Bezducho hľadíte na nevyužitý priestor na vašom dvore či vo vašej záhrade? Nemáte kam schovať a uskladniť vaše pracovné náradie so záhradnou technikou? Alebo vám chýba praktická kôlňa pri vašej chatke? Postavte si záhradný domček svojpomocne! Poradíme vám, ako na to.
Práve záhradný domček môže totižto predstavovať efektívne využitie priestoru. Okrem toho, keďže takéto stavby obvykle nezvyknú dosahovať prílišných rozmerov, jednoducho mu nájdete miestečko aj na menších pozemkoch. Nepúšťajte sa však strmhlavo do niečoho, o čom nemáte dostatočné informácie. Odporúčame vám pozorne prečítať naše rady a tipy na svojpomocnú stavbu záhradného domčeka. S nimi to celé zvládnete omnoho ľahšie.
Obsah
Na čo nezabudnúť pred stavbou záhradného domčeka?
Keď sa už vidíte s pílou, kladivom či uťahovačkou v ruke, zvoľnite tempo. Samotná stavba záhradného domčeka síce nie je zdĺhavou činnosťou, no predchádzajú jej aj ďalšie aktivity a povinnosti.
Ohlásenie stavby, resp. stavebné povolenie
V prvom rade si musíte overiť, či potrebujete váš pripravovaný záhradný domček ohlásiť na obecnom, resp. stavebnom, úrade. Kontaktujte preto pracovisko, ktorému prislúcha vaša lokalita, a informujte sa. Stavebné povolenie by ste však potrebovať nemali.
Zapamätajte si: Na jednopodlažný záhradný domček so zastavanou plochou do 25 metrov štvorcových a výškou do 5 metrov nebudete potrebovať stavebné povolenie.
Komplikáciu môže ale predstavovať jeho umiestnenie. Pokiaľ nemáte práve najlepšie susedské vzťahy, odporúčame vám striktné dodržanie vzdialenosti aspoň 2 metrov od hranice pozemku. V opačnom prípade si môžete zavariť na nepríjemné opletačky.
Projekt, resp. nákres
Keďže predpokladáme, že máte v pláne svojpomocnú výstavbu záhradného domčeka, reč o nejakej profi projektovej dokumentácii pravdepodobne nebude na mieste. Ešte stále si však môžete (musíte) urobiť vlastnoručný okótovaný nákres.
Dobre si preto rozmyslite, kam budete váš pripravovaný záhradný domček situovať. Nebudú mu zavadzať ploty, múry, základy domu alebo ovocné stromčeky? Je terén, na ktorý ho plánujete umiestniť, vyhovujúci? Na základe toho si všetko dopodrobna rozmerajte, niekoľkokrát skontrolujte a pokojne aj viackrát prerábajte. Nemusí to byť hneď – lusknutím prstov. Doprajte si radšej dostatok času na zapracovanie prípadných zmien a úprav. Hneď ako sa pustíte do samotnej výstavby, už totižto „nebude cesty späť“.
Pomôcky a stavebný materiál
V prípade, že ste sa na 100 % stotožnili s vaším nákresom a nemôžete sa dočkať, kedy začnete svojpomocne stavať váš očakávaný záhradný domček, prichádza čas na zabezpečenie potrebných pomôcok a nevyhnutného materiálu. Čo všetko budete potrebovať?
Čo sa týka pomôcok a náradia, nezaobídete sa bez píly, uťahovačky, vŕtačky či kladiva. Myslite však aj na také drobnosti, akými sú brúsne papiere, vodováha, uholník či ceruzka. Navyše, ak chcete vášmu záhradnému domčeku dožičiť aj patričnú ochranu, pripravte si na záver vhodný ochranný náter. No a samozrejmosťou je vhodne zvolené pracovné oblečenie doplnené o ochranné pomôcky (rukavice, okuliare a podobne).
V súvislosti s materiálom sú absolútnou nutnosťou konštrukčné hranoly a hranoly na zavetrenie. Potrebovať budete aj strešné laty a materiál na steny a dvere. Pri jeho výbere záleží nielen od vašich osobných preferencií, ale aj finančných možností. Môžete sa vybrať cestou kvalitných tatranských profilov alebo si zvoliť cenovo dostupnejšiu alternatívu v podobe OSB dosiek. Tak či onak myslite aj na pokrytie strechy, ktoré sa dá „odbaviť“ napríklad jednoduchým vlnitým plechom. Ďalej budete potrebovať vhodný spojovací materiál a pánty na dvere.
Tip: Materiál, hlavne drevo, si dajte naceniť u viacerých dodávateľov. Urobíte si tak prehľad o štandardných cenových reláciách a vyhnete sa zbytočne vysokej (často neopodstatnene) investícii.
Ako si postaviť záhradný domček svojpomocne – postup
Svojpomocná stavba záhradného domčeka by mala pre vás začať poctivými základmi. Ich typ si zvoľte na základe toho, na akej zemine bude váš domček na náradie postavený. Nechcete predsa, aby zemina pod ním začala časom sadať, resp. aby domček začal odspodu postupne odhnívať.
Základy
Pokiaľ má byť vás záhradný domček „mobilný“, resp. voľne položený, ideálnym základom bude preň betónová platňa, zámková dlažba či štrkové lôžko. Záleží na vás, do akej miery sa s tým chcete „vyhrať“.
Na druhej strane, ak bude domček postavený napevno, výbornou voľbou sú buď mierne vyvýšené betónové pätky, alebo na zemi uložené odsadzujúce drevené hranoly. Obe alternatívy majú za cieľ odizolovať záhradný domček od zeme – a teda od negatívneho pôsobenia vlhkosti.
Konštrukcia
Konštrukciu záhradného domčeka zhotovíte spojením hranolov do podoby 4 „okien“ podľa vami určených rozmerov. Na vrch umiestnite pevnejšie strešné laty – ideálne do spádu pre lepší odtok vody.
Ďalej pokračujte vodorovným spevnením vzniknutých „okien“, a to tak, že do 3 z nich umiestnite vodorovne v polovici „okna“ hranoly. Vynecháte len to „okno“, v ktorom budú situované dvere. Spevníte ho však odlišne – 2 zvislými drevenými hranolmi so vzdialenosťou od seba maximálne o 1 cm väčšou akou sa budú vyznačovať plánované dvere. No a v rámci konštrukcie nezabudnite aj na vertikálne spevnenie hranolmi a poistné zavetrenie.
Strecha
Strechu si pripravíte jednoduchým olatovaním tenšími strešnými latami. Umiestňujte ich s približne polmetrovými odstupmi. Aby ste predišli ich popraskaniu, odporúčame vám ich vopred predvŕtať. Do takto pripravenej strešnej konštrukcie môžete následne priskrutkovávať vyššie zmieňovaný vlnitý plech. Jednotlivé časti plechov však prekrývajte aspoň 20 cm, aby ste zamedzili prípadnému zatekaniu.
Steny
Ak ste sa rozhodli pre cenovo dostupnejšie OSB dosky, steny máte „zbúchané“ raz-dva. Pri tatranských profiloch vám to bude síce trvať o čosi dlhšie, no výsledok bude jednoznačne stáť za to.
Dvere
Ku konštrukčnému uzavretiu svojpomocne realizovaného záhradného domčeka by vám v tejto fáze mali chýbať už len dvere. Pri realizácii stien OSB doskami si dokážete dvere rýchlo vyrezať z jedného celého kusu. Doplníte ich o pánty a zámok a máte hotovo.
Dokončovacie práce
Ako sme už vyššie spomínali, na záver môžete váš svojpomocne postavený novučičký záhradný domček ošetriť vhodným náterom. V súvislosti s tým vám odporúčame, aby ste ochranné nátery sezónne, resp. pravidelne, opakovali podľa potreby. Predĺžite tak životnosť domčeka, na ktorom ste sa tak nadreli.
Pri svojpomocnej stavbe záhradného domčeka sa nehrajte na hrdinov
Bez ohľadu na to, aké sú vaše remeselnícke schopnosti a zručnosti, sa nehrajte pri svojpomocnej stavbe záhradného domčeka na hrdinov. Nejde totižto o prácu pre jedného. Z toho dôvodu vám odporúčame prizvať si na pomoc známeho, aby vám asistoval. Okrem toho, že bude tak celý proces realizácie omnoho bezpečnejší, vám pôjde práca oveľa rýchlejšia. A navyše, nie je nad dobrú partiu a dobrú spoločnosť.
A keď si náhodou myslíte, že postaviť záhradný domček svojpomocne nedokážete, no veľmi po tom túžite, skúste osloviť zručnejšieho známeho, ktorý by vám s tým ochotne pomohol. Niečomu sa priučíte a ďalší raz to môže byť už pod vaším „velením“.
Dúfame, že sa vám váš nový svojpomocný záhradný domček podarí podľa vašich predstáv. Držíme vám palce.