Bukové drevo je spolu s hrabom známe ako najkvalitnejšie palivové drevo, ktoré slúži na kúrenie v kachliach, krboch aj kotloch. Keďže bukové drevo patrí k tým tvrdším, respektíve k stredne tvrdým druhom dreva, svoje využitie má aj v nábytkárstve. Drevo má farbu s nádychom do ružovej, je tvrdé, ťažké, odolné a nie je pružné.
Ťažké a tvrdé, no ľahké na opracovanie
Bukové drevo je typické tým, že nemá farebne odlíšené jadro a vyzreté drevo je celé svetloružové. Ide o tvrdé a pomerne ťažké drevo, ktoré sa však jednoducho opracováva, preto je obľúbené na výrobu nábytku. Po ohriatí parou je bukové drevo veľmi dobre ohybné, za čo môže vysoký obsah lignínu. Hustota dreva je rovnomerná a póry sú jemné. Nevýhodou bukového dreva je to, že zle znáša vlhkosť a striedanie vlhka a sucha.
Výborné palivové vlastnosti
Bukové drevo je jedným z najkvalitnejších palivových driev. Je vhodné na kúrenie v kachliach aj v krboch, rovnako ako aj v spaľovacích kotloch. Jeho prednosťou je, že rýchlo vysychá, takže sa v krbe ľahko zapaľuje. Buk sa vyznačuje vysokou výhrevnosťou a výhodou je, že horí pomaly. Dôležité je však vedieť, že bukové drevo je potrebné hneď po naštiepaní uskladniť na suchom a dobre krytom mieste, aby nezačalo vlhnúť a hniť. Mohla by sa tak znížiť jeho výhrevnosť.
Vyrába sa z neho ohýbaný nábytok a preglejky
Tvrdé bukové drevo sa používa na výrobu tvarovanej preglejky, ale aj na ohýbané postele či sedací nábytok. Najkvalitnejšie bukové drevo sa používa na výrobu dýh pre určených na dekorácie nábytku.
Z bukového dreva sa vyrábajú prakticky všetky druhy nábytku, ktoré sú vhodné do každej miestnosti – do detskej izby, obývačky, spálne či do kancelárie. Nábytok z bukového dreva sa vyznačuje tvrdosťou a keďže je buk úplne bez vône, je ideálny na využitie v nábytkárstve. No a to drevo, ktoré nie je vhodné na výrobu nábytku, výborne poslúži na kúrenie.