Práčka je nevyhnutnou súčasťou domácnosti. Paradoxne, vzhľadom na to, že jej úlohou je čistiť, sama sa často stane obeťou rôznych nečistôt a usadenín. Či už ide o vodný kameň, plesne, vlasy, zvyšky pracieho prášku, zápach – kombinácia vlhka a použitého prádla a oblečenia urobí svoje.
Raz za čas je potrebné práčku vyčistiť. Či už svojpomocne na základe babských rád, alebo špeciálnymi chemickými prípravkami, spôsobov je viacero. Dnes si pripomenieme niektoré osvedčené tipy a postupy, ako vyčistiť práčku.
Obsah
Čo v práčke čistiť?
Na začiatok si ale povedzme, čo vlastne budeme čistiť. Zameriame sa na vnútro práčky, nakoľko utrieť povrchovú špinu nie je žiadna veda. Čistenie a údržbu si konkrétne vyžadujú tieto časti:
- nádobka/zásobník na prací prášok a aviváž,
- bubon práčky,
- vnútorné tesnenie,
- filter práčky.
Otvorme teda dvierka na práčke a poďme na to.
Preč s hrubými nečistotami
V prvom rade je nevyhnutné odstrániť mechanické nečistoty, to znamená vlasy, chlpy, zvyšky oblečenia a inú hrubú špinu. Použite vlastné ruky, prípadne handričku.
Roztok octu a jedlej sódy si poradí s niektorými povrchovými usadeninami, fľakmi a nečistotami. Pri zanedbanej starostlivosti už nemusí roztok stačiť a bude potrebné aplikovať o čosi sofistikovanejší spôsob a použiť špeciálny čistič práčky.
Ako vyčistiť práčku od plesní a zápachu
Po ukončení pracieho cyklu zvykne v záhyboch tesnenia okolo dvierok práčky zostať zvyšková voda s baktériami a nečistotami, ktoré môžu prerásť do plesní a nepríjemne zapáchať. Gumené tesnenie vyčistíte octovým roztokom. Namočte doň handričku a tesnenie poriadne poutierajte.
Zásobník pracieho prášku je ďalšie miesto výskytu plesní a zápachu. Väčšinou ho stačí vybrať a pretrieť vodou a čistiacim prostriedkom, prípadne roztokom vody a octu, a nechať dôkladne uschnúť. Tvoria sa v ňom zväčša povrchové usadeniny, ktoré sa dajú umyť relatívne ľahko.
Na rozsiahle plesne na tesnení a v zásobníku radšej použite dezinfekčný prípravok proti plesniam.
Ako vyčistiť filter práčky?
Ak vyberáte z práčky zapáchajúce prádlo, je na čase vyčistiť prací filter.
Každý model práčky má vo svojom návode na použitie uvedený najlepší postup, akým je odporúčané ho čistiť. Držte sa inštrukcií, inak môže dôjsť k jeho poškodeniu. Filter prestane zachytávať odpad a hrubé častice, môže sa upchať a zničiť celú práčku. To platí aj vtedy, keď je zanedbávané jeho čistenie.
Filter sa nachádza v spodnej časti práčky, hľadajte maličký kryt, resp. dvierka. Po ich otvorení zvyčajne vytečie zvyšková voda, pripravte si suchú handru. Filter následne dokážete vybrať a vyčistiť.
Hrubé nečistoty odstráňte rukou či handričkou a filter prepláchnite horúcou vodou. Ak je stále zašpinený, môžete ho ponoriť do roztoku teplej vody a jedlej sódy (dá sa použiť aj ocot). Po čase by mali odolné usadeniny zísť.
Čistenie práčky octom a sódou
Šikovným spôsobom a lacným spôsobom, ako vyčistiť bubon práčky, je využiť dispozície samotnej práčky. Priamo do bubna nalejte pol litra až liter octu, prípadne vysypte sáčok jedlej sódy alebo kyseliny citrónovej, (tieto môžete nasypať do zásobníka na prášok) a pustite práčku naprázdno aspoň na 60 °C – 90 °C na čo najdlhší program (ideálne aspoň 3 hodiny).
Ďalší problém, s ktorým si dokáže poradiť ocot a sóda je vodný kameň. Vzniká v práčke po každom praní a znižuje jej životnosť. Tak, ako aj v iných spotrebičoch, za vodný kameň môže tvrdosť vody.
Ak roztok octu a sódy nestačí, vyčistiť práčku od vodného kameňa pomôžu koncentrovanejšie tekuté čistiace prostriedky, určené špeciálne na vodný kameň.
Koncentrované čistiace prostriedky
Niektorí výrobcovia dôrazne upozorňujú, že domáce riešenia a babské rady môžu viesť k nezvratnému poškodeniu práčky. Zvyčajne odporúčajú použiť chemické prostriedky, vyrobené presne za týmto účelom.
Na trhu nájdete rôzne formy čistiacich prostriedkov, ktoré vašu práčku spoľahlivo vyčistia:
- Oxidačné tablety majú najmä odvápňovací efekt.
- Čistiace prášky odstránia vodný kameň z útrob práčky.
- Komplexné tekuté prípravky tiež pôsobia na rôzne časti práčky, niektoré ju aj príjemne prevoňajú.
- Prípravky na plesne, ktoré si poradia s rozsiahlym znečistením.
Chemické prostriedky treba vyberať opatrne. Nevýhodou chemického zloženia sú možné alergické reakcie u ľudí s citlivou pokožkou. Dostupné sú aj ekologické čističe práčky, ktoré využívajú účinky prírodných látok, väčšinou kyseliny citrónovej.
Ako často treba práčku čistiť?
Čo sa týka frekvencie čistenia, univerzálne platné pravidlo neexistuje. Samozrejme, čistenie je nevyhnutné vtedy, keď si to už sama práčka pýta – zápach z práčky sa prenáša už aj na oblečenie, je očividne špinavá a zanesená, neperie, ako zvykla.
Pravidelnú údržbu, resp. čistenie odporúčame vykonávať minimálne dvakrát do roka, ideálne však aspoň trikrát, prípadne aj každý štvrťrok. Aj tu však platí, že menej je niekedy viac a každomesačným čistením môžete docieliť skôr opačný efekt, čiže všetko s mierou.
Prevencia je základ
Aby ste museli práčku čistiť čo najmenej, je dobré dodržiavať niekoľko zásad. Sú totiž isté praktiky, ktoré zapríčiňujú rýchlejšie zanášanie bubna a tvorbu vodného kameňa. Vyhnite sa predovšetkým:
- používaniu lacných a nekvalitných pracích práškov – zopár ušetrených eur v skutočnosti môže znamenať oveľa vyššiu položku v rodinnom rozpočte,
- praniu veľkého množstva prádla – môže spôsobiť až mechanické poškodenie práčky,
- častému praniu na nízkych teplotách – pričasté pranie na nízkych teplotách podporuje vznik usadenín, plesní a zápachu, perte častejšie aj na vyšších teplotách,
- nevetraniu práčky – po dopraní je dôležité nechať otvorené ako dvierka, tak zásobník na aviváž/prášok, nech sa prevetrá a uschne,
- používaniu agresívnych prípravkov – zvyčajne tiež patria k tým lacnejším a svojím zložením poškodzujú vnútro práčky.
Kým budete dodržiavať vyššie uvedené zásady a rozumnú frekvenciu údržby (zlatým stredom je trikrát do roka), vyhnete sa zbytočným komplikáciám a účtom za opravu.