Domavi > Kvety > 8 najlepších kvetov do detskej izby

8 najlepších kvetov do detskej izby

Kvety do detskej izby: Áno, alebo radšej nie? Názory sa rôznia. Vo všeobecnosti však, pri dodržaní niekoľkých základných opatrení, neexistuje žiadny dôvod, prečo by v tejto miestnosti kvety mali chýbať. Na čo sa teda pri výbere zamerať?

Do detskej izby sa hodia klasické, ale aj menej tradičné kvety. Ak chcete, aby si k nim drobci vytvorili vzťah, skvelou voľbou sú napríklad rôzne originálne vyzerajúce či mäsožravé druhy rastlín (buďte bez obáv, deti im nechutia).

Ideálne kvety do detskej izby tiež nebudú veľmi náročné na starostlivosť, aby ste do práce mohli zapriahnuť aj samotné deti. Opatera o rastlinky je pre nich cennou skúsenosťou a skvelo ich môže pripraviť napríklad aj na neskoršiu starostlivosť o prvé domáce zvieratko.

V nasledujúcich riadkoch nájdete konkrétne tipy na najlepšie izbové kvety do detskej izby aj s užitočnými radami, kam presne ich umiestniť a ako sa o ne správne starať.

1. Africká fialka

Africká fialka, známa aj ako senpólia, je zbožňovaná pre nežný fialový kvet, ktorý môže mať mnoho odtieňov. Európski botanici ju objavili v Tanzánii koncom 19. storočia a odvtedy vypestovali viac než 20-tisíc unikátnych odrôd. Každý si teda môže vybrať tú „svoju”.

Fialka je drobná rastlinka vhodná aj do stiesnenejších priestorov – málokedy prevýši 15 centimetrov. Má pritom celkom užitočnú schopnosť zachytávať na mäsité listy prach z ovzdušia.

Táto rastlinka potrebuje dostatok svetla, no priame lúče ju môžu spáliť. Pre rovnomerný rast kvetu, ktorý sa ťahá za slnkom, ju môžete pravidelne otáčať.

2. Kalanchoe

Pre milovníkov pestrých kvetov je ideálnou voľbou kalanchoe. Spoznáte ju podľa kompaktného trsu hrubých listov a mnohopočetných kvietkov všemožných farieb a odtieňov.

Kalanchoe sa darí po celý rok, no najlepšie kvitne v zime, keď sú dni najkratšie. Má však rada aj svetlo – pokojne ju postavte priamo na okno. Do bytov je ideálna, pretože skvelo zvláda aj suchý vzduch.

Polievajte ju striedmo. Preliatie jej vadí viac než sucho. Vždy na jar rastlinku presaďte do nového substrátu. Kalanchoe sa teší obľube aj ako kŕmna rastlina – jej listy obzvlášť chutia korytnačkám.

kalanchoe

3. Kameňovec

Hľadáte skutočne originálnu rastlinu? Kameňovec si vás spoľahlivo získa. Svojím nevšedným vzhľadom pripomína živý kameň, navyše v mnohých pestrých farbách.

Kameňovec je sukulent pochádzajúci z Afriky a najlepšie sa mu darí v zmesi rašeliny a piesku. Zhruba po dvoch rokoch začína kvitnúť: Vždy od júla až do decembra,výhradne poobede. Môže mať žlté aj biele kvety a je veľmi dekoratívny.

Kameňovec má rád vysoké teploty a veľa svetla, no nie priameho a ostrého. V lete ho polievajte mierne, v zime už takmer vôbec. Vďaka nenáročnosti túto rastlinu môžete umiestniť prakticky kamkoľvek.

4. Nefrolepka

Vpustite si do domácnosti kúsok pravekého pralesa s nefrolepkou – zelenou papraďovitou rastlinou, ktorá v prírode môže dorásť až do 2 – 3 metrov. V črepníku však obvykle nemá viac než 30 cm a dá sa tak umiestniť aj do stiesnenejších izieb.

Nefrolepka nepotrebuje veľa svetla ani zálievky. Ideálne je pre ňu však vlhšie prostredie či aspoň rosenie. Vďaka prevísajúcim listom sa skvelo hodí napríklad na skriňu či poličku.

Táto rastlina sa poteší príležitostnému hnojeniu aj každoročnému presadeniu do čerstvého substrátu. No je odolná a bez problémov prežije aj menej starostlivé zaobchádzanie.

5. Tillandsia

Tilandsia je medzi izbovými rastlinami skutočný unikát. Môžete ju poznať aj pod názvom vzdušná rastlina, pretože ide o kvet, ktorý nepotrebuje pôdu a žije tak zdanlivo naozaj zo vzduchu.

Vyníma sa najmä v okrasných priehľadných miskách či malých akváriách. Krásna je aj v závesných črepníkoch – ideálne presklených, aby jej vzdušnosť vynikla.

Miesto polievania tilandsiu raz týždenne namočte do mäkkej (najlepšie dažďovej) vody a v lete ju roste. Tieto kvety milujú pohyb čerstvého vzduchu a svetlé miesta. V lete ich môžete dať aj na balkón.

6. Tradeskancia

Názov tradeskancie znie neobvykle a exoticky, no keď ju uvidíte, iste vám bude povedomá. Táto nezameniteľná, do fialova sfarbená rastlina u nás patrí k najobľúbenejším už po mnoho desaťročí.

Za svoju popularitu vďačí svojej nenáročnosti: Hovorí sa, že prežije aj v najneporiadnejšej domácnosti. Pokojne ju môžete umiestniť aj do kúta či na skriňu a nič sa jej nestane, ak ju občas zabudnete poliať.

Bytová tradeskancia síce nekvitne, no pôvab jej dodávajú okrasné listy. Ľahko sa tiež rozmnožuje a výborne sa pre svoj prevísajúci tvar hodí napríklad do závesných črepníkov.

7. Vianočný kaktus

Po celý rok je zelený, no práve v čase Vianoc poteší červenými kvetmi. Vianočný kaktus sa vďaka tomu stal obľúbeným darčekom pod stromček. Aby sa však dožil aj ďalších sviatkov, nájdite mu teplé miesto bez priameho slnka. V lete môže byť v tieni aj na čerstvom vzduchu.

Hoci sukulenty obľubujú sucho, vianočný kaktus polievajte aspoň raz týždenne. Pozor však na preliatie – opadali by mu listy. Poteší ho aj vlhší vzduch. Stačí vedľa neho položiť misku s vodou.

Spoľahlivé vianočné kvitnutie dosiahnete navodením vegetačného spánku v chladnej a tmavej miestnosti dva mesiace pred sviatkami. Keď vyženie puky, vráťte kaktus na svetlo.

8. Zelenec

Milovníci všestranných a nenáročných rastlín, ktoré sa hodia do celého bytu, musia poznať zelenec. Je to bujná rastlina tvorená trsmi tenkých listov, ktorá vyzerá veľmi efektne na stole, okne aj poličke. Dorastá zhruba do 40 centimetrov podľa konkrétneho druhu.

Zelenec má rád bežnú izbovú teplotu, polotieň a miernu zálievku 1 až 2-krát týždenne. Pri veľmi suchom vzduchu ho môžete rosiť postrekom či častejšie polievať.

Pripravte sa, že sa môže prudko rozrastať, takže ho bude treba presádzať. Jednoduchými odrezkami si ho tiež môžete namnožiť. Zelenec patrí k rastlinám s najlepšou schopnosťou absorbovať z ovzdušia toxíny.

Kvety v detskej izbe plnia hneď niekoľko funkcií. Na pohľad ju skrášlia, osviežia v nej vzduch a pre deti sú tiež cennou skúsenosťou, ako sa starať o čosi živé. Kľúčom k úspechu je však správny výber rastliny, ktorá sa do tohto prostredia naozaj hodí.

Na čo si dať pozor? Najdôležitejšia je bezpečnosť. Do detskej izby nepatria jedovaté rastliny či kvety, ktoré môžu dráždiť citlivé detské sliznica a pokožku alebo vyvolávať alergické reakcie. Rovnako sa vyhnite kvetom s tŕňmi, ostňami alebo ostrými listmi, ktoré by deti mohli zraniť.

Ak od detí očakávate starostlivosť o rastlinku, vyberajte nenáročné druhy, ktoré bez problémov zvládnu. Ak im rastlinka napriek svedomitej opatere uhynie, môže ich táto negatívna skúsenosť od pestovania v budúcnosti zbytočne odradiť.

No a v neposlednom rade, samozrejme, zvážte nároky konkrétnej rastliny. V detskej izbe by nemala byť rastlinka, ktorá v zime neznáša kúrenie či vyžaduje tieň a minimum svetla, pretože takéto podmienky v izbách našich ratolestí väčšinou nenájde.