Domavi > Drevo > Čerešňa

www.svetla.sk

Čerešňa

Čerešňové drevo patrí medzi stredne tvrdé a stredne ťažké druhy dreva. Vyznačuje sa tvrdosťou, no je aj poddajné. Používa sa na výrobu nábytku, podláh či hudobných nástrojov alebo malých úžitkových predmetov.

Voňavé a s krásnou kresbou

Čerešňové drevo je pevné a tvrdé, no je aj poddajné a pružné, takže sa s ním dobre pracuje. Jeho farba pripomína drahé a exotické mahagónové drevo. Jadro je totiž červenohnedé a beľ má smotanovú farbu prechádzajúcu do jemne ružovej.

Drevo čerešne má výraznú textúru a zaujímavú kresbu, no a po vybrúsení získava povrch pekný lesk. Navyše má čerešňové drevo príjemnú vôňu. Jeho nevýhodou však je to, že je potrebné chrániť ho pred priamym slnečným žiarením. V opačnom prípade hrozí, že stmavne. Drevo je odolné voči napadnutiu hubami, no obľubujú ho červotoče. Čerešňové drevo sa pomerne dlho suší, môže to trvať aj niekoľko rokov, čo tiež zvyšuje jeho cenu.

Originálny nábytok

Čerešňový nábytok pôsobí veľmi hladkým až zamatovým dojmom. Najčastejšie sa z čerešňového dreva zhotovujú stolíky, komody, príborníky alebo zábradlie či rôzne stĺpiky na schodiská. Masívne kusy nábytku sa z tohto dreva vyrábajú len zriedkavo, a to pre jeho vysokú cenu. Čerešňové drevo sa tiež používa na drevené podlahy alebo vykladané kazetové stropy.

Hudobné nástroje aj drobné úžitkové predmety

Drevo z čerešne sa používa na výrobu originálnych hudobných nástrojov, ale svoje využitie má ja v rezbárstve, sochárstve a dokonca aj v galantérii. Vďaka typickej vôni sa z neho zhotovujú napríklad cigaretové špičky, drevené fajky a iné malé dekoračné a úžitkové predmety.

Nepotrebuje povrchovú úpravu

Keďže má čerešňové drevo peknú textúru aj farbu, bola by škoda ho niečím vylepšovať. Zvyčajne ho úplne stačí natrieť bezfarebným matným lakom. Ak by ste chceli, môžete pomocou morenia upraviť jeho farbu tak, aby bola podobná odtieňu orecha.