Ten, kto má na záhrade altánok, vie, že ide nie len o krásny doplnok vášho exteriéru, ale aj o skutočnú oázu pokoja, v ktorej si vždy radi zrelaxujete a nájdete chvíľku pre seba, či túto chvíľu strávite s celou rodinou. Aj keď to tak možno nevyzerá, postaviť si altánok svojpomocne nie je také náročné a so správnym náradím by ste to mali zvládnuť aj vy. Ak teda aj vy túžite po tejto oáze pokoja a máte čas navyše, pustite sa do toho s nami.
Z akého materiálu chcete altánok?
Altánky poskytujú ochranu pred slnkom a dažďom a zároveň umožňujú svojim hosťom vychutnať si vonkajšie výhľady a čerstvý vzduch. Tieto štruktúry slúžia ako ideálne prostredie pre rodinné stretnutia a poskytujú ďalší životný priestor v preplnenom dome, v ktorom sa vám perfektne pracovať a deťom zas dobre učiť. Altánky môžu byť vyrobené z dreva, plastu alebo kovu a zatiaľ čo niektoré typy sa ľahko montujú a inštalujú, iné sú ťažké a vyžadujú strojné vybavenie a špeciálne náradie.
Spomedzi altánkov je najpoužívanejším materiálom práve drevo. Drevené altánky ponúkajú nielen veľa možností dizajnu a povrchovej úpravy, ale poskytnú vám aj dokonalý pocit prepojenia s prírodou. Pre prirodzenú odolnosť proti vlhkosti a trvanlivosť týchto materiálov sa na stavbu altánkov a pergol často využíva céder alebo sekvoje. Drevené altánky sú pre väčšinu domácich majstrov pomerne jednoduché na stavbu a údržbu a sú navrhnuté tak, aby vydržali mnoho rokov.
Vinylové altánky sú vyrobené z termoplastických kompozitov, preto sa vinylový altánok ľahko inštaluje aj začínajúcim domácim kutilom. Výhodou je, že konštrukcia z takéhoto materiálu vydrží roky aj pri minimálnej údržbe. Hliníkové altánky poskytujú ľahkú a cenovo dostupnú alternatívu k tým tradičným dreveným. Ich inštaláciu rovnako zvládne každý občasný domáci majster, a to aj bez použitia špeciálneho náradia alebo vybavenia.
Prvé kroky pri stavbe altánku
1. Nezabudnite na povolenia
Papierovačkám sa nevyhnete ani pri stavbe altánku, pokiaľ chcete mať váš altánok na záhrade nastálo a potrebujete pred jeho inštaláciu položiť napríklad betónovú dosku. Stavebné predpisy sa líšia v závislosti od miesta vášho bydliska a prirodzene aj od toho, akú veľkosť bude váš altánok mať, prípadne či bude spojený aj s inou stavbou – teda napríklad domom. Ak si však vystačíte s altánkom veľkým nie viac ako 25 metrov štvorcových, budete musieť tento stavebný úkon len nahlásiť príslušným orgánom. Ak však svojou veľkosťou presiahne danú hranicu, budete potrebovať stavebné povolenie.
2. Bezpečnosť od samého začiatku
Ak plánujete postaviť poriadny altánok a nie len obyčajný prístrešok, budete musieť najprv postaviť pevné základy. Pri akejkoľvek manipulácii a výkopových prácach na vašom pozemku, je potrebné vždy skontrolovať plány inžinierskych sietí, aby ste sa vyhli ich prípadnému poškodeniu.
3. Plán
Napriek tomu, že altánok je jednoducho samostatne stojaca konštrukcia s otvorenými bokmi, budete potrebovať projektový plán. V prípade jednoduchého altánku si ho budete vedieť nakresliť aj sami, no pri náročnejších projektoch budete potrebovať pomoc odborníka. Existujú rôzne typy altánkov, no medzi tie najpopulárnejšie patria obdĺžnikové, okrúhle a oválne, no za tradičný tvar altánku sa považuje práve osemhranný. V predajniach na to určených už dnes nájdete kompletné zostavy na stavbu vášho altánku, vrátane potrebného náradia, samotných materiálov a prirodzene aj plánu, podľa ktorého krok po kroku zvládnete svojpomocne postaviť každý typ altánku.
Stavba dreveného altánku
Aj keď sa altánky líšia štýlom, tvarom a veľkosťou či použitými materiálmi, pri ich stavbe sa zvyčajne riadime rovnakými základnými princípmi a krokmi. Samozrejme, vždy sa riaďte prioritne podľa plánu vášho konkrétneho altánku.
Materiál a náradie
Stavbu altánku určite nezvládnete sami, a budete potrebovať aspoň ďalší pár rúk navyše. Zdatnejším kutilom to pôjde rýchlejšie, no postaviť altánok zvládnu aj začínajúci majstri, ktorým to však samozrejme bude trvať dlhšie. Nakoľko bude nutné vyrovnávať zem, ale aj napríklad betónovať základ, za jeden víkend to určite nezvládnete. Pokiaľ vlastníte všetko náradie z uvedeného zoznamu, tak budete musieť investovať len do materiálu, kedy by ste sa mali zmestiť do sumy 2 500 eur. Prirodzene záleží aj od veľkosti a od pridaných komponentov.
Potrebné náradie na stavbu altánku:
- lopata a hrable potrebné na zarovnanie pozemku
- vodováha
- meter
- miešačka na tvorbu betónového základu (dá sa aj požičať)
- píla (ideálne motorová)
- akumulátorový skrutkovač
- kladivo, kliešte
Materiál, ktorý budete potrebovať:
- drevené hranoly na konštrukciu
- drevené dosky na prípadné obloženie stien
- oceľové pätky
- fošne na krokvy a klieštiny
- betón
- roxory na spevnenie betónového základu
- spojovací materiál
- šindeľ
- oplechovanie
- dlažba
- špeciálne lepidlo na kameň v exteriéri
- postrek na ošetrenie a leštenie dreva
Stavba altánku krok po kroku
1. Prípravná plocha a základňa: Základňa altánku musí byť vždy vyrovnaná. Či už ho kladiete na vopred vytvorenú betónovú dosku alebo na inú zarovnanú plochu, v každom prípade budete musieť pred stavbou zabezpečiť rovný povrch. Pri práci vám pomôže vodováha a samozrejme budete potrebovať hrable a lopaty.
2. Postavte základňu: Altánok má zvyčajne betónovú alebo drevenú základňu. Vyrovnaný základ zalejeme betónom. Pre väčšiu pevnosť použite roxory a do rohov a na miesta stĺpikov oceľové pätky. Betón by ste na dosku mali liať v nie vlhkom počasí a nezabudnite ho nechať dostatočne stuhnúť. Ako podklad pod platňou by ste mali použiť vrstvu štrku hrubú približne 15 až 20 cm.
3. Premyslite si umiestnenie stĺpikov v dostatočnom predstihu, nakoľko by ste ich mali pokladať práve na miesta oceľových pätiek. Podľa tvaru altánku bude umiestnenie stĺpikov viac menej jasné. Ak by ste ich počet však, napríklad kvôli dizajnu, chceli znásobiť, vždy ich umiestnite rovnomerne, aby bol na základovú dosku vyvíjaný rovnaký tlak.
4. Namontujte výstužné nosníky: Nosníky položte kolmo na stĺpy. Zaistite nosníky dvoma veľkými skrutkami, ktoré sa umiestnia cez stĺp a do stredu každého nosníka. Nosné stĺpy zavetrujte v pozdĺžnom aj v priečnom smere, čo zabezpečí stabilitu celej stavby pri pôsobení vodorovných síl.
5. Pridajte horné nosníky: Namontujte nosníky aj na strop altánku, aby ste spojili stĺpiky v hornej časti.
6. Zostavte steny: Ak nechcete, aby bol váš altánok úplne otvorený, môžete sa kreatívne vyhrať s efektnými priečkami či stenami. Pre spresnenie môžete využiť aj iné materiály. Štandardne sa pri drevených altánkoch používajú drevené steny s výrezmi, ktoré zjemnia ťažkopádny a mohutný dojem z celého altánku. Dnes sa stretávame aj s modernejšími variantami, ako napríklad so sklom. Táto možnosť je preferovaná najmä vtedy, ak je altánok spojený s domom. Pomocou skla z neho viete vytvoriť takzvanú zimnú záhradu, vďaka ktorej si pobyt v exteriéri budete môcť vychutnať aj cez zimu. Ak sa však chcete pustiť do takéhoto typu stavby, je potrebné s tým počítať od samotného začiatku a prispôsobiť tomu celý projekt, aby sklo vôbec bolo do vami vytvorenej konštrukcie osaditeľné.
7. Zostavte strechu: Osadíme strešné nosníky v tvare písmena A na väzníky a v hrebeni ich spojte preplátovaním. Následne osaďte dvojice dosiek v strede krokiev a zaskrutkujte ich. Krokvy sa vďaka tomu nerozídu a zachovajú si svoj tvar. Ako podklad pre strešnú konštrukciu popokladajte drevené dosky. Pridajte zvyšok strešných dielcov vrátane fasádnych dosiek a šindľov. Pri práci buďte obzvlášť pedantní.
8. Povrchová úprava: Ak ste sa rozhodli pre altánok z dreva, nezabudnite na jeho povrchovú úpravu a pravidelne ho natierajte nátermi na to určenými. Tie zabezpečia, že drevo bude odolné voči vonkajším vplyvom počasia a aj voči škodcom. Zároveň mu dodajú živú farbu a lesk. Nezabudnite ani na pravidelnú kontrolu všetkých skrutiek a pravidelne ich uťahujte. Rovnako ako všetky stavby, aj váš altánok si bude vyžadovať pravidelnú starostlivosť a revíziu.
Posledné úpravy: Dotiahnite váš nový altánok do konca tak, že si ho prispôsobíte presne podľa vášho štýlu. Môžete ho teda buď zafarbiť – medzi aktuálne najobľúbenejšie farebné variácie altánkov patrí čierna a biela, alebo si ho môžete ozdobiť externými svietidlami, čím dosiahnete dokonalý romantický a čarovný efekt. Milovníci kvetov si svoj altánok môžu skrášliť aj závesnými kvetináčmi, prípadne nechať kvety obrásť samotnú konštrukciu – od stĺpčekov cez steny až po strechu.
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek altánok, dajte si pri jeho stavbe záležať. Nejde len o efektný prvok, ktorý oživí vašu záhradu, ale ako tomu je pri každej stavbe, na prvom mieste je bezpečnosť. Majstrom začiatočníkom odporúčame kúpu celej sady na stavbu altánku, v ktorej okrem materiálov nájdete aj potrebné náradie a predovšetkým presný postup ku konkrétnemu typu altánku. Tí zručnejší jeho stavbu zvládnu hravo aj sami, pokiaľ sa nepustia do zložitejších projektov, ako je napríklad vyplnenie stien altánku sklom. Držíme vám palce!