Netýkavky sú farebné letničky, ktoré dokážu rozžiariť akúkoľvek tienistú časť vašej záhrady alebo miestnosť vo vašom interiéri. Ich pestovanie je pomerne jednoduché, no je potrebné poznať niekoľko zásad, aby sa im u vás darilo. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o ich pestovaní, starostlivosti, rozmnožovaní a zazimovaní.
Druhy
Existujú stovky druhov netýkaviek, z ktorých väčšina pochádza z Afriky. Jednotlivé druhy sa od seba líšia farbami kvetov, tvarmi listov, veľkosťou a taktiež požiadavkami na vlhkosť a svetlo.
Netýkavka balzamína (Impatiens balsamina)
Netýkavka balzamína je jednoročná mrazuvzdorná rastlina, dorastajúca do výšky 30 cm. Jej kalichovité kvety kvitnú v rôznych odtieňoch bielej, ružovej a červenej.
Ide o ideálnu rastlinu na pestovanie v kvetináči alebo v záhradných záhonoch. Uprednostňuje vlhké prostredie a má nízku toleranciu voči suchu.
Netýkavka wallerova (Impatiens walleriana)
Tento druh netýkavky pochádza z Afriky a dorastá do výšky 15 až 60 centimetrov. S netýkavkou wallerovou sa môžeme často stretnúť v parkoch a záhradách po celom svete. Ide pravdepodobne o najobľúbenejší druh netýkavky.
Netýkavka wallerova sa skvele pestuje v záhrade alebo na balkóne. Môžete ju umiestniť na slnečné miesto alebo do polotieňa. Dbajte však na to, aby mala rastlina dostatok vody.
Netýkavka hawkerova (Impatiens hawkeri)
Netýkavka hawkerova má v porovnaní s inými druhmi vyššiu odolnosť voči slnku, no veľmi nízku odolnosť voči suchu. Jej kvety sú žiarivo ružovej alebo červenej farby.
Ide o ďalšiu rastlinu, ktorú je vhodné pestovať v exteriéri. Dobre znáša tieň, ale aj slnečné prostredie. Kvitne po celú sezónu až do prvých mrazov.
Netýkavka malokvetá (Impatiens parviflora)
Ako nám už napovedá názov, tento druh netýkavky má menšie kvety v porovnaní s inými druhmi. Netýkavka malokvetá dorastá do výšky 20 až 60 cm. Pochádza zo strednej Ázie a vo väčšine krajinách sa považuje za invazívny druh.
Rozmnožovanie
Netýkavky je možné rozmnožiť prostredníctvom semien alebo odrezkov.
Rozmnožovanie odrezkami
Vyberte si nekvitnúcu stonku netýkavky s aspoň dvoma pármi listov a zrežte ju. Odrezky väčšiny druhov netýkavky sú dlhé približne 8 až 15 cm.
Po odrezaní treba odrezky zasadiť do kvetináčov naplnených pôdou zmiešanou s perlitom. Zasadené odrezky dobre zalievajte a nechajte ich na svetlom mieste. Zvyčajne im trvá približne mesiac, kým sa zakorenia. Potom ich jednoducho presaďte do záhrady alebo ich nechajte rásť v kvetináči.
Rozmnožovanie semienkami
Netýkavku môžete rozmnožiť aj pomocou semienok. Semienka, umiestnené v tobolkách, je potrebné vysievať v apríli do kvetináča. Kvetináč položte na svetlé miesto a semienka pravidelne zalievajte. Sadenice presádzajte do exteriéru až keď pominú posledné mrazy.
Zaujímavosť: Latinský názov netýkavky je Impatiens, čo znamená „netrpezlivý“. Tento názov si získala rastlina kvôli tomu, že jej semenné tobolky niekedy prasknú aj pri ľahkom dotyku, akoby sa netrpezlivo otvárali.
Sadenie
Netýkavky sa zvyčajne kupujú v záhradkárskom obchode ako dobre zakorenené rastliny. Na sadenie však môžete použiť aj odrezky z netýkaviek, ktoré už máte doma.
Ak si zakúpite sadenice netýkavky v obchode, dbajte na to, aby ste ich pred zasadením do zeme dobre zalievali. Sú totiž veľmi citlivé na nedostatok vody a mohli by vám rýchlo zvädnúť. Netýkavky môžete pestovať v exteriéri alebo ako izbové rastliny v kvetináčoch.
Na jar, po skončení posledných mrazov, môžete začať so sadením netýkaviek v záhrade. Jemne stlačte nádobu, v ktorej ste si sadenice netýkavky zakúpili, aby sa pôda uvoľnila. Potom z nádoby opatrne vytiahnite netýkavku. Vykopte v záhrade jamu, ktorá je minimálne taká hlboká a široká ako obal, v ktorom ste si netýkavku priniesli.
Vložte sadenicu do jamy a opatrne dieru zasypte. Netýkavku po zasadení do zeme poriadne zalejte, najlepšie dažďovou vodou. Sadenice netýkavky môžete sadiť pomerne blízko pri sebe, s rozmedzím 5 až 10 cm.
Pestovanie a starostlivosť
Netýkavka je vo všeobecnosti nenáročná rastlina na údržbu a darí sa jej na slnečnom mieste, ale aj v tieni. Napriek nenáročnej starostlivosti vás bude rastlina dlho tešiť svojimi krásnymi farebnými kvetmi. Prečítajte si, aké podmienky pre rast netýkavka potrebuje a ako sa o ňu treba starať.
Svetlo
Ak budete netýkavku pravidelne zalievať, bude sa jej dariť aj na slnečnom mieste. Ich veľkou výhodou však je, že sa im darí aj v polotieni alebo v tieni. Môžete ich teda vysadiť na miesta v záhrade, kde by sa iným typom rastlín nedarilo.
Požiadavky na svetlo sa mierne líšia aj v závislosti od druhu netýkavky, a preto vám odporúčame sa pri jej kúpe poradiť s odborníkom alebo si prečítať informácie o jej sadení na obale.
Pôda
Netýkavky, ktoré sa u nás bežne pestujú v záhradách a domácnostiach, potrebujú dobre odvodnenú pôdu, obohatenú o organický materiál. Keďže rastlina potrebuje veľa vody, pôda by mala mať dostatočnú drenáž, ktorá podporí odvodnenie a zabráni hnilobe koreňov.
Ak sa rozhodnete sadiť netýkavku do kvetináča, stačí si zvoliť pôdu, ktorá dobre odvádza vodu a pravidelne rastlinu zalievať malým množstvom vody. Ak sa však rozhodnete pestovať rastlinu v záhrade, pravdepodobne bude potrebné pôdu mierne upraviť.
Piesočnatá pôda dobre odvádza vodu, no je potrebné ju vyživiť organickým materiálom. V prípade, že máte na záhrade ílovitú pôdu, je dobré do nej pridať doplnky na zlepšenie drenáže, ako je napríklad kokosové vlákno.
Polievanie
Pri pestovaní netýkavky by ste mali udržiavať pôdu mierne vlhkú, no nikdy nie premočenú. Mohlo by to totiž viesť k hnilobe koreňov. Medzi jednotlivým zalievaním nechajte pôdu trochu uschnúť a rastlinu zalejte až vtedy, keď bude vrchná časť pôdy (približne 1 cm) na dotyk suchá.
Počas horúcich letných mesiacov si netýkavka vyžaduje nadmerné zalievanie. Množstvo vody budete musieť v extrémnych teplotách zdvojnásobiť a možno bude potrebné rastlinu zalievať až dvakrát denne. Výstražným znamením toho, že rastlina potrebuje viac vody, sú zvädnuté listy.
Hnojenie
Ak budete vaše netýkavky pravidelne hnojiť, bude sa im lepšie dariť. Počas jari a leta je potrebné rastliny prihnojiť každé dva týždne a použiť na to vo vode rozpustné hnojivo. Okrem toho môžete na začiatku jarnej sezóny rastliny vyživiť aj hnojivom s pomalým uvoľňovaním.
Strihanie
Ak sa vám zdajú vaše netýkavky prerastené a strapaté, jednoducho ich zastrihnite pomocou záhradkárskych nožníc. Ak chcete podporiť kvitnutie počas celého leta, po odkvitnutí každého kvetu odstrihnite vrcholky stoniek. Odstránenie odkvitnutých zvyškov podporí rast nových zdravých kvetov. Počas vegetačného obdobia môžete tento proces niekoľko krát opakovať.
Pri strihaní odstraňujte najmä stredové listy. Vďaka tomu podporíte rast bočných výhonkov a kvet bude pôsobiť plnšie. V prípade, že je vaša rastlina zdravá, dobre rastie a páči sa vám jej vzhľad, nie je potrebné ju strihať.
Zazimovanie
Netýkavka nie je odolná voči mrazom, a preto je potrebné ju ešte pred ich príchodom zazimovať. V prípade, že pestujete netýkavky v záhone, presaďte ich opatrne do kvetináčov.
Najlepšie je umiestniť kvetináč s netýkavkou do chladnejšej miestnosti alebo vykurovanej zimnej záhrady, kde teplota dosahuje približne 10 °C, najviac však 17 °C.
Netýkavka počas zimy vyžaduje menej zálievky ako v lete. Na jar stačí netýkavku presadiť do novej pôdy alebo ju rozmnožiť pomocou odrezkov.