiahnite aj s koreňom alebo ju odrežte.
Rozmnožovanie
V teplejších oblastiach semená aksamietnice po dozretí vypadávajú a prezimujú v pôde. Na jar z nich vyklíčia mladé rastlinky.
U nás však bývajú zimy chladnejšie, a preto vám odporúčame semeno aksamietnice v októbri pozbierať. Semienka sa nachádzajú v kvetoch aksamietnice. Pozbierajte celé kvety a nechajte ich vysušiť. Potom kvety so semienkami uskladnite na suchom mieste s minimálnou teplotou 10 °C. Na jar môžete tieto semienka opäť vysádzať do pôdy.
Výhody a použitie
Okrem toho, že je aksamietnica krásna, je aj veľmi užitočná. V záhrade dokáže chrániť zeleninu pred škodcami a môžete ju použiť aj na výrobu kozmetiky.
Prírodný repelent
Mnohí záhradkári vysádzajú vo svojich záhradách alebo skleníkoch aksamietnice práve z toho dôvodu, že odpudzujú rozličné druhy škodcov, ako sú háďatká a mlynárik kapustový. Svojou arómou chráni aksamietnica rôzne druhy zeleniny, ako napríklad cesnak, cibuľu, kapustu, paradajky a mrkvu. Aksamietnice pestované v kvetináči dokážu svojou arómou odpudiť nepríjemných škodcov v interiéri.
Náš tip: Ak chcete dosiahnuť čo najväčšiu ochranu, vysaďte aksamietnice približne dva mesiace pred sadením zeleniny.
Aksamietnice priťahujú opeľovače
Prilákanie opeľovačov zlepšuje prirodzený ekosystém vo vašej záhrade. Nektár, ktorý sa nachádza v kvetoch aksamietnice, láka do záhrady včely a motýle.
Vyberajte si odrody s otvoreným kvetom, aby sa hmyz k nektáru ľahko dostal. Veľkou výhodou je dlhé obdobie kvitnutia aksamietnic, vďaka čomu dokážu priťahovať opeľovače až niekoľko mesiacov. Ide teda o skutočné zlato pre vašu záhradu.
Pleťová voda
Aksamietnice majú vysoký obsah vitamínu C, a preto majú na pleť antioxidačné účinky. Vyrobte si z nich pleťovú vodu na čistenie pleti.
Kvety aksamietnice varíme 5 minút s vodou vo vodnom kúpeli. Po uvarení roztok precedíme cez gázu do sklenenej fľaše. Roztok používame ako pleťovú vodu na mastnú pleť so sklonom k akné. Pleťovú vodu je potrebné uchovávať v chladničke.