Domavi > Drevo > Orech

Orech

Orechové drevo patrí k cennejším druhom dreva, pričom s vekom stromu rastie aj cena dreva. Ide o tvrdý a pevný druh dreva, ktorý je však zároveň ohybný. Pre svoju nezameniteľnú kresbu sa využíva v rezbárstve či pri výrobe drevených šperkov. V minulosti sa využíval aj v nábytkárstve, no dnes sa kvôli vysokej cene na výrobu nábytku používa oveľa zriedkavejšie.

Tvrdé takmer ako dub

Orechové drevo sa vyznačuje tým, že je veľmi tvrdé, len o čosi menej ako dubové drevo. Okrem toho je aj pevné a tiež ohybné, dobre sa tvaruje. Sfarbenie orecha je viacfarebné, beľ je bielosivý so žltými škvrnami a jadro je od neho výrazne oddelené, s tmavohnedou až tmavočervenou farbou.

K nevýhodám orechového dreva patrí to, že je drahšie a ťažšie dostupné. Okrem toho pri zmenách vo vlhkosti vzduchu orechové drevo napučí, praská, dochádza k vysychaniu či deformovaniu a ľahko sa v dreve vytvárajú preliačiny. V neposlednom rade orech nie je veľmi odolný voči niektorým škodcom.

Vhodný na umelecké predmety

Orechové drevo sa používa na výrobu drobných dekoračných a umeleckých predmetov. Keďže sa dobre obrába na sústruhu a ľahko sa reže dlátom, šikovní rezbári z neho vyrábajú napríklad prívesky či drevené šperky. Z orechového dreva sa tiež robia svietniky alebo misky, podnosy či vešiaky a podobne.

Orechové drevo sa využíva tiež pri zhotovovaní klavírov, obrazových rámov, či palubných dosiek luxusných áut, prípadne aj na výrobu pažieb poľovníckych pušiek.

Na nábytok je príliš drahý

V tesárstve ani v nábytkárstve sa orechové drevo dnes už veľmi nepoužíva. Jednak je aktuálne dosť náročné zohnať kvalitné a zdravé orechové drevo, a jednak by bola cena takého nábytku veľmi vysoká. Stretnúť sa môžete s orechovou dýhou, ktorá sa používa ako polepový materiál na OSB a drevotrieskové dosky. Ak máte dostatok finančných prostriedkov, môžete si dať do interiéru aj veľmi kvalitnú a odolnú drevenú podlahu z orechového dreva.

Zaujímavosťou je, že vďaka jednoduchému ohýbaniu sa v minulosti používalo orechové drevo na zhotovovanie malých člnov na zámorské plachetnice.