ako vyčistiť vodu v bazéne

Ako vyčistiť vodu v bazéne

Všetci to poznáme, rôzne druhy hmyzu, špina všelijakého charakteru, nepekný pohľad a o to viac nepríjemnejšie kúpanie. Neustály kolotoč znečistenej vody v bazéne dokáže poriadne potrápiť. S týmito trikmi bude špinavá voda v bazéne minulosťou. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Bazén sám o sebe je veľmi náročný na údržbu a to aj z finančného hľadiska. Preto sme si pre vás pripravili zopár tipov ako ho udržiavať v hygienickej čistote lacno a efektívne.

Žiaľ, vo väčšine prípadov, znečistenie bazéna predstavuje zanedbanie jeho starostlivosti. Ale nič nie je stratené. Zároveň sme si pre vás pripravili aj samotnú prevenciu, ktorá vám s tým určite pomôže.

Zelená voda

Príčinou sú niektoré druhy rias. Zelenú vodu často sprevádza sliz po stranách bazéna, ale aj na jeho dne. Za vznikom rias najčastejšie stojí nadmerné teplo a nevyváženosť chlóru vo vode. Sú to totiž ideálne podmienky pre ich vznik a následné bujnenie.

Môže sa stať, že takzvané spóry rias sa do vášho bazéna dostanú aj za pomoci vetra či dažďa, ale napríklad aj z vašich plaviek. Preto je veľmi dôležité PRAVIDELNE kontrolovať stav chlóru vo vode, pretože niekedy stačí jedna noc s nízkym obsahom chlóru a riasy začnú konať.

50 odtieňov zelenej

Nie je zelená ako zelená. Aj v bazéne môžete nájsť rôzne farby a to od mierne zelenej, až po čierno-zelenú. Čo aká farba znamená, vysvetlíme nižšie.

  • zelená, avšak stále priezračná voda – na vine je meď. Voda má priveľa minerálov! Skontrolujte hodnoty a v prípade potreby vyvážte pH a obsah chlóru, napríklad so savom.
  • zelená voda ako smaragd – indikuje prítomnosť mŕtvych rias. Ako rozpúšťadlo použite šokový prípravok s obsahom chlóru a následne vodu prefiltrujte.
  • tmavozelená voda – je potrebné najmenej zdvojnásobiť obsah chlóru!
  • prímes čiernej – čierna nikdy nič dobré neindikuje. Výnimkou nie je ani bazén. V tomto prípade bude potrebná kompletná výmena vody.

Stop zelenej vode!

  • bazén pravidelne čistite – a to použitím rôznych kief či stierok
  • filter must have – prioritou je čistý kôš, ale aj čerpadlový a bazénový filter
  • žiadne fosfáty – drobné organické zrniečka v podobe lístia či prachu z vašich plaviek
  • starajte sa o bazén aj v zime – zakrytý bazén znamená ideálne podmienky pre rast rias
  • algicídy sú vítané – v rámci prevencie
  • šokovanie chlórom – aspoň raz týždenne, najlepšie chlórnanom sodným (Savo)

ako vyčistiť vodu v bazéne tipy

Hnedá voda

Vždy stojí za nadmerným množstvo obsiahnutych kovov. Opäť je potrebné klásť dôraz na rovnováhu určitých chemických látok v bazéne. Ak sa tak nestane, železitá voda si nájde aj vás.

Čo stojí za hnedým sfarbením vody?

Najčastejšie ide o tieto prípady:

  • prítomnosť hnedých rias
  • nadmerné šokovanie chlórom

Proti kovu s vitamínmi

Keďže hnedá farba väčšinou predstavuje nadmerný obsah (najmä) železa, vieme presne určiť, čo na to rozhodne pomáha a to obyčajná kyselina askorbová, ktorú všetci poznáme pod názvom vitamín C.

Po použití okamžite zapnite filtráciu a to v trvaní cca 1 hodiny!

Prevencia

  1. VŽDY kontrolujte koncentráciu chlóru
  2. Všetkého veľa škodí, preto v menšom množstve, ale pravidelne šokujte. Nikdy to nerobte nárazovo.
  3. Vyvážte prostredie častým a dôkladným manuálnym čistením, používajte osvedčené metódy v meraní chlóru a používajte filtračné systémy.

Kalná voda

Za kalnou vodou, nazývanou aj mliečnou, stojí hneď niekoľko možných dôvodov. Medzi najčastejšie patrí:

  • rané štádium tvorby rias
  • problémy s filtráciou
  • nadmerný obsah vápnika, ktorý je hlavnou príčinou tvrdej vody
  • primálo, ale aj priveľa chlóru
  • vysoké pH
  • tvorba amoniaku

Keďže všetkého veľa škodí, v prípade nedostatočného množstva chlóru v bazéne to s ním rozhodne nepreháňajte! Starostlivo ho merajte a to napríklad testovacími prúžkami alebo pomocou špeciálnych tabliet.

Voľný a viazaný chlór

Voľný chlór predstavuje hlavnú dezinfekčnú zložku bazéna, preto, akonáhle jeho hodnota klesá, stráca svoje dezinfekčné účinky a voda je kalná.

Viazaný chlór vzniká pri samotnej reakcii, čiže v prípade, kedy nastane situácia, ktorá si vyžiada dezinfekčné účinky voľného chlóru. Avšak, takýto chlór nemá v bazéne čo robiť. Rozoznáte ho na základe nepríjemného zápachu a podráždenej pokožky. V takomto prípade je potrebné vodu prechlórovať voľným chlórom a to 10-krát viac ako je momentálna hodnota viazaného chlóru.

Hodnota VOĽNÉHO chlóru by za žiadnych okolností nemala klesnúť pod 3 ppm, čo je jedna milióntina.

Ideálna hodnota VIAZANÉHO chlóru by sa mala nachádzať ideálne na 0 ppm. Riziko vzniká už pri 0,5 ppm a viac!

Amoniak

Táto situácia nastáva zväčša po prezimovaní bazéna a to takmer hneď po jeho odkrytí. A tu pomôže jediné – dezinfekcia, čo v našom prípade znamená extra nadmerné násobenie voľného chlóru. Dokonca viac ako pri detekcii viazaného chlóru.

Zbavte sa rias

Prítomnosť rias v počiatočnom štádiu môže prezradiť aj kalná voda. Až v ďalšom bode voda zozelenie. Ak si chcete byť istí, či ide o riasy alebo nie, vykonajte tento test, ideálne na noc.

Po západe slnka pridajte do bazéna chlór. Hneď ráno odmerajte jeho hodnoty. Ak hodnota chlóru klesne pod 1 ppm, vinník je jasný – za kalnou vodou stoja riasy.

Tajomstvo je v pH

Kyslosť a zásaditosť. Množstvo pH zohráva veľkú úlohu aj v ľudskom tele. Na základe pH (napríklad v moči) je možné zistiť celkový zdravotný stav človeka. Zväčša platí, že čím nižšie pH je, tým je aj väčšia odolnosť voči rôznym baktériám či vírusom – ideálna je však hodnota okolo (do) 5.

V bazéne je potrebné nastoliť rovnováhu. Vysoké pH vo vode zapríčiňuje nežiadúce hromadenie vápnika, čo má neskôr za následok tvrdú vodu, ale aj zanášanie filtra a tým väčšiu pravdepodobnosť jeho zníženej funkčnosti. Naopak, vo vode s nízkym pH častokrát dochádza k nadmernej aktivite voľného chlóru, pričom sa zároveň vo veľkom množstve vytvára viazaný chlór, ktorý je opäť neprospešný pre hygienu vášho bazéna.

Správna hodnota pH v bazéne by sa mala pohybovať od 7,1 do 7,5!

Pozor na vodný kameň

Hlavnou príčinou vzniku vodného kameňa ako takého je tvrdá voda. Tvrdú vodu zapríčiňujú minerály v nej obsiahnuté vo väčšom množstve, ale aj vysoké pH. Môžete si ho zameniť s kalnou vodou, pretože je bielej farby.

Kyselina citrónová, ocot či sóda bikarbóna úspešne fungujú proti vodnému kameňu a rôznym usadeninám v každej domácnosti. Keďže spomíname kyselinu citrónovú, skúste sa obrátiť na dobrého pomocníka – kyselinu askorbovú. Je to poklad prírody a preto robí zázraky. Je teda možné využiť ho na čokoľvek – eliminuje obsah kovov a minerálov, odmasťuje a čistí.

V prípade chemického odstraňovania vodného kameňa v bazéne vám dobre poslúži gelový čistič bazéna, ktorý je cenovo dostupný a váš bazén vyčistí do 10 minút.

čistenie vody v bazéne

Prírodné a šetrné prostriedky na čistenie bazéna

Vitamín C

Vyššie spomínaná kyselina askorbová naozaj účinne bojuje proti nežiaducemu a rozhodne neestetickému sfarbeniu vody v bazéne. V prípade, ak chcete dôkladne vyčistiť celý bazén za pomoci vitamínu C, odporúčame aspoň 200 g. Aj v takomto väčšom množstve je úplne neškodný a bezpečný.

Tenisová loptička

Tento trik sa týka najmä žien. Keďže k letu a bazénu rozhodne patrí aj opaľovanie, práve tenisová loptička (nemusí byť len jedna) pohltí všetku mastnotu z vášho opaľovacieho mlieka. V opačnom prípade sa môžu vytvoriť olejovité usadeniny, ktoré sa niekedy nemusia čistiť práve najlepšie. Stačí ju jednoducho hodiť do vody, všetku prácu urobí za vás.

Silónky

Dámske pančucháče nahradia to, čo žiadny bazénový filter na trhu. Ten síce zachytáva množstvo malých častí nečistôt, avšak silonkové pančuchy tomu dodajú dokonalosť. Jednoducho ich pripevnite k filtru a hneď uvidíte tú krištáľovo čistú vodu.

Bazénová soľ

Je účinná v eliminácií baktérií, ale aj rias vo vode, udržiava ju hygienicky čistú a zároveň nedráždi pokožku či sliznice. Morské soli sa dokonca vyznačujú svojimi prospešnými účinkami voči pokožke či dýchacím cestám. Takáto soľ má taktiež antiseptické účinky a je vhodná pre ľudí s citlivou pokožkou, aj alergikov.

UV lampa do bazéna

Síce nedokáže udržať vodu dokonale čistú, má však preukázateľné účinky v znižovaní spotreby voľného chlóru. Nevýhodou je nutnosť meniť žiarovku každý rok, pričom jej výkonnosť z dlhodobého hľadiska výrazne klesá a tým stráca na svojej účinnosti. Dokonca nevytvára žiadne chemické látky, ktoré by mohli byť zdraviu škodlivé.