Žehlička je síce malý a nenáročný, ale o to dôležitejší spotrebič, ktorý sa iste nájde v každej domácnosti. Niekedy máte šťastie a tá istá žehlička vám spoľahlivo slúži celé roky, inokedy ju meníte už krátko po vypršaní záruky. Čo však so žehličkou, ktorá má znečistenú žehliacu plochu? Je už súca na vyhodenie, alebo si zaslúži druhú šancu? Prinášame vám overené tipy, ako sa vysporiadať s väčšinou bežných nečistôt na žehličke rýchlo a pohodlne.
Obsah
Ako sa žehlička najčastejšie znečistí?
Keď sa snažíme prísť na to, ako efektívne odstrániť nejakú nečistotu, začneme najskôr otázkou, ako k znečisteniu vôbec došlo. Čo teda najčastejšie spôsobuje zanesenie žehliacej plochy?
1. Pripálenie
Znenazdajky zazvoní telefón alebo zvonček pri dverách, vyruší vás dieťa či štvornohý miláčik. Výsledkom každého rozptýlenia pri žehlení môže byť pripálenie, ktoré zabolí hneď dvakrát: Jednak zlikvidujete odev, ktorý ste práve žehlili, ale zároveň si tiež vyslúžite nepekný fľak na žehličke.
Okrem stmavnutia žehliaceho povrchu môže pripálenina obsahovať aj pripečené vlákna z potlače či aplikácií na odeve. Práve tie nás pri čistení dokážu potrápiť najviac.
Pozor, v extrémnych prípadoch sa žehlenie môže skončiť aj požiarom. Ak teda riešite len „zapečenú” žehličku, dopadlo to ešte celkom dobre.
2. Hrdza
Moderné naparovacie žehličky obvykle majú antikorovú, teflonovú či dokonca keramickú úpravu, ktorá by mala problém s hrdzou eliminovať. Staršie typy žehličiek však sú na zahrdzavenie ako stvorené.
Najčastejšie k nemu dochádza, ak žehličku skladujete na vlhkom mieste, problém nastáva aj pri čistení, keď žehličku nedostatočne osušíte. Samozrejme, s hrdzavou žehličkou sa žehliť ďalej nedá – na oblečení zanecháva oranžové fľaky. Žiaľ, v tomto prípade žiadny zázračný trik neexistuje. Ak je hrdza priamo na žehliacej ploche, mali by ste žehličku čím skôr vymeniť za novú.
3. Vodný kameň
Novodobé žehličky síce hrdza zväčša netrápi, o to náchylnejšie však sú na vodný kameň. Ide najmä o naparovacie typy, ktoré majú systém vodnej cirkulácie. Po dlhšom používaní, najmä v oblastiach s „tvrdou vodou”, môže povrch žehličky dostať drsnú patinu. Kameň sa usádza aj v naparovacích tryskách, ktoré sa upchávajú.
Vyhnúť sa zanášaniu môžete hlavne prevenciou – používaním destilovanej vody, ktorá neobsahuje soli a minerály. Odporúča sa tiež po každom žehlení naprázdno zo žehličky vypustiť paru a trochu ňou potriasť, aby sa prípadné usadeniny uvoľnili. Niektoré žehličky dnes už majú aj funkciu samočistenia, nezabudnite ju pravidelne používať.
Ako vyčistiť žehličku s tým, čo máte doma poruke
Zradila vás žehlička uprostred víkendu alebo vo chvíli, keď si potrebujete vyžehliť blúzku pred odchodom do práce? Buďte bez obáv, s väčšinou bežných znečistení si poradíte aj s tým, čo máte doma poruke. Tu je zopár overených domácich postupov:
Ocot
Ocot je spoľahlivým riešením na vodný kameň, dobre si poradí aj s nepríjemným zápachom po pripálení. Postupovať môžete rôzne. Zmiešajte, napríklad, ocot s horúcou vodu vo veľkej plytkej mise a žehliacu plochu doň opatrne ponorte. Prípadne naneste ocot na handričku a dôkladne pretierajte zanesené miesta. Pridať trošku octu môžete aj do nádobky na naparovanie, aby sa uvoľnili usadeniny vnútri žehličky.
Používajte klasický kuchynský ocot, vínne či jablčné alternatívy si ušetrite na varenie. Dajte tiež pozor, aby sa ocot nedostal k elektronike žehličky.
Zubná pasta
Zubné pasty si dokážu pekne poradiť s pripáleninami. Vhodné sú predovšetkým na jemné teflonové či keramické povrchy, ktoré sú citlivé na poškriabania a nemali by sa drhnúť drôtenkou ani kefou. Pastu stačí naniesť na jemnú handričku a krúživými pohybmi pretierať postihnuté miesto. Pripáleniny by mali ľahko povoliť. Pred ďalším použitím žehliacu plochu dôkladne omyte, aby na nej neostali žiadne zvyšky pasty.
Soľ
Soľ je univerzálne prírodné rozpúšťadlo, ktoré si dokáže poradiť aj so staršími fľakmi po pripálení. Jej jemné kryštáliky však môžu povrch žehliacej plochy poškriabať. Odporúča sa teda až ako posledná možnosť, prípadne na staršie žehličky.
Ako na to? Na žehliacu dosku rozprestrite handričku, noviny alebo pevnú papierovú tašku. Nasypte na ňu väčšie množstvo soli (súvislú vrstvu) a žehličku rozohrejte. Potom sa pokúste handru či papier žehliť priamo cez soľ. Pokračujte, kým nie je žehliaca plocha čistá.
Sóda bikarbóna
Kuchynská sóda je spoľahlivým pomocníkom, s ktorým vyčistíte kde-čo – vrátane vodného kameňa či zvyškov po pripálení na žehličke. Vytvorte si z nej s troškou vody hustejšiu pastu a tou následne znečistenú plochu očistite pomocou handričky alebo mäkkej kefky. Po dočistení ešte vatovou tyčinkou prejdite jednotlivé naparovacie otvory a skúšobne prežehlite starý uterák, aby ste sa zbavili posledných zvyškov sódy.
Acetón
Podarilo sa vám na žehličke priškvariť niečo obzvlášť odolné? Pomôcť by mohol klasický acetónový odlakovač na nechty, ktorý je skvelý na pripálenú umelinu aj farebné fľaky. Naneste ho na vatový tampónik a jemne pretierajte znečistenú plochu žehličky – ideálne ešte za tepla (pozor, aby ste sa nepopálili). Pokračujte, kým plocha nie je celkom čistá.
Podobne poslúži aj štipka riedidla či technického benzínu. Dbajte však na to, aby ste agresívnymi chemikáliami neprešli po nejakom plastovom či gumenom prvku žehličky. Samozrejme, po takomto čistení treba plochu žehličky dôkladne omyť.
Ako vyčistiť žehličku s odbornými prípravkami
Čistenie žehličky nemusíte riešiť len domácimi prostriedkami, ktoré nemusia byť vždy stopercentne účinné. K dispozícii je dnes už viacero profesionálnych produktov, ktoré slúžia špeciálne na tento účel. Líšia sa najmä podľa typu ochrany, ktorú poskytujú:
Odvápňovacie prípravy na žehličky
Tak, ako používame odvápňovacie prostriedky do práčok či umývačiek riadu, mali by sme z času na čas použiť aj odvápňovacie prípravky do žehličky. Môžu to byť gély, tyčinky, tekuté prípravky, rozpustné tablety aj filtre, ktoré predchádzajú vzniku vodného kameňa a uvoľňujú už vzniknuté usadeniny. Patria k nim napríklad Odvápňovač žehličiek SCANPART alebo Intenzívny odstraňovač vodného kameňa BOSCH.
Všestranné čističe na žehličky
Ak vaším problémom nie je vodný kameň, bude sa vám iste hodiť všestranný čistič na žehliace plochy. Dobre si poradí s rôznymi typmi fľakov aj pripáleninami. Na rozdiel od domácich prostriedkov sa pri takomto čistení menej nadriete a jedna fľaštička vám vydrží aj rok. Niektoré z týchto prostriedkov majú aj ochrannú funkciu – minimalizujú vznik nových nečistôt aj pripaľovanie žehliacej plochy. Prípravky ako Rozprašovací čistič žehličiek Xavax sľubujú aj lepšiu kĺzavosť.
Ochranné návleky na žehličku
Chcete sa vzniku nečistôt na radšej vyhnúť, než ich následne odstraňovať? Alebo máte chuť „vytunovať” starší model žehličky bez nepriľnavej povrchovej úpravy? Investujte zopár eur do jednoduchého, ale efektívneho teflonového návleku, ktorý upevníte takmer na akýkoľvek typ žehličky. Tieto návleky sú tiež dobrým riešením pre poškriabané či hrdzavejúce žehličky.
Na záver: Najlepším riešením je prevencia
Znečistená žehlička nie je žiadnou tragédiou. Vrátiť jej starý lesk aj plnú funkčnosť môžete pomocou množstva domácich trikov aj profesionálnych prípravkov. Tou najspoľahlivejšou ochranou pred nečistotami je ale prevencia.
Používajte vašu žehličku presne podľa pokynov výrobcu. Pravidelne sa starajte o jej údržbu a odvápňovanie. Tričká s potlačou či aplikáciami žehlite naruby alebo cez utierku. No a v neposlednom rade – pri žehlení sa na prácu plne sústreďte. Ak vás zmáha únava alebo ste myšlienkami inde, odložte žehlenie na neskôr. Pokrčená bielizeň vám iste neutečie.