Domavi > Drevo > Smrek

Smrek

Smrekové drevo patrí k mäkkým druhom dreva, ktoré je zároveň pevné a pružné. Jeho povrch je hladký, hodvábne jemný. Vďaka týmto vlastnostiam sa dobre opracúva a využíva sa predovšetkým v stavebníctve. Svoje využitie však má aj v nábytkárstve či dokonca pri výrobe hudobných nástrojov. Smrekov je viacero druhov, stretnúť sa môžete napríklad so smrekom obyčajným, sibírskym smrekom či s červeným smrekom.

Mäkké, no pevné

Smrekové drevo sa vyznačuje smotanovo bielou farbou, ktorá môže prechádzať do jemne hnedej. Ide teda o veľmi svetlé drevo. Je typické výraznými letokruhmi a nemá jadrové sfarbenie. Smrek je ľahké a mäkké drevo, ktoré je zároveň pružné a dobre sa štiepi. Jeho prednosťou je jednoduché a rýchle sušenie.

Smrekové drevo má tiež veľmi dobre termoizolačné vlastnosti. Je to vďaka vyššiemu podielu vzduchu vo vnútri dreva. Ten pomáha udržiavať teplo vo vnútri stavieb postavených zo smrekového dreva.

Nevýhodou smrekového dreva je to, že nie je veľmi odolné voči drevokaznému hmyzu. Preto je potrebné nepodceniť ochranu pred škodcami. Hoci sa smrek dobre morí, impregnácia je náročnejšia. Nevýhodou môže byť aj výrazná vôňa živice.

Významné stavebné rezivo

O smrekovom dreve by sme mohli povedať, že má nezastupiteľnú úlohu ako stavebné rezivo. Využíva sa predovšetkým pri nadzemných stavbách, napríklad na stavbu strešných konštrukcií, interiérových aj exteriérových dverí či balkónov, schodísk, ale aj na drevené obklady a podobne. Obľúbený je napríklad tatranský profil, ktorý je zvyčajne zo smreku obyčajného. Smrekové drevo sa tiež často využíva ako súčasť rámov pri výstavbe stavieb z dreva.

Jednoducho sa opracuje

Smrekové drevo sa vďaka svojej mäkkosti veľmi dobre opracováva. Dobre sa reže, frézuje, hobluje, morí a farbí. Málokedy sa stane, že by sa ohýbalo alebo vysychalo.

Na nábytok aj hudobné nástroje

Smrekové drevo má skutočne všestranné využitie. V nábytkárstve sa používa na výrobu skríň, komod a rôznych truhlíc. Svoje využitie nájdu určité druhy smrekového dreva aj pri výrobe hudobných nástrojov. Musí však ísť o tzv. rezonančný smrek, teda taký smrek, ktorý má veľkú hustotu letokruhov. Zaujímavosťou je, že práve smrekové drevo je dôležité pri výrobe papiera.