Borovicové drevo by sme mohli zaradiť medzi stredne tvrdé až mäkké druhy dreva. Je pevné a dobre sa obrába, a tak si svoje uplatnenie našlo hlavne ako konštrukčný a stavebný materiál. Okrem toho sa využíva aj na výrobu rôznych druhov nábytku a tiež aj na drevené podlahy.
Zaujme textúrou aj farbou
Borovicové drevo má jadro červenkastej až hnedej farby, pričom beľ je svetlá – krémová až smotanová. Pri borovici zaujme okrem farby aj pútavá a výrazná kreslená textúra dreva s pruhmi.
Vďaka vysokému podielu živice je borovica dosť odolným drevom. Vysoký podiel živice dáva drevu typickú výraznú vôňu. Drevo z borovice je mäkké, pružné a ľahké a vďaka týmto vlastnostiam sa dobre opracováva. Nie je náročné ho tvarovať, prípadne kombinovať s inými druhmi dreva. Borovicové drevo sa dobre morí, no jeho impregnácia je práve kvôli vysokému obsahu živice náročnejšia.
Nevýhodou borovicového dreva je, že sa na ňom vytvárajú uzly, kvôli ktorým sa drevo ťažšie brúsi. Dôležité je, aby bolo drevo dokonale vysušené, pretože v opačnom prípade môže po čase chytiť modrú farbu. K zmodraniu môže dôjsť aj vtedy, ak nie je borovicové drevo poriadne naimpregnované.
Stavebný a konštrukčný materiál
Hoci v porovnaní s jedľovým či smrekovým drevom nemá borovica také široké priemyselné spracovanie, svoje uplatnenie má v stavebníctve. Borovicové drevo slúži ako konštrukčný a stavebný materiál napríklad na mostné konštrukcie, pergoly, telegrafné stĺpy či železničné podvaly a vodné stavby.
Okrem toho sa využíva aj pri výrobe nábytku. Z borovicového dreva sa zhotovujú stoly a stoličky, ale aj komody, police a vitríny, skrine či záhradný nábytok. Jednoduché opracovanie robí z borovice výbornú surovinu pre stavebné stolárstvo. Preto slúži aj na vyhotovenie schodísk, vonkajších aj vnútorných obkladov, dverí a podobne. Obľúbené sú aj borovicové podlahy. Celé kmene borovíc sa dokonca používajú na výstavbu zrubov.