Cédrové drevo patrí k drahším druhom drevín, no jeho cena odráža jeho špecifické vlastnosti. Je to veľmi pevné drevo, ktoré je odolné voči poškodeniu hubami a napadnutiu hmyzu. Okrem toho má dezinfekčné vlastnosti, je poddajné a dobre sa opracováva.
Drevo s dezinfekčnými vlastnosťami
Cédrové drevo sa vyznačuje tým, že je ľahké, pevné a poddajné, preto sa s ním jednoducho pracuje. Jeho farba je biela s jemne žltým odtieňom. Toto exotické drevo nie je náchylné na praskania a deformovania, a to ani vo vlhkom prostredí. Samozrejme za predpokladu, že bolo dobre vysušené. Keďže má dezinfekčné vlastnosti, nepodlieha hnilobe a ani hubovitým ochoreniami a tiež je odolné voči drevokaznému hmyzu.
Nevýhodou tohto dreva je to, že je dosť drahé a pre mnohých ľudí nedostupné. Okrem toho má dosť krehkú štruktúru, pretože má kratšie vlákna. Z tohto dôvodu sa neodporúča cédrové drevo používať ako materiál na nosné trámy konštrukcií a podobne.
Sauny, vírivky aj šatníky
Cédrové drevo sa využíva na výrobu víriviek a čoraz častejšie aj na výrobu sáun. Okrem toho však dobre poslúži aj v nábytkárstve, kde sa z neho zhotovujú skrine, komody a šatníky. Vďaka vôni cédrového dreva, ktorá odpudzuje mole a hmyz, je nábytok z neho ideálny na uloženie šatstva.
Drevené domy
Podľa mnohých odborníkov je práve cédrové drevo najvhodnejším druhom dreva na výstavbu drevostavieb. Preto sa používa napríklad na výstavbu zrubov alebo iných drevených domčekov. Drevo má peknú textúru, a tak domy pôsobia elegantne a uhladene. Okrem toho má aj dobré termoizolačné vlastnosti, je odolný voči plesniam a odpudzuje hmyz. No a bonusom je to, že cédrové drevo veľmi príjemne vonia.
Samozrejme, na výstavbu domov alebo menších vonkajších drevených stavieb je potrebné použiť dôkladne vysušené drevo. Surové cédrové drevo by mohlo po tom, čo sa v dome začne kúriť, utrpieť šok. No a ten by mohol spôsobiť vznik prasklín.