Domavi > Drevo > Viete, ako správne na uskladnenie dreva? Toto sú najdôležitejšie zásady
uskladnenie dreva

Viete, ako správne na uskladnenie dreva? Toto sú najdôležitejšie zásady

Len máločo dokáže dodať interiéru takú neopísateľnú atmosféru unikátnych rozmerov ako vykurovacie teleso na drevo. Krby, pece či rôzne kachle vedia doslova a do písmena vdýchnuť vášmu domovu nový život. Teplo, ktorým vás počastujú, je na míle vzdialené tomu z klasického radiátorového či podlahového vykurovania. Môže za to práve drevo – jedinečný a úžasný prírodný materiál. Avšak, aj drevo si vyžaduje správnu starostlivosť. Viete, ako ho správne uskladniť? Pozor by ste si mali dať najmä pri nepriaznivom počasí, obzvlášť v zime.

Drevo – jedinečný a úžasný prírodný materiál

Teplo, ktoré je vyprodukované z dreva, má skutočne nezameniteľné vlastnosti. Je sprevádzané prekrásnymi plameňmi hrajúcimi rôznymi odtieňmi farieb a občasným praskaním. Jednoducho, atmosféra, ktorá si vás zaručene získa. Ten, kto má doma v obývačke krb, by nám dal dozaista za pravdu. Neraz sa totižto stáva, že sa pri pozeraní televízie na okamih zahľadíte práve na tento jedinečný a úžasný prírodný materiál, resp. na jeho horenie. Nie každé drevo však horí tak, ako sme to opisovali.

Aké drevo je ideálne na kúrenie?

Otázka, na ktorú existuje viac menej jednoznačná odpoveď. Na kúrenie je ideálne tvrdé a suché drevo. Skvelým príkladom je či už buk, dub, alebo breza. Aby vás drevo potešilo efektívnou výhrevnosťou, príjemným plameňom a tichým horením s len občasným praskaním, musí byť kvalitne vysušené. Zabudnite preto na čerstvé drevo, ktorého vlhkosť sa zvyčajne pohybuje na úrovni 50 %. Drevo, ktoré je nasiaknuté vodou a vlhkosťou, bude nielenže zle horieť, ale ešte k tomu potrápi vaše vykurovacie teleso húfmi dymu a sadzami. Odzrkadlí sa to na špinavom skle a zanesenom komíne.

Pozor: Drevo z ihličnatých drevín sa všeobecne radí k mäkkému drevu. Vyznačuje sa rýchlym horením a častým praskaním. Zatiaľ čo rýchle horenie znamená pre vás vysoké náklady na palivové drevo a nízku výhrevnosť, časté praskanie predstavuje hrozbu v súvislosti s otvorenými kozubmi. Lietajúce iskry môžu totižto vyústiť do fatálnych následkov.

skladovanie dreva

Ako na uskladnenie dreva?

Keď chcete vyťažiť z vášho dreva pri vykurovaní čo najviac, malo by byť vysušené ideálne na 10 až 20 % vlhkosti. Takéto hodnoty dosiahnete pri jeho správnom skladovaní. Hlavnými požiadavkami na správne uskladnenie dreva je zamedzenie prísunu vlhkosti a zároveň zabezpečenie dostatočného prúdenia vzduchu, ktoré je nevyhnutné pre proces schnutia. Ako na to, vám napovedia nasledujúce tipy.

Tipy na uskladnenie dreva

  • Zamedzte kontaktu so zemou: Prvým a zároveň najdôležitejším pravidlom je v rámci správneho uskladnenia dreva zamedzenie jeho kontaktu so zemou. Práve zo zeme si totižto môže drevo natiahnuť neželanú vlhkosť, čo ho prirodzene znehodnotí.
  • Zabezpečte dostatočné prúdenie vzduchu: Aby drevo dokázalo čo najrýchlejšie a čo najlepšie vyschnúť na hodnoty optimálne na kúrenie, potrebuje dostatočné prúdenie vzduchu. Nemalo by byť preto uložené nahusto a ani zakryté z prednej strany.
  • Zabezpečte horné prekrytie: Na druhej strane, z vrchu musí byť drevo nevyhnutne chránené. Ideálnym prípadom je pevné prestrešenie, cez ktoré nebude zatekať žiadna voda. V rámci šetrenia nákladov si však dokážete vystačiť aj s pevnou plachtou, ktorá nebude prepúšťať vodu.

Pozor: Keď sa rozhodnete zakryť drevo plachtou, dajte si pozor, aby ste neprekryli jeho prednú stranu. Zamedzili by ste tým potrebnému prúdeniu vzduchu, čím by ste predĺžili dobu schnutia a zvýšili riziko vzniku plesní a húb.

  • Kovová klietka: Skvelým tipom na uskladnenie dreva je spredu otvorená kovová klietka. Kovová konštrukcia je totižto dostatočne pevná, vďaka čomu bude poukladané drevo stabilné a nebude sa vám zosúvať. Takejto kovovej klientke nesmie chýbať ani strieška – napríklad z vlnitého plechu. Výborne ochráni drevo pred dažďom a snehom, pričom nebude zasahovať do čelnej strany.

Tip: Kovovú klietku vám dozaista dokáže skonštruovať každý dobrý zvárač. Dbajte však na to, aby bola jej konštrukcia na spodnej strane zhotovená tak, nech spodný rad dreva nie je uložený na zemi. No a samozrejmosťou je položenie kovovej klietky na pevný podklad – betónový základ, zámková dlažba, zhutnený makadam.

  • Kruhové uloženie: V rámci správneho skladovania dreva je pomerne obľúbeným aj takzvané kruhové uloženie. Pri pravidelnom uložení dreva do kruhu sa totižto efektívne zabezpečí výborné prúdenie vzduchu, vďaka čomu drevo rýchlo vyschne. Navyše, takýto spôsob uloženia pôsobí aj mimoriadne estetickým dojmom.
  • Drevený prístrešok / Drevená klietka: Jednou z možností na spoľahlivé uskladnenie dreva je aj drevená konštrukcia v podobe prístreška či klietky. Na internete, obzvlášť na Youtube, nájdete mnoho podrobných návodov, ako si niečo podobné zhotoviť aj svojpomocne. Okrem toho, mnoho výrobcov a dodávateľov má drevené prístrešky a drevené klietky vo svojich ponukách. V takom prípade stačí len pripraviť vhodné miesto a správne si vybrať.

Tip: Prečítajte si aj náš návod, ako si svojpomocne postaviť prístrešok na drevo.

  • Myslite na správne miesto: Pri ukladaní dreva nezabúdajte aj na správne zvolené miesto uloženia, čo oceníte obzvlášť v zime, resp. chladnom počasí. Predpokladáme totižto, že sa vám nebude chcieť vychádzať z domu za drevom v nepriaznivých podmienkach ďaleko naprieč celým dvorom. Nájdite mu preto také miesto, kam to budete mať doslova a do písmena na skok. Napríklad, vyššie zmieňované kruhové uloženie môžete bez ostychu praktizovať aj na terase. Nielenže to budete mať blízko, ale ešte k tomu to bude vyzerať aj originálne a štýlovo.
  • Zriaďte si aspoň dve miesta na drevo: Bez ohľadu na to, pre aký spôsob skladovania dreva sa rozhodnete, zriaďte si aspoň dve miesta. Zatiaľ čo z jedného budete míňať suché drevo, v tom druhom môžete drevo sušiť na ďalšie sezóny vopred.

Ako uskladniť drevo na zimu?

Otázka uskladnenia dreva sa týka predovšetkým zimy. Práve v tomto ročnom období je totižto drevo vystavované najsilnejším vplyvom počasia a vlhkosti. Neustály mráz, sneženie či roztápanie… To všetko je prirodzeným nepriateľom dreva. Drevo, ktoré necháte napospas vlhkosti, môže byť napadnuté rôznymi hubami či plesňami, v dôsledku čoho sa logicky znehodnotí a nebude tak vhodné na kúrenie.

Odporúčanie: Pri uskladnení dreva na zimu sa preto riaďte vyššie uvedenými tipmi, pričom dbajte predovšetkým na nevyhnutné zamedzenie kontaktu so zemou a zabezpečenie dostatočného prúdenia vzduchu a horného prekrytia.

ako uskladniť drevo

Inšpirácie na vhodné skladovanie dreva

Keďže nám je úplne jasné, že s výberom vhodného miesta na skladovanie dreva to nemusí byť vždy úplne jednoduché, pridávame ešte zopár inšpirácií.

  • Terasa: Áno, spomínali sme ju už o čosi vyššie. Na terasu vám odporúčame ukladať najmä na pohľad pekné a zároveň pevné drevo, aby ste sa pri návšteve nemuseli hanbiť za neporiadok. Vkusne uložené drevo, napríklad do kruhu, môže vyzerať na terase skutočne originálne.
  • Vedľa garáže: Máte doma voľne stojacu garáž? Čo tak využiť jednu z jej strán na uloženie dreva? Takto uložené drevo totižto nezaberie veľa miesta.
  • Vedľa domu: Ak máte dom postavený zhruba 2 metre od susednej nehnuteľnosti, odporúčame vám tento priestor využiť práve na skladovanie dreva. Koniec koncov, bude to predstavovať pravdepodobne najefektívnejšie využite priestoru.

Vedeli ste, že…

doba schnutia dreva by mala byť v ideálnom prípade aspoň 1 až 3 roky? Presne tak! Minimálne toľko času potrebuje drevo, aby sa z neho vyparila vlhkosť a stalo sa tak vhodným palivom pre váš krb, pre vašu pec alebo pre vaše kachle.

Odporúčané produkty