ako vyčistiť koberec

Tipy a odporúčania, ako vyčistiť koberec

Aj napriek neutíchajúcemu trendu a rozmachu tvrdých podlahových materiálov sú koberce neodmysliteľnou súčasťou mnohých domácností. Tieto interiérové doplnky, ak ich tak môžeme nazvať, dodávajú priestoru nielen nezameniteľný charakter, ale taktiež povestné teplo domova. V porovnaní s parketami či dlažbou sú však o čosi náročnejšie na údržbu. Nie je to ale niečo, čo by ste bez našej pomoci nezvládli. Ponúkame vám totižto osvedčené tipy a odporúčania, ako vyčistiť koberec.

Škvrny od jedla, od kávy, od vína či od krvi, alebo nečistoty spôsobené deťmi, či domácimi miláčikmi. Čo majú spoločné? So všetkými sa dá bojovať, všetky sa dajú odstrániť. Ako? Samozrejmosťou sú odborné prípravky, ktoré sú dostupné v rôznych drogériách či špecializovaných predajniach. Mali by ste však jednoznačne poznať aj rokmi overené domáce triky, ako vyčistiť koberec.

Ako vyčistiť koberec

O každý koberec by ste sa mali v prvom rade pravidelne starať. Najlepšie urobíte, ak niekoľkokrát týždenne siahnete po vysávači a dôkladne ho povysávate. Výrobcovia vysávačov zvyčajne ponúkajú k svojim modelom aj špeciálne nadstavce na vysávanie kobercov. Nezabudnite sa preto o tejto skutočnosti informovať u vášho predajcu.

Odporúčanie: Povysávajte váš koberec aj vo vertikálnom, aj v horizontálnom smere, aby ste čo najefektívnejšie odstránili všetky nečistoty schované za jednotlivými vlasmi koberca.

Suché vs. mokré čistenie kobercov

Staršia generácia si pravdepodobne veľmi dobre spomína na tradičné vyklepávanie a prášenie kobercov. Čo sa týka starších, menej udržiavaných a príliš zaprášených kobercov, určite im podobným spôsobom „predčistenia“ neuškodíte. V súčasnosti sa však venuje väčšia pozornosť odborným prípravkom, resp. suchému a mokrému čisteniu kobercov. V oboch prípadoch by ste sa mali riadiť priloženým návodom na použitie, pričom neignorujte ani materiál vášho koberca, ktorému nemusia vyhovovať všetky typy čistiacich prostriedkov.

Suché prášky a peny či rôzne tekuté čistiace prostriedky sú v súčasnosti navrhované tak, aby boli maximálne šetrné aj ku kobercom z prírodných materiálov. Samozrejmosťou je taktiež šetrnosť voči farbám, pričom na trhu nájdete aj odborné prípravky vhodné na čistenie kobercov, ktoré sú citlivé na vlhkosť. Ak máte doma náhodou vzácny, alebo pre vás významný, koberec z vlny, hodvábu, kokosu, juty či sisalu, nemusíte sa vôbec báť, že by ste v drogériách alebo špecializovaných predajniach nenatrafili na vhodný prípravok na jeho vyčistenie.

Suché čistenie kobercov – na trhu môžete nájsť nespočetné množstvo práškov a pien určených na suché čistenie kobercov. Ich hlavnou devízou zvykne byť šetrnosť ku kobercom aj k ich podkladu, keďže nemusíte riešiť, aký typ podlahy sa pod kobercom nachádza. Naopak, na túto skutočnosť si musíte dávať pozor v prípade mokrého čistenia.

Postup: Povysávajte koberec, aplikujte prášok alebo penu, nechajte pôsobiť podľa návodu a opäť povysávajte.

Mokré čistenie kobercov – mokré čistenie nie je nič pre hodvábne a vlnené koberce. Pôsobením vody by mohli totižto trpieť vlákna koberca. Navyše, je prirodzeným javom, že voda pri čistení koberca presiakne až k podlahe. Ak máte preto pod kobercom parkety či iný drevený povrch, nešetrite pri mokrom čistení kobercov opatrnosťou. Každopádne, mokré čistenie je aj napriek týmto varovaniam viac než účinným spôsobom, ako zbaviť koberec nečistôt.

Postup: Povysávajte koberec, zarobte prípravok podľa návodu, aplikujte ho špongiou alebo kefou a po zaschnutí opäť povysávajte.

Vedeli ste, že koberec môžete mokrým spôsobom vyčistiť aj pomocou špeciálneho vysávača na mokré čistenie? Takéto mašinky majú v sebe zabudovanú nádobu na vodu a pri správne zvolenom čistiacom prostriedku sú účinnou voľbou nielen na čistenie kobercov, ale taktiež na odstraňovanie nečistôt z pohoviek, postelí či matracov.

ako vyčistiť koberec tipy

Domáce triky na čistenie kobercov

Opäť nám nedá nespomenúť staršiu generáciu domácich gazdiniek, ktoré vždy vedeli, ako vyčistiť koberec. Čo je však dôležité podotknúť, nepotrebovali k tomu žiadne špeciálne prípravky či moderné prístroje. Vo svojom rukáve mali vždy schované eso v podobe toho, čo dala ich kuchyňa alebo špajza. A verte či nie, fungovalo to na jednotku. No a prečo by to nefungovalo aj dnes, keď sa to osvedčilo už v minulosti. Toto sú rokmi overené a odskúšané domáce triky na čistenie kobercov.

Vedeli ste, že jedlá sóda je jedným z najobľúbenejších a najúčinnejších domácich čističov? Okrem toho, že dokáže efektívne vyčistiť koberec, zbaví ho aj neželaného zápachu. Postačí len nasypať jedlú sódu na postihnuté miesto, pokropiť vodou, nechať vysušiť a povysávať.

Ako vyčistiť koberec od jedla

Ak je jednou z vašich nerestí jedenie pred televízorom, pravdepodobne sa váš koberec čas od času nevyhne omrvinkám či drobným kúskom jedla. V takom prípade vám odporúčame, aby ste ich čo najskôr zodvihli a pritlačenými papierovými servítkami vysali všetky prípadné tekutiny. Následne môžete na postihnuté miesto nastriekať ocot a posypať ho jedlou sódou. Po zaschnutí nezabudnite na vysatie.

Ako vyčistiť koberec od kávy

Lahodná kávička po nedeľnom obede chutí najlepšie asi v obývačke. Tým pádom však logicky zvyšujete riziko znečistenia vášho koberca. Čo si budeme klamať, veď rozliatie kávy na koberec nie je ničím neobvyklým. Nejde však o neriešiteľnú situáciu. Vyžaduje si rýchle zakročenie a vysatie kávy papierovými servítkami. Hneď potom by ste mali poliať škvrnu od kraja do stredu studenou vodou a nasypať na ňu soľ, ktorá naviaže na seba nečistotu. Po jej pôsobení ju vysajte a dávajte pozor pri ďalšom kávičkovaní.

Ako vyčistiť koberec od vína

S vínom je to podobné ako v predošlom prípade. Opäť je nevyhnutné, aby ste jemným priložením papierovej servítky vysali všetky možné tekutiny z koberca. Následne vám odporúčame aplikovať na škvrnu citrónovú šťavu a na ňu jedlú soľ. Po pôsobení nezabudnite všetko zotrieť vlhkou handričkou a dôkladne dosušiť.

Ako vyčistiť koberec od krvi

Čerstvá škvrna – najprv použite papierové servítky, potom pokropte škvrnu studenou vodou a po niekoľkých minútach pridajte kuchynskú soľ.

Zaschnutá krv – namočte škvrnu studenou vodou, vytrite, opäť namočte a pridajte kuchynskú soľ.

Odporúčanie: V oboch prípadoch vytrite a vyčistite postihnuté miesto po pôsobení týchto domácich prípravkov utierkou alebo handričkou.

Ako odstrániť nečistoty spôsobené deťmi a domácimi miláčikmi

Čo sa týka zvieracích chlpov, prípadne ľudských vlasov, hravo si s nimi poradia špeciálne hubice a kefy vysávačov. Pokiaľ ale nič také k dispozícii nemáte, možno by ste ocenili vlhkú špongiu. O čosi náročnejšie to však bude v prípade škvŕn od moču. Či už ich majú na svedomí vaše deti, alebo domáce zvieratá, posnažte sa rýchlo vysať čo najviac moču papierovými servítkami. Na vyčistenie škvrny následne použite ocot zmiešaný s pracím práškom.

čistenie kobercov

Ako vyčistiť koberec s dlhým vlasom

Špeciálnu pozornosť si zaslúžia koberce s dlhým vlasom – takzvané shaggy koberce. Pri ich vysávaní v žiadnom prípade nepožívajte rotačnú kefu, ktorá by mohla dlhé vlasy zničiť. Ako ale vyčistiť koberec s dlhým vlasom? V prvom rade mu venujte pravidelnú pozornosť vysávaním s úzkou hubicou a v prípade mokrého čistenia mu doprajte dôkladné preschnutie, aby nezatuchol a nezapáchal. Podobné požiadavky bude mať na vás aj svetlý koberec, ktorý si taktiež vyžaduje pravidelné a dôkladné vysávanie. Prach, špina a iné nečistoty sú na ňom totižto výrazne viditeľnejšie ako pri tmavších kobercoch.

Odporúčanie na záver

Pokiaľ si na domáce čistenie kobercov netrúfate alebo mu neveríte, ešte vždy môžete siahnuť po odborných prípravkoch. Dokonca, nemožno opomenúť ani možnosť využitia služieb špecializovaných firiem a odborníkov, ktorí sa zameriavajú na čistenie kobercov, a teda vedia, ako správne vyčistiť koberec. Nezabúdajte však na to, že čím sa budete o váš koberec poctivejšie starať, tým bude lepšie vyzerať.

Odporúčané produkty