Domavi > Kvety > Petúnie krásne zveľadia váš balkón: Ako sa o ne starať správne?
petúnia

Petúnie krásne zveľadia váš balkón: Ako sa o ne starať správne?

Petúnie sú spolu s pelargóniami najobľúbenejšími balkónovými kvetmi. Pri správnej starostlivosti totiž dokážu nádherne kvitnúť dlhé mesiace a ich farebné kvety sú doslova pastvou pre oči. Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o správnej starostlivosti o petúnie.

Petúnie alebo aj petúnky sa pýšia nádhernými výraznými kvetmi, ktoré najkrajšie vyniknú v kvetináči na balkóne. Zároveň sú však vhodné aj pre záhonovú výsadbu, no na rozdiel od muškátov sú petúnie jednoročné rastliny. To znamená, že ich je potrebné každý rok vysádzať nanovo.

Petúnie radíme k letničkám, ktoré na našom území krásne kvitnú od jari až po príchod prvých mrazov. Ak žijete v oblastiach, kde je celoročne teplejšie podnebie, petúnie môžete pestovať počas celého roka. Kvety petúnií majú veľké množstvo farieb, od bielej cez ružovú, fialovú až po viacfarebné kvety. Vedeli ste ale, že pôvodná farba petúnií bola výhradne ružová?

Petúnie si veľa ľudí zamieňa so surfíniami. Základný rozdiel je ich vzhľad – petúnie rastú dohora, naopak, surfínie vytvárajú dlhé a bohaté previsy. Na druhej strane je však starostlivosť a pestovanie petúnií a surfínií úplne rovnaká. Je teda na vás, či sa rozhodnete pre dohora rastúce petúnie alebo sa vám na balkón viac hodia previsy tvorené zo surfínií. Garantujeme vám, že nádherne bude vyzerať aj ich kombinácia.

Druhy

Druhov petúnií je také množstvo, že sa pre ne vytvorili samostatné skupiny. Medzi najobľúbenejšie skupiny petúnií patria:

  • Petúnie Multiflorado tejto skupiny patria najodolnejšie a najkvetnatejšie petúnie. Kvety sú stredného až menšieho vzrastu a sú odolné voči nepriaznivému počasiu. Dorastajú do výšky 45 cm a sú ideálne do letných záhonov. Patria sem napríklad Resisto, Frenzy, Primetime, Mirage, Purple Wave, Delight.
  • Petúnie Grandiflora – ich kvety sú veľmi veľké a ideálne je pestovať ich v závesných nádobách. Kvety sú totiž veľmi náchylné na poškodenie dažďom, no nedarí sa im ani počas vlhkého horúceho leta. Často sa stáva, že petúnie z tejto skupiny podľahnú hnitiu. Patria sem napríklad Expres, Dandy, Super Cascade, Ice.
  • Petúnie Miliflora – kvety týchto petúnií sú veľmi malé, avšak kvitnú bohato. Pri vhodnej starostlivosti vydržia kvety veľmi dlho. Kvety rastú kompaktne, do tvaru kra.
  • Petúnie Million Bells – tieto petúnie dorastajú do výšky približne 20 cm. Rastú do tvaru kra a kvety sú nahodené veľmi nahusto. Poznávacím znakom je vždy žltý stred kvietkov.
  • Petúnie chameleón – ide o veľmi zvláštny, no nádherný druh petúnií. Kvety totiž počas kvitnúceho obdobia menia svoju farbu, veľmi často je kvet viacfarebný. Zvyčajne majú žltú, oranžovú až tmavooranžovú farbu.

petúnia pestovanie

Sadenie

Najjednoduchšie by pre vás bolo kúpiť si už hotové priesady petúnií, ktoré si následne zasadíte do vašich kvetináčov či do záhonu. Ďalšou možnosťou je vlastný výsev petúnií. Ideálne s ním začnite už začiatkom februára, najneskôr však v marci a pre petúnie nájdite miesto s teplotou 15 – 18 °C. Vhodný je napríklad skleník, no v byte alebo v dome ich môžete mať položené aj na okne, kde je dostatok svetla.

Do misky nasypte vyzretú a ľahšiu zeminu, poprípade substrát určený na vysádzanie rastlín. Mierne ho v miske utlačte, poriadne polejte a prebytočnú vodu vylejte. Drobné semienka petúnie rozosejte po celej miske. Môžete ich jemne pritlačiť, ale nezasypte ďalšou zeminou. Napokon ich postriekajte rozprašovačom. Ak im nájdete vhodné miesto, pekne vyklíčia v priebehu dvoch týždňov. Pre vytvorenie vhodnej teploty a vlhkosti môžete misku prikryť igelitom.

Pamätajte si, že pre malé rastlinky je nevyhnutné množstvo slnečného svetla. Ak už majú petúnie cca 2 – 4 listy, môžete ich presadiť do kvetináča vo vzdialenosti 5 cm. Približne v apríli alebo začiatkom mája jednotlivé petúnie presaďte do samostatných kvetináčov s priemerom aspoň 7 cm. Ak ste všetko spravili správne, o pár týždňov by sa mali ukázať prvé kvietky. A to je čas na presadenie petúnií do vonkajšieho prostredia.

Starostlivosť

Aj keď petúnie nie sú veľmi náročné na pestovanie, ak im poskytnete maximálnu starostlivosť, odvďačia sa vám nádhernými bohatými kvetmi, ktoré si môžete užívať od jari až po príchod prvých mrazov.

Stanovisko

Petúnie potrebujú aspoň 6 – 8 hodín slnečného svetla denne. Najlepšie sa im bude dariť na slnečných stanovištiach. Dajte si však pozor, niektoré druhy petúnií (napríklad zo skupiny Grandiflora) je lepšie pestovať v závesnom kvetináči, kde na ne nebude dopadať až také množstvo priamych slnečných lúčov. Ak je v lete príliš horúco viac po sebe idúcich dní, v popoludňajších hodinách umiestnite petúnie do polotieňa alebo tieňa.

Polievanie

Tak ako všetky kvitnúce letničky, ani petúnie nemajú rady dlhodobé sucho. Zároveň však nevydržia ani vo vlhkej pôde, v ktorej im postupne začnú odhnívať korene. Pri hojnom zalievaní budú mať vaše petúnie málo kvetov a rastlina sa bude ťahať do výšky.

Petúnie počas teplých letných dní polievajte denne, avšak snažte sa ich nepreliať. Počas menej horúcich dní, na jar a na jeseň, ib bude stačiť zálievka 2 – 3 x týždenne. Dávajte si pozor, aby ste vodu liali vždy iba na hlinu, nikdy nie na listy a kvety. Na polievanie používajte odstátu vodu, poprípade prefiltrovanú vodu.

Hnojenie

Ideálne je hnojiť petúnie raz týždenne viaczložkovým hnojivom, ktoré obsahuje železo a vápnik. Nezabudnite do pôdy pridať aj trochu kompostu. Určite nič nepokazíte klasickým hnojivom určeným pre kvitnúce rastliny.

Zaštipovanie

Ak chcete, aby mali vaše petúnie krásne a bohaté kvety od jari až do zimy, nezabudnite na zaštipovanie, vďaka ktorému sa rastlina na každom mieste rozdvojí. Robte tak pravidelne a vôbec sa nebojte zaštipnúť / odstrihnúť aj mladé kvety a stonky petúnie. Okrem toho vždy odstraňujte suché kvety – minimálne raz týždenne prehliadnite každú petúniu a odstráňte suché, zvädnuté či vyblednuté kvety. Dáte tak šancu novým, krajším a zdravším.

Rozmnožovanie

Petúnie si môžete rozmnožiť pomocou stonkových odrezkov. Odrežte približne 10 – 15 cm dlhú stonku – vyberte si mladú zelenú, nie zdrevnatenú. Zo spodnej polovice stonky odstráňte listy a stonku vložte do pohára s vodou. Pohár umiestnite na slnečné stanovište, napríklad na okennú parapetu. O niekoľko týždňov petúnii začnú vyháňať korene.

petúnia starostlivosť

Choroby a škodcovia

Petúnia je pri správnej starostlivosti odolná takmer voči všetkým druhom chorôb a škodcov. Samozrejme, môže sa stať, že im občas podľahne. Dôležitá je nielen prevencia, ale aj rýchly zásah. Najhoršie je pre petúniu silný dážď a vietor, ktoré zapríčinia zničenie kvetov, hnitie či polámanie stoniek.

Ak je petúnia dlhší čas príliš vlhká, môže sa stať, že ju napadnú vošky. Ak sa ešte nestihli premnožiť, siahnite po prírodnej ochrane, napríklad roztok z vody a prostriedku na riad. Ak sú vošky premnožené, postriekajte kvety chemickým roztokom. Spoznáte to podľa lepkavých listov.

Vošky sú nebezpečné aj pre ich schopnosť preniesť na kvet vírusové choroby. Pri petúnií je najčastejší výskyt vírusu mozaiky paradajky či mozaiky tabaku. Sprievodným znakom sú zožltnuté listy, pomalý rast celej rastliny či presvietené žilky na listoch. Proti vírusovým ochoreniam siahnite po chemických postrekoch.

Medzi choroby, ktoré napádajú petúnie, patria aj plesne, najmä múčnatka. Všimnete si to podľa toho, že na listoch sa začne vytvárať biely povrch. Ak to nezačnete hneď riešiť, listy a kvety následne uschnú a opadajú. Plesne odstráňte chemickým postrekom.

Ďalšie tipy pre správnu starostlivosť o petúnie:

  • Po prvom zakvitnutí sa odporúča petúniu zrezať / ostrihať na polovičnú veľkosť. V priebehu dvoch týždňov sa znásobí jej počet stoniek, listov aj kvetov.
  • Pravidelne kontrolujte, či v miskách pod kvetináčom nestojí voda. Ak áno, okamžite ju vylejte, aby nezačal proces hnitia koreňov.
  • Ak sa vám zdá, že petúnie sa príliš vytiahli a majú málo kvetov, nebojte sa stonky zaštipnúť aj o dve tretiny. Následne kvet pohnojte.
  • Petúnie určite ocenia samozavlažovacie kvetináče. Nezabudnite, že ak je vonku chladnejšie a vlhko, znížte množstvo zálievky.