Potrebujete spoľahlivé suché miesto na uskladnenie dreva na vykurovanie? Jednoduchý prístrešok na drevo spĺňa svoj účel dokonale a ponúka tiež skvelý pomer ceny a výkonu. A čo tak pustiť sa do jeho výroby a montáže svojpomocne? Ak si na to trúfate, prinášame vám užitočné tipy a rady, ktoré sa vám určite budú hodiť.
Obsah
Prečo naozaj potrebujete prístrešok na drevo?
Dreváreň bola kedysi súčasťou každého dvora. Niekedy šlo o len skromnú drevenú búdku, inokedy o robustnejšiu stavbu s betónovým základom. Ako sa však rozširovali moderné spôsoby vykurovania, aj drevárne sa dali na ústup a dnes už s ich výstavbou pri plánovaní rodinného domu počíta len málokto.
Postupne však mnohí predsa len zisťujú, že by sa im nejaký skladovací priestor na drevo hodil, či už k rodinnému domu alebo rekreačnej chate. Nemusí pritom ísť o tradičnú dreváreň, často si celkom dobre vystačíte aj s jednoduchým prístreškom, ktorý pri troche zručnosti zvládnete zhotoviť aj svojpomocne.
Váhate, či nestačí drevo len naukladať kamsi k múru? Výhody skladovania dreva pod prístreškom sú jednoznačné:
- Prístrešky drevo chránia pred vlhkosťou, vždy je tak po ruke v suchom a dobre horľavom stave
- Drevo je chránené aj pred plesňami a škodcami, neznehodnocuje sa
- Správne vyhotovený prístrešok zaisťuje potrebnú cirkuláciu vzduchu
- S prístreškom môžete drevo nakupovať vo veľkom, čo je aj finančne výhodnejšie
- Úhľadne naukladané drevo v peknom prístrešku plní aj estetickú funkciu
Prístrešky na drevo: Ako si vybrať ten pravý?
Prístrešky na drevo sa odlišujú veľkosťou, typom konštrukcie a materiálom, z ktorého sú vyhotovené. Pokiaľ ide o to posledné, možnosti sú v podstate len dve:
1. Plechové prístrešky na drevo: Sú prakticky bezúdržbové, veľa vydržia a niekomu viac vyhovuje aj ich moderný vzhľad. Pri kúpe hotového prístrešku sú cenovo s drevenými variantmi pomerne vyrovnané. Na svojpomocné vyhotovenie plechového prístrešku si však asi trúfne len skúsenejší klampiar (nebudeme sa mu teda ďalej venovať ani v našom článku).
2. Drevené prístrešky na drevo: Prírodný materiál je pre mnohých ľudí jasnou voľbou. Krásne vyzerá a vonia, hoci sa oň treba aj trošku starať. Jeho svojpomocné vyhotovenie je pomerne nenáročným a vďačným projektom, na ktorý si môžu trúfnuť aj začiatočníci.
Podľa akých ďalších parametrov by ste si mali svoj prístrešok na drevo vyberať?
Veľkosť/objem
Rozmery prístrešku by sa nemali odvíjať len od priestoru, ktorý naň máte vyhradený, ale tiež od vašej reálnej vykurovacej potreby. Ak ide o prístrešok na chalupe, kde trávite príležitostné víkendy, možno si vystačíte aj s menšími rozmermi. K rodinnému domu, ktorý je drevom vykurovaný počas celej zimy však voľte väčší prístrešok, ideálne by na jedno-dve naplnenia mal vystačiť na celú vykurovaciu sezónu.
Typ konštrukcie
Prístrešky môžu mať mnoho podôb od jednoduchého policového regálu až po originálne úložné priestory zapracované do plotu či altánku. Ak sa do podobného projektu svojpomocne púšťate po prvý raz, možno automaticky pôjdete po najjednoduchšom type. Ani tomu najminimalistickejšiemu prístrešku by však nemali chýbať dôležité funkčné detaily, o ktorých si povieme viac neskôr.
Pokiaľ ide o tvar a dizajn prístrešku, fantázii sa žiadne medze nekladú. Od klasických štvorcov a obdĺžnikov až po imitácie domčekov, trojuholníkové „stany”, hexagónové „plásty”, kruhy a ovály. Samozrejme, čím kreatívnejší dizajn, tým náročnejšia konštrukcia. A pozor aj na stabilitu – vhodné je vždy ťahať stavbu skôr do šírky ako do výšky.
Cena
Ak sa rozhodujete medzi kupovaným a svojpomocne vyhotoveným prístreškom na drevo len kvôli vidine úspory, možno vás prekvapí, že na tomto projekte na prvý pohľad zas tak veľmi neušetríte. Jednoduché hotové prístrešky sa dnes dajú kúpiť už od 150 eur – ak si to prerátate na materiál a hodiny strávené konštrukciou svojpomocného prístrešku, výhody veľmi nevidno.
Pokiaľ sa však bližšie pozriete na kvalitu najlacnejších prístreškov (labilná konštrukcia, nedostatočná izolácia strechy, atď.), motivácia dať sa na vlastnoručné dielo rastie. Kvalitný prístrešok väčších rozmerov už vás v obchode môže vyjsť aj na 500 eur, svojpomocne to zvládnete podstatne lacnejšie.
Ako postaviť prístrešok na drevo: Krok za krokom
Ak ste sa rozhodli pre svojpomocný prístrešok na drevo a máte vyhliadnutý aj konkrétny dizajn, je čas pripraviť si všetko, čo na stavbu budete potrebovať. Zoznam by mal byť zhruba nasledovný:
Náradie:
uholník, kladivo, navinovací meter, vŕtačka, skrutky, skrutkovač, pokosová píla, rotačná brúska, horná fréza, vodováha
Ochranné pomôcky:
ochranné okuliare, rukavice a maska, ktorá zabráni vdychovaniu drevného prachu
Materiál:
Na prístrešok budete potrebovať hrubšie hranoly, ktoré poslúžia ako nosná konštrukcia, a kryciedosky na obklad. Použiť môžete masívne konštrukčné drevo, ale aj staré drevené police, tatranský profil, starý regál či drevené palety. Dôležité je najmä drevo dobre ošetriť ochranným lakom či biocidom. Urobte to ešte pred montážou, aby ste sa dostali aj na ťažšie prístupné miesta.
Okrem dreva budete potrebovať aj materiál na strechu – môžete ju skonštruovať napríklad z vlnitého plechu, prípadne, ak si trúfate, zhotovte jednoduchý krov a osaďte na strechu klasické škridle či asfaltovú bobrovku. Ľudia zvyknú používať najmä prebytky zo stavby domu či altánku. Nezabudnite ani na izolačnú fóliu.
Na kvalite materiálov vo všeobecnosti príliš nešetrite – prístrešok bude stáť vonku na slnku, daždi aj mraze. Pred nákupom si načrtnite plán a dobre všetko premerajte, počítajte vždy aj s rezervou (cca 10 %).
Pri samotnej stavbe dbajte na nasledovné:
1. Vyvýšený základ je základ
Aby drevo bolo chránené pred vlhkosťou, nesmie ležať priamo na zemi. Základňa prístrešku teda musí byť trochu vyvýšená – stačí aj 10 centimetrov (pozor však, aby ste prístrešok nestavali na zle vyspádovanom mieste, kde sa voda drží). Na takýto vyvýšený základ môžete použiť napríklad drevené palety, staré trámy či koľajnice. Môžete, samozrejme, namontovať pod prístrešok aj nožičky, no dbajte na ich vysokú nosnosť.
2. Stabilná nosná konštrukcia
Najskôr si zhotovíte nosné stĺpy či rám, ktorý bude základnou konštrukciou vášho prístrešku. Tu treba dbať na maximálne precíznu prácu, odolné drevo aj kvalitné spoje. Hotová konštrukcia sa nesmie kývať ani nakláňať – ak stabilita pokrivkáva už pri montáži, pod náporom dreva a počasia dlho nevydrží. Čím viac nosných stĺpov na stranu umiestnite, tým bude prístrešok pevnejší. Môžete použiť aj diagonálne spojníky a dobre tiež podbite základňu, aby mala podlaha pevnú oporu.
3. Krycie profily musia byť priedušné
V závislosti od zvoleného dizajnu a konštrukcie budete následne skelet prístrešku „obaľovať” vonkajšími krycími profilmi alebo doskami. Ich funkcia je ochranná, spevňujúca, ale tiež estetická. Nezabudnite však, že drevo nesmú dusiť – to by podporovalo vlhnutie, hnitie a vznik plesní. Latky či profily preto usádzajte s medzerami (cca 2,5 cm), väčšie dosky musia mať rovnomerne rozmiestnené otvory.
4. Strecha je kriticky dôležitá
Keď prší alebo sneží, 90 % vlhkosti na drevo doslova padá priamo z oblohy. Ak sa teda nechystáte prístrešok umiestniť pod nejaké externé zastrešenie (napr. pergolu či prečnievajúcu strechu na dome), musí mať kvalitnú strechu.
5. Posledné detaily
Ak chcete dotiahnuť svoj prístrešok do dokonalosti, môžete ho doplniť aj krycou plachtou. Skrášliť ho môžete tónovanou lazúrou aj rôznymi ozdobnými detailmi. Pripravte sa na to, že prístrešok budete musieť z času na čas ošetrovať dodatočným prelakovaním. Starostlivo kontrolujte, či strecha niekde nepreteká, podlaha sa neprehýba, neuvoľňujú sa skrutky. Príležitostné opravy sú určite príjemnejšie ako nutnosť celý prístrešok vymeniť kvôli zanedbaným nedostatkom.
Na záver: Kvalitný svojpomocný prístrešok na drevo vám vydrží roky
Stále váhate, či sa vám oplatí púšťať do svojpomocnej výroby prístrešku na drevo? Ak máte chuť zamakať na poctivej kvalite, prípadne túžite po nejakom originálnom prevedení, ktoré len tak bežne v hobby marketoch nenájdete, toto je skutočne vďačný projekt, s ktorým sa môžete vyhrať do posledných detailov. A ak sa vám dielo podarí, váš vlastnoručne zhotovený prístrešok vám môže dobre slúžiť po mnoho nasledujúcich rokov.