Domavi > Drevo > Agát

Agát

Agátové drevo je najtvrdšie slovenské drevo, ktoré má viacero dobrých vlastností, preto sa využíva v exteriéri aj v interiéri. Je odolné voči škodcom aj voči vode. Drevo je veľmi stabilné a vďaka dobrým technickým vlastnostiam sa využíva aj na drevené stavby.

Naše najtvrdšie a najstabilnejšie drevo

Agátové drevo je najstabilnejším a najtvrdším drevom rastúcim v našej zemepisnej oblasti. Je typické svojou výraznou štruktúrou so širokou farebnou škálou. Farba dreva prechádza od bledej vanilkovej cez žlté odtiene až po oranžovú s nádychom do červena a končí niekde pri odtieňoch hnedej a sivej s prvkami zelenej.

Veľkou výhodou agátového dreva je jeho odolnosť a dlhá životnosť. V exteriéri môže agátové drevo bez impregnácie prežiť 40 rokov. Samozrejme, ošetrenie jeho životnosť predlžuje. V interiéri agát bez ťažkostí prežije aj 100 rokov. Je odolný voči vlhkosti aj voči škodcom.

Detské preliezky aj terasy

Vďaka svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom sa agátové drevo veľmi často používa na vonkajšie stavby a konštrukcie. Zhotovujú sa preto z neho terasy, drevené detské preliezky či záhradné domčeky, hojdačky, záhradný nábytok a podobne. Tiež slúži na výrobu kolov a ohradníkov.

Na výstavbu vonkajších konštrukcií, akými sú napríklad detské ihriská, sa používa aj agátová guľatina. Na nej sa môžu vytvárať praskliny, no treba povedať, že ak sú výrobky z guľatiny zhotovené kvalitne, ani väčšia prasklina by nemala ich funkčnosť ohroziť. V každom prípade je potrebné pri vonkajšom použití agátové drevo namoriť a naimpregnovať, čím sa jeho odolnosť zvýši a životnosť predĺži.

Slúži na výstavbu mostov i ako palivové drevo

Svoje využitie má agátové drevo aj v nábytkárstve a v stavebníctve. Slúži napríklad na výrobu obkladových dosiek do interiéru aj na fasády domov. V stavebníctve sa tiež používa na výstavbu pilierov, vodných stavieb či mostov.

Agátové drevo sa vyznačuje jednou z najvyšších výhrevností, preto sa môže používať aj ako kvalitné palivové drevo.