Domavi > Drevo > Dub

Dub

Dubové drevo je spomedzi rôznych druhov dreva považované za prémiové drevo. Je to vďaka jeho výnimočným vlastnostiam, akými je jeho pevnosť a štruktúra. Dubové drevo je veľmi odolné, preto sa využíva na výrobu nábytku aj v stavbárstve, vhodné je napríklad aj na drevené podlahy.

Tvrdé a odolné

Dubové drevo sa vyznačuje vysokou pevnosťou a jednotnou štruktúrou. Ide o veľmi odolný druh dreva, ktorý vďaka svojim vlastnostiam patrí k veľmi žiadaným materiálom.

Okrem odolnosti voči poškodeniu a poveternostným podmienkam sa vyznačuje aj odolnosťou voči plesniam alebo škodcom. Okrem toho je dubové drevo veľmi odolné aj voči vode. Dalo by sa povedať, že striedanie sucha a vlhka nerobí dubovému drevu žiadne výraznejšie ťažkosti.

Dubové drevo má typickú svetlohnedú farbu a je kruhovito pórovité, pričom je pekne vidno pravidelné letokruhy. Cievy dreva sú výrazné a vidno ich voľným okom. Platí však, že každý strom má trochu inú štruktúru a dubové drevo sa môže líšiť aj farebným odtieňom.

Základom je dlhé sušenie

Na to, aby ste z vlastností dubového dreva vyťažili maximum, je potrebné dopriať mu dlhé a pomalé sušenie. Je dôležité preto, aby nedošlo k praskaniu dreva alebo k jeho rozpínaniu, prípadne k sťahovaniu.

Dôkladne vysušené dubové drevo je nielen odolné voči plesniam a škodcom, ale tiež je jednoduchšie na opracovanie a aj na záverečné povrchové úpravy.

Využíva sa v nábytkárstve aj v stavbárstve

Dubové drevo sa vyznačuje viacerými dobrými vlastnosťami, vďaka čomu sa využíva v stavebníctve, pri stavbe lodí, konštrukcií mostov a vyrábali sa z neho aj mlynské kolesá. Dubové drevo sa používa aj na výrobu dubových sudov určených na dozrievanie whisky, destilátov alebo vína.

Samozrejme, z dubového dreva sa vyrába aj masívny nábytok, ktorý je v porovnaní s nábytkom z iných druhov dreva odolnejší. Pri nábytku z dubového dreva sa nemusíte obávať poškodenia či poškriabania. Kvalitne spracovaný nábytok z dubového dreva môže prežiť aj viac generácií. Okrem stoličiek či stolov, prípadne skriňového nábytku, sa dubové drevo používa aj na výrobu dverí či schodísk.