Domavi > Drevo > Jednoduchý postup, ako postaviť prístrešok na auto svojpomocne
prístrešok na auto

Jednoduchý postup, ako postaviť prístrešok na auto svojpomocne

Akú starostlivosť a pozornosť vášmu majetku venujete, takou životnosťou a oddanou službou vás následne odmení. Nič iné nemôžeme povedať ani o autách, resp. iných motorizovaných vozidlách. Jedným z hlavných predpokladov ich správnej starostlivosti je náležité garážovanie. Avšak, keďže nie každý si môže dovoliť priestrannú garáž, riešením môže byť svojpomocne postavený prístrešok na auto.

Samozrejme, garáž ochráni auto takpovediac 100-percentne. Mnohí ľudia však zápolia s limitovanými priestormi, prípadne určitými vyčlenenými rozpočtami, ktoré im možnosť garáže automaticky vyvracajú. Lacnejšou, a podobne spoľahlivou, alternatívou je teda vyššie zmieňovaný prístrešok na auto. Okrem toho, že ho dokážete postaviť svojpomocne, vám môže jeho stavba priniesť nezabudnuteľné zážitky. Ako a kde teda začať? Na čo myslieť pred samotným zahájením stavby?

Na čo myslieť pred svojpomocnou stavbou prístreška na auto?

Zapamätajte si, že svojpomocne neznamená naslepo. Vzhľadom na to vám odporúčame, aby si pred stavbou prístreška na auto všetko podrobne rozplánovali, rozmerali a následne načrtli na papier. Urobte si vlastný plán, aby vás neskôr náhodou niečo neprekvapilo.

Náš tip: Pred svojpomocnou stavbou prístreška na auto sa uistite, aké povolenia si bude vyžadovať príslušný stavebný úrad, pod ktorý spadá lokalita výstavby. Odvíjať sa to bude aj od rozmerov stavby.

Keď už sme spomenuli rozmery, nedá nám nezastaviť sa pri nich. Je dobre vedieť, že ideálnymi rozmermi prístreška, ktorý dokáže poňať jedno auto, sú 5 m (dĺžka) x 3 m (šírka) x 2,8 m (výška). Samozrejme, rozmery si môžete upraviť podľa vlastných preferencií, potrieb a možností.

Dajte si však pozor, aby budúca strecha vášho prístreška nepretŕčala ponad susedné nehnuteľnosti. S tým súvisí aj zákonné dodržanie dištančných vzdialeností. O tom všetkom sa však spoločne so spomínanými povoleniami dozviete na vám príslušnom stavebnom úrade.

ako postaviť prístrešok na auto

Čo budete pri svojpomocnej stavbe prístreška na auto potrebovať?

Keď budete mať relevantné a zároveň aktuálne informácie o všetkých „byrokratických“ záležitostiach, príde rad na zadováženie pomôcok a materiálu. Ich objem sa bude prirodzene odvíjať od vyššie zmieňovaného merania a tiež rozmerov budúceho prístreška na auto. Vo všeobecnosti však platí, že budete potrebovať:

  • kladivo
  • vŕtačku
  • pílu
  • spojovací materiál
  • vodováhu
  • rebrík
  • ceruzku
  • betón (štrk, cement)
  • drevený materiál (hranoly, trámy, profily)
  • odkvapové komponenty
  • strešná krytina

Odhliadnuc od všetkých pomôcok a materiálu myslite aj na pracovnú silu. Môžete mať akokoľvek silné ruky, no dve vám stačiť rozhodne nebudú. Preto poproste rodinu, kamarátov či známych, aby vám obetovali zhruba dva dni pomoci. Betónovanie základov by ste síce zvládli aj bez nich, no s manipuláciou s drevenými hranolmi a trámami by to bolo už podstatne zložitejšie. Okrem toho, nie je nad dobrú partiu pri práci.

Náš tip: V súvislosti s pomôckami a materiálom vám radíme, aby ste si dali vypracovať viacero cenových ponúk od rôznych potenciálnych dodávateľov. Môžete tak predísť zbytočne vysokej investícii. Na druhej strane, nemusíte ísť automaticky po najnižších cenách. To sa týka najmä dreveného materiálu. Odporúčame vám kvalitné a pevné hranoly a trámy doplnené o rovnako špičkové tatranské profily.

Postup, ako postaviť prístrešok na auto svojpomocne

Pri správnom vybavení a so spoľahlivými pomocníkmi po vašom boku by vás postup, ako postaviť prístrešok na auto svojpomocne, nemal vôbec zaskočiť.

Zabetónujte základy

Pred prácou s drevenými komponentmi vás čaká betónovanie základov. Najčastejšie používanými sú betónové základové pätky v tvare H. Vybetónovať však môžete aj celú platňu. Záleží to predovšetkým na tom, či chcete mať podlahu betónovú, alebo napríklad zo zámkovej dlažby. Pred pokládkou zámkovej dlažby je ale nutné dostatočné zhutnenie lôžka jemným štrkom.

Osaďte nosné stĺpy a nosníky

Ďalšou fázou je stabilné a presné osadenie nosných stĺpov a nosníkov – spájaním čapov a dier. Ruku na srdce, túto činnosť by ste asi bez asistencie vašich pomocníkov nezvládli.

Praktický tip: Neustále majte po ruke vodováhu, aby ste mohli konrolovať presnosť vašej práce.

Namontujte vzpery a osaďte trámy

Na zmiernenie tlaku nosníkov a s ním súvisiace odľahčenie nosných stĺpov vám odporúčame aj diagonálne namontovanie vzpier. Po ich namontovaní sa môžete pustiť do osadenia trámov

Odporúčanie: Vzpery by mali byť náležite ukotvené.

Urobte strechu

Osobitnú pozornosť vášho pripravovaného prístreška na auto si zaslúži aj jeho strecha. Zvoliť si môžete totižto či už klasickú sedlovú, atraktívnu šikmú, alebo trendovú plochú. Vo všetkých prípadoch, bez ohľadu na zvolený typ krytiny, vám však odporúčame myslieť na jej náležité odvodnenie odkvapovými komponentmi.

Na základe toho, aký typ strechy ste si pre váš prístrešok na auto zvolili, skonštruujte strechu. Napríklad, pri klasickej sedlovej streche bude potrebný tradičný krov s plným debnením a vodorovnými hranolmi medzi nosnými stĺpmi.

prístrešok na auto svojpomocne

Dokončovacie práce

Na záver nepodceňujte ani výber strešnej krytiny, namontovanie odkvapových komponentov a náležité ošetrenie dreva. Ochranné nátery sú totižto v porovnaní s celkovou investíciou do prístreška na auto len akýmsi zrniečkom piesku. Na druhej strane, práve takéto „zrniečko“ môže niekoľkonásobne predĺžiť životnosť vášho krvopotne skonštruovaného prístreška.

Aj z toho dôvodu dbajte na to, aby bolo vami použité drevo namorené a spoľahlivo chránené pred UV žiarením, vodou, poveternostnými vplyvmi a rôznymi nástrahami a neduhmi počasia. A taktiež myslite na pravidelné sezónne ošetrovanie dreva podľa potreby a vlastného uváženia.Poctivé dokončovacie práce sa prirodzene odzrkadlia na celkovej živnosti vášho prístreška na auto.

Užitočné tipy súvisiace so svojpomocnou stavbou prístreška na auto

V súvislosti s tým, ako postaviť prístrešok na auto svojpomocne, nevynecháme na záver ani 2 užitočné tipy. Týkajú sa ako použitých materiálov a ochranných odevov a pomôcok.

1. Materiál

Náš „prvý záverečný“ tip má čo dočinenia s materiálom vášho budúceho prístreška na auto. Síce sme v predošlých riadkoch vychádzali zo svojpomocnej stavby dreveného prístreška, no na trhu sa môžete stretnúť aj so spoľahlivými hliníkovými konštrukciami. Pri vyberaní medzi nimi často rozhoduje vizuálna stránka. Každopádne, za zváženie stojí aj ich nacenenie.

Mimochodom, vedeli ste, že niektorí výrobcovia, resp. dodávatelia, majú v ponuke materiály v zmysle hotových prístreškov na auto? V prípade ich zadováženia dostanete aj presný návod, podľa ktorého si celý prístrešok rýchlo a jednoducho svojpomocne zmontujete.

2. Ochranné odevy a pomôcky

No a na záver nezabúdajte, že toho, ako postaviť prístrešok na auto svojpomocne, sa priamo týkajú aj ochranné odevy a pomôcky. Bezpečnosť pri práci je totižto vždy prvoradá. Pri stavbe vášho prístreška na auto majte preto obutú vhodnú pracovnú obuv a používajte odolné ochranné pomôcky ako rukavice, okuliare a prilbu. Samozrejmosťou sú aj kvalitné montérky.

Odporúčané produkty