Domavi > Drevo

Drevo


Dubové drevo

Dubové drevo je spomedzi rôznych druhov dreva považované za prémiové drevo. Je to vďaka jeho výnimočným vlastnostiam, akými je jeho pevnosť a štruktúra. Dubové drevo je veľmi odolné, preto sa využíva na výrobu nábytku aj v stavbárstve, vhodné je napríklad aj na drevené podlahy.

Bukové drevo

Bukové drevo je spolu s hrabom známe ako najkvalitnejšie palivové drevo, ktoré slúži na kúrenie v kachliach, krboch aj kotloch. Keďže bukové drevo patrí k tým tvrdším, respektíve k stredne tvrdým druhom dreva, svoje využitie má aj v nábytkárstve. Drevo má farbu s nádychom do ružovej, je tvrdé, ťažké, odolné a nie je pružné.

Smrekové drevo

Smrekové drevo patrí k mäkkým druhom dreva, ktoré je zároveň pevné a pružné. Jeho povrch je hladký, hodvábne jemný. Vďaka týmto vlastnostiam sa dobre opracúva a využíva sa predovšetkým v stavebníctve. Svoje využitie však má aj v nábytkárstve či dokonca pri výrobe hudobných nástrojov.

Borovicové drevo

Borovicové drevo by sme mohli zaradiť medzi stredne tvrdé až mäkké druhy dreva. Je pevné a dobre sa obrába, a tak si svoje uplatnenie našlo hlavne ako konštrukčný a stavebný materiál. Okrem toho sa využíva aj na výrobu rôznych druhov nábytku a tiež aj na drevené podlahy.

Lipové drevo

Lipové drevo je pevné, no zároveň je aj mäkké, čo z neho robí ideálne drevo pre umelecké aj úžitkové rezbárstvo. Lipa má zaujímavú štruktúru dreva, ktoré je sfarbené do bielych až jemne žltých odtieňov a má len jemne viditeľný vzor.

Brezové drevo

Brezové drevo sa zaraďuje medzi stredne tvrdé druhy dreva a jeho dobrou vlastnosťou je to, že sa dá ľahko ohýbať. Ide o svetlé drevo, ktoré sa využíva v rezbárstve, sústružníctve aj v nábytkárskom priemysle a slúži tiež ako palivové drevo.

Jaseňové drevo

Jaseňové drevo je svetlé v beli, pričom jeho jadro je skôr svetlohnedé až hnedé. Ide o drevo s veľmi peknou kresbou letokruhov. Je pružné a dobre sa ohýba, preto sa využíva na výrobu ohýbaného nábytku, no je vhodné aj na drevené podlahy.

Jelšové drevo

Jelšové drevo je veľmi žiadané v rôznych oblastiach pre svoju krásnu kresbu, nepravidelné jadro a uzly. Je to veľmi jemné a ľahko opracovateľné a tiež lacné drevo, ktoré sa využíva v rezbárstve, nábytkárstve a aj na výrobu hračiek či hudobných nástrojov.

Orechové drevo

Orechové drevo patrí k cennejším druhom dreva, pričom s vekom stromu rastie aj cena dreva. Ide o tvrdý a pevný druh dreva, ktorý je však zároveň ohybný. Pre svoju nezameniteľnú kresbu sa využíva v rezbárstve či pri výrobe drevených šperkov.

Čerešňové drevo

Čerešňové drevo patrí medzi stredne tvrdé a stredne ťažké druhy dreva. Vyznačuje sa tvrdosťou, no je aj poddajné. Používa sa na výrobu nábytku, podláh či hudobných nástrojov alebo malých úžitkových predmetov.

Agátové drevo

Agátové drevo je najtvrdšie slovenské drevo, ktoré má viacero dobrých vlastností, preto sa využíva v exteriéri aj v interiéri. Je odolné voči škodcom aj voči vode. Drevo je veľmi stabilné a vďaka dobrým technickým vlastnostiam sa využíva aj na drevené stavby.

Cédrové drevo

Cédrové drevo patrí k drahším druhom drevín, no jeho cena odráža jeho špecifické vlastnosti. Je to veľmi pevné drevo, ktoré je odolné voči poškodeniu hubami a napadnutiu hmyzu. Okrem toho má dezinfekčné vlastnosti, je poddajné a dobre sa opracováva.
ochrana dreva

Ochrana a ošetrenie dreva: Aký náter použiť a ako ho aplikovať?

Potrebujete ochrániť drevené povrchy v exteriéri pred dažďom, UV žiarením, poveternostnými podmienkami alebo škodcami? Alebo chcete ošetriť váš nábytok v domácnosti, aby vám vydržal čo najdlhšie? V súčasnosti sú na trhu rôzne typy povrchových úprav, ako napríklad moridlá, oleje, farby, laky a impregnácie. V tomto článku si rozoberieme ich základné vlastnosti a poradíme vám, akým […]

Ochrana a ošetrenie dreva: Aký náter použiť a ako ho aplikovať? Read More »

uskladnenie dreva

Viete, ako správne na uskladnenie dreva? Toto sú najdôležitejšie zásady

Len máločo dokáže dodať interiéru takú neopísateľnú atmosféru unikátnych rozmerov ako vykurovacie teleso na drevo. Krby, pece či rôzne kachle vedia doslova a do písmena vdýchnuť vášmu domovu nový život. Teplo, ktorým vás počastujú, je na míle vzdialené tomu z klasického radiátorového či podlahového vykurovania. Môže za to práve drevo – jedinečný a úžasný prírodný

Viete, ako správne na uskladnenie dreva? Toto sú najdôležitejšie zásady Read More »

záhradný domček

Postavte si záhradný domček svojpomocne! Poradíme vám, ako na to

Bezducho hľadíte na nevyužitý priestor na vašom dvore či vo vašej záhrade? Nemáte kam schovať a uskladniť vaše pracovné náradie so záhradnou technikou? Alebo vám chýba praktická kôlňa pri vašej chatke? Postavte si záhradný domček svojpomocne! Poradíme vám, ako na to. Práve záhradný domček môže totižto predstavovať efektívne využitie priestoru. Okrem toho, keďže takéto stavby

Postavte si záhradný domček svojpomocne! Poradíme vám, ako na to Read More »

prístrešok na auto

Jednoduchý postup, ako postaviť prístrešok na auto svojpomocne

Akú starostlivosť a pozornosť vášmu majetku venujete, takou životnosťou a oddanou službou vás následne odmení. Nič iné nemôžeme povedať ani o autách, resp. iných motorizovaných vozidlách. Jedným z hlavných predpokladov ich správnej starostlivosti je náležité garážovanie. Avšak, keďže nie každý si môže dovoliť priestrannú garáž, riešením môže byť svojpomocne postavený prístrešok na auto. Samozrejme, garáž

Jednoduchý postup, ako postaviť prístrešok na auto svojpomocne Read More »

drevená terasa

Drevená terasa svojpomocne? Tieto tipy sa vám budú hodiť

Slnko, teplo, pohodička. Čo tomu chýba? No predsa útulné miestečko, kde si takéto chvíle môžete vychutnávať naplno. Ak padne voľba na drevenú terasu, určite neoľutujete. Stane miestom, kde strávite množstvo príjemného času relaxom a rozhovormi so svojimi blízkymi. No než si ju začnete užívať, treba ju najskôr zhotoviť. Možnosti máte len dve – zveriť to

Drevená terasa svojpomocne? Tieto tipy sa vám budú hodiť Read More »

altánok

Ako si svojpomocne postaviť altánok

Ten, kto má na záhrade altánok, vie, že ide nie len o krásny doplnok vášho exteriéru, ale aj o skutočnú oázu pokoja, v ktorej si vždy radi zrelaxujete a nájdete chvíľku pre seba, či túto chvíľu strávite s celou rodinou. Aj keď to tak možno nevyzerá, postaviť si altánok svojpomocne nie je také náročné a so správnym náradím by ste to

Ako si svojpomocne postaviť altánok Read More »

tvrdosť dreva

Na tvrdosti dreva záleží: Poznáte rozdiely medzi mäkkým a tvrdým drevom?

Výrobky z dreva sú známe svojou prírodnou krásou a obľúbené sú z niekoľkých dôvodov. Drevo je prírodný materiál, je trvácne, variabilné a skvele sa hodí do akéhokoľvek interiéru či exteriéru. Pri výbere druhu dreva sa ale netreba unáhliť. Je dôležité pochopiť, akú trvanlivosť jednotlivé druhy majú, aký je rozdiel v tvrdostiach dreva a aká je

Na tvrdosti dreva záleží: Poznáte rozdiely medzi mäkkým a tvrdým drevom? Read More »

patinovanie dreva

Patinovanie dreva zvládne každý, dajte nábytku druhú šancu

Povedzme si úprimne, nie každý kus dreveného nábytku je zberateľským skvostom v hodnote tisícok eur. No so správnym know-how ho však môžete do takého šatu odieť. Patinovanie dreva je technicky nenáročná povrchová úprava, ktorá dodá ošumelý a archaický ráz. Nábytok, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako zrelý na vyhodenie, tak môže vďaka upcyklovaniu patinovaním dostať

Patinovanie dreva zvládne každý, dajte nábytku druhú šancu Read More »