Domavi > Drevo > Jaseň

Jaseň

Jaseňové drevo je svetlé v beli, pričom jeho jadro je skôr svetlohnedé až hnedé. Ide o drevo s veľmi peknou kresbou letokruhov. Je pružné a dobre sa ohýba, preto sa využíva na výrobu ohýbaného nábytku, no je vhodné aj na drevené podlahy. Slúži teda aj v stavebnom stolárstve a dokonca aj na výrobu športového náčinia, napríklad gymnastických bradiel a lyží.

Najpružnejšie drevo

Drevo z jaseňa sa vyznačuje tým, že je pevné a tvrdé, no zároveň pružné. Jaseňové drevo má výraznú kresbu a v reze je lesklé. Je tiež kruhovito-pórovité a medzi zimným a letným drevom je viditeľný rozdiel. Beľ dreva je hnedobiela, žltobiela a môže prechádzať až do červenkastej farby. Jadro je nepravidelne ohraničené a jeho farba je hnedá až tmavohnedá.

Nevýhodou jaseňového dreva je to, že nie je veľmi odolné voči vlhkosti a ľahko môže podľahnúť plesniam. Z tohto dôvodu nie je vhodné do priestorov s vysokou vlhkosťou vzduchu a tiež sa neodporúča používať ho v exteriéri.

Slúži na výrobu športového náčinia

Jaseňové drevo sa dobre opracováva a je jednoduché na sústruženie aj leštenie. Vďaka jeho mimoriadnej pružnosti a pevnosti sa vo veľkom využíva na zhotovovanie telocvičného náradia. Vyrábajú sa z neho napríklad gymnastické bradlá. Jaseň sa pre svoje vlastnosti používa aj na výrobu lyží alebo sánok, či hokejok a vesiel.

Ideálny na ohýbaný nábytok

Letokruhy vytvárajú na jaseňovom dreve výraznú kresbu, a tak je toto drevo obľúbené aj na výrobu nábytku. Pre svoju pružnosť sa často používa pri výrobe ohýbaného nábytku.

Zhotovujú sa z neho tiež drevené podlahy a obklady, na ktorých pekne vyniká kontrast farby jadra a beli. Lepené jaseňové drevo sa používa na interiérové zábradlia a schodiská. No a keďže je podobne, ako aj lipové drevo, bez výraznej vône či chuti, je ideálnym drevom na výrobu predmetov prichádzajúcich do styku s potravinami. Môžu sa teda z neho vyrábať misky, ozdobné košíky na potraviny a podobne.