Domavi > Drevo > Lipa

Lipa

Lipové drevo je pevné, no zároveň je aj mäkké, čo z neho robí ideálne drevo pre umelecké aj úžitkové rezbárstvo. Lipa má zaujímavú štruktúru dreva, ktoré je sfarbené do bielych až jemne žltých odtieňov a má len jemne viditeľný vzor.

Pevné a mäkké zároveň

Lipové drevo je bezjadrové a veľmi pórovité, kvôli čomu sa bez dôkladnej povrchovej úpravy ľahko zanáša nečistotami. Jeho farba je biela a prechádzať môže až do žltých odtieňov. Nevýhodou je, že pri stretnutí so vzduchom získava tmavší nádych. Nedostatkom tohto druhu dreva je aj jeho nízka odolnosť a náchylnosť na napadnutie drevokazným hmyzom.

Ide o pevné a mäkké drevo s homogénnou štruktúrou. Lipové drevo je bez vône a chuti, a tak je vhodné na výrobu rezbárskych produktov, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami.

Najlepšie drevo pre rezbárov

Lipové drevo je vďaka svojim vlastnostiam jedným z najlepších druhov dreva pre rezbárov a tiež je vhodné na sústruženie. Dá sa totiž dobre opracovávať v každom smere.

Jeho ľahkosť, pevnosť, jemnosť a mäkkosť umožňujú ľahké vyrezávanie aj drobnejších vzorov a detailov, pričom nie je nutné používať rôzne špeciálne nástroje. Z lipového dreva sa vyrábajú drevené sochy, modely či rôzne dizajnové a dekoračné kúsky.

Keďže je bez vône a farby, je veľmi dobrým drevom na výrobu predmetov prichádzajúcich do kontaktu s jedlom. Vyrezávajú sa preto z neho misky, ozdobné košíky či dosky na servírovanie jedla a podobne.

Poslúži aj na výrobu nábytku

Lipové drevo sa v malej miere využíva tiež pri výrobe nábytku. Hoci má toto drevo kratšiu životnosť, je možné ju správnym ošetrením predĺžiť. Vyrába sa z neho najmä menší nábytok s dekoračnou funkciou. Okrem nábytku sa lipové drevo používa pre svoju ľahkosť a pevnosť napríklad aj na výrobu rámov na obrazy či zrkadlá a podobne.