Domavi > Drevo > Jelša

www.svetla.sk

Jelša

Jelšové drevo je veľmi žiadané v rôznych oblastiach pre svoju krásnu kresbu, nepravidelné jadro a uzly. Je to veľmi jemné a ľahko opracovateľné a tiež lacné drevo, ktoré sa využíva v rezbárstve, nábytkárstve a aj na výrobu hračiek či hudobných nástrojov.

Voda zvyšuje jeho tvrdosť

Jelšové drevo sa vyznačuje mäkkosťou a ľahkosťou. Zaujímavosťou je, že vo vode či vo vlhkom prostredí sa zvyšuje tvrdosť a odolnosť dreva, ktoré sa tak stáva trvanlivejším. Jeho farba je spočiatku biela, no časom prechádza do oranžovej až bledo-červenej. Keď jelšové drevo správne namoríte, môžete dosiahnuť farbu podobnú výrazne drahšiemu mahagónovému drevu.

Nevýhodou jelšového dreva je to, že je mäkké, takže sa pri zvýšenej záťaži môže začať neželane ohýbať. Okrem toho toto drevo ľahko podlieha hnilobe. Na druhej strane sa však dá jelšové drevo dobre impregnovať a farbiť, vďaka čomu sa jeho životnosť môže výrazne predĺžiť.

Výborné drevo pre rezbárov

Ako sme už spomenuli, jelšové drevo je mäkké, a tak ho radi využívajú rezbári. Keďže ide o lacnejšie drevo, s obľubou po ňom siahajú hlavne začínajúci majstri. Veľmi často sa používa aj na výrobu drevených hračiek, no a z jelšového dreva sa tiež vyrábajú hudobné nástroje.

Poslúži aj na nábytok

Hoci je jelšové drevo menej odolné ako iné druhy dreva, používa sa tiež v nábytkárstve. Je však vhodné skôr na zhotovenie menších kusov nábytku, napríklad políc alebo stolíkov. Stolári ho radi používajú aj preto, že sa ľahko opracováva a tiež preto, že sa využíva ako imitácia iných, drahších, druhov dreva.

Keďže je jelša odolná voči vode, je vhodná aj na použitie do exteriéru. Tu sa nemusíte obávať toho, že by sa jelša rýchlo zničila poveternostnými vplyvmi alebo vplyvom UV žiarenia. Používa sa aj na stavbu altánkov či ako dosky na plot alebo na terasu.