Domavi > Drevo > Breza

Breza

Brezové drevo sa zaraďuje medzi stredne tvrdé druhy dreva a jeho dobrou vlastnosťou je to, že sa dá ľahko ohýbať. Ide o svetlé drevo, ktoré sa využíva v rezbárstve, sústružníctve aj v nábytkárstkom priemysle a slúži tiež ako palivové drevo.

Biela kôra pre efektnú dekoráciu

Breza má stredne tvrdé drevo s jemnou smotanovou farbou. Tá sa však môže líšiť v závislosti od poveternostných vplyvov. Je typická bielou kôrou, ktorá sa často na výrobkoch z brezy ponecháva ako zaujímavá dekorácia. Drevo je ľahké a hladké, dobre sa ohýba aj morí a je veľmi dobré aj na lepenie. Kresba brezového dreva nie je výrazná, rovnako ani póry nie sú viditeľné.

Nevýhodou brezového dreva je to, že je náchylné na hubovité ochorenia a drevokazný hmyz. V miestach s vysokou vlhkosťou môže dôjsť k vzniku plesní, hnilobe či k pokriveniu dreva. Kvôli vysokej citlivosti na vlhkosť by sa mali produkty z brezového dreva využívať len v interiéri.

Štýlový nábytok z brezy

Brezové drevo je zaujímavým druhom dreva na výrobu nábytku a drevených doplnkov. Tie môžu v prípade, že je na dreve ponechaná biela kôra, vytvárať zaujímavú rustikálnu atmosféru napríklad na chalupách a chatách.

Okrem nábytkárstva sa drevo z brezy využíva aj na výrobu kvalitných preglejok, ktoré svoje využitie nájdu napríklad v letectve.

Obľúbená u rezbárov

Podobne, ako lipové drevo, aj to brezové je obľúbeným materiálom pre rezbárov a tiež sústružníkov. Vyrábajú sa z neho svietniky, ozdobné misky či dokonca drevené vázy alebo soľničky a koreničky. No a aj dnes sa z vetvičiek brezy vyrábajú brezové metly.

Aj ako palivové drevo

Napriek svojim dobrý vlastnostiam a jednoduchej možnosti opracovania sa brezové drevo veľmi často využíva ako palivové. Použiť ho môžete na kúrenie v krboch aj v kachliach. Dôležité však je, aby bolo drevo dobre vysušené.