Domavi > Kvety > Kvety na čistenie vzduchu

Kvety na čistenie vzduchu

Potrebuje vaša domácnosť, kancelária či iný priestor osviežiť ovzdušie? Izbové kvety sú na to ako stvorené. Prostredníctvom fotosyntézy premieňajú oxid uhličitý, ktorý vydychujeme, na čerstvý kyslík a dokážu tiež odstraňovať toxíny zo vzduchu, ktorý dýchame. V miestnostiach, kde sa najčastejšie zdržujeme, s nimi vieme priaznivo ovplyvniť svoje zdravie. Niektoré druhy dokonca zachytávajú zo vzduchu zárodky plesní a výrazne tak znižujú záťaž pre astmatikov a alergikov. Dokážu tiež zvýšiť náš pocit pohody či schopnosť sústrediť sa na prácu alebo štúdium.

Aby sme však dosiahli citeľné výsledky, musíme vedieť, ktoré rastliny sú na tento účel najvhodnejšie, kam ich umiestniť a ako sa o ne správne starať. Veľkou pomôckou je v tomto smere napríklad štúdia americkej NASA z roku 1989, ktorá sa zamerala na identifikovanie druhov, čo sú pri absorpcii toxínov z ovzdušia najefektívnejšie. Jej výsledky dodnes platia a citujú z nich aj mnohé príručky a encyklopédie.

Za posledné desaťročia sa však naše vedomosti v tejto oblasti ešte prehĺbili. Zistili sme napríklad, že na prečisťovaní ovzdušia sa podieľajú dokonca aj mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v pôde v črepníkoch izbových kvetov. Nové výskumy tiež otvorili možnosť využívať rastliny aj pri dekontaminácii priestorov zamorených nebezpečnými látkami.

V nasledujúcich riadkoch nájdete výber tých najužitočnejších izbových rastlín, ktoré sa na účel čistenia vzduchu hodia.

Ak hľadáte účinný a nenáročný spôsob, ako si zlepšiť mikroklímu v domácnosti či na pracovisku, izbové rastliny sú skvelou voľbou. Nie všetky druhy sú si však pokiaľ ide o efektivitu pri čistení vzduchu rovnocenné, preto si ich nákup treba dobre rozmyslieť a naplánovať.

Samozrejme, zabúdať pri výbere nesmieme ani na ďalšie zásady. Svetlomilné rastlinky nám dokážu účinne čistiť ovzdušie len tam, kde budú mať dostatok svetla pre správny rast. Teplomilné izbové kvety zase budeme môcť naplno využiť iba v miestnostiach, kde pre ne bude príjemná teplota. Prispôsobiť by ste svoj výber mali aj rozlohe daného priestoru. Hoci pri fotosyntéze je výhodou bohaté a robustné olistenie, nemá zmysel, aby ste dusili mohutný kvet v maličkom priestore. Rovnaký, ak nie lepší efekt často docielite aj s niekoľkými menšími, no dobre rozmiestnenými rastlinkami.

Ak rozmýšľate o nejakom originálnom riešení, trendom sú aktuálne napríklad zelené steny, nazývané aj vertikálné záhrady. S troškou kreativity a šikovnosti sa dajú vykúzliť prakticky v každom priestore a pri čistení ovzdušia sú mimoriadne účinné.