Domavi > Spálňa > Ako vyčistiť matrac: Domáce aj profi tipy, ktoré sa vám zídu
ako vyčistiť matrac

Ako vyčistiť matrac: Domáce aj profi tipy, ktoré sa vám zídu

Kvalitný matrac je základom zdravého spánku. No čím viac do svojho matraca investujete, tým viac vás zamrzí, ak sa na ňom objavia škvrny a znečistenie. Je belostná čistota vášho matraca kvôli psíkovi či rozliatej káve navždy preč, alebo existujú spôsoby, ako si poradiť aj s tými najodolnejšími škvrnami? Dnes vám prinášame niekoľko overených rád, s ktorými to zvládnete.

Ako čistiť matrac od bežného znečistenia

Vedeli ste, že priemerne strávime spánkom až 33 rokov života? Na našej posteli by sme si preto mali dať záležať minimálne tak ako na našom aute. Najdôležitejší je pritom matrac – to od neho sa odvíja, ako zdravo sa nám bude spať a akí oddýchnutí budeme po zobudení.

Spánok na špinavom, zapáchajúcom či zaprášenom matraci nikomu na zdraví ani pohode nepridá. Obzvlášť nebezpečný je pre alergikov či astmatikov, ktorým môže zhoršovať symptómy ochorenia. Priblížme si, ako by malo vyzerať bežné pravidelné čistenie matraca:

  • Skúste čisteniu matraca obetovať čas pri každej výmene posteľnej bielizne, alebo aspoň raz za dva mesiace.
  • Najskôr posteľ odstrojte, aby na nej ostal len matrac. Návliečky, plachty, vankúše, ochranné návleky či periny pri tejto príležitosti operte (postupujte podľa etikety).
  • Bežným vysávačom s hlavicou na čalúnenie odstráňte povrchovú špinu (prach, nitky, vlasy, chlpy). Nezabúdajte na bočné strany matraca.
  • Ak je to možné, vyčistite matrac parným čističom, ktorý ho zbaví hĺbkovej špiny, mastnoty aj zápachov. Para má cez 100 °C a likviduje tak aj baktérie. Nezabudnite na záver nechať matrac vyschnúť a vyvetrať.
  • Ak parný čistič nemáte, zvážte raz začas profesionálne tepovanie matracov. Nie je drahé a je veľmi efektívne.

Pravidelnou starostlivosťou zaistíte, že váš matrac bude vždy pôsobiť čisto, sviežo a zdravo. Čo však s odolnými fľakmi, na ktoré bežná údržba nestačí?

Nie je škvrna ako škvrna

Máločo človeka nahnevá viac ako škvrny na snehobielom matraci. No celkom sa im vyhnúť, to je hotové umenie. Ako sa fľakov zbaviť, keď už sú na svete? Najskôr treba identifikovať, o aké znečistenie ide. Každá škvrna je špecifická – čo platí na jednu, to na druhú zaberať nemusí. Tu sú najčastejšie typy fľakov, s ktorými sa na matracoch môžete stretnúť:

1. Telesné tekutiny

Ak máte doma malé dieťa, seniora, vážne chorého alebo nedisciplinované domáce zvieratko, k škvrnám od moču, zvratkov či stolice na matraci prídete veľmi ľahko. Tieto škvrny sú nepríjemné hneď z troch dôvodov – nie len, že sú veľmi odolné, ale majú aj silný zápach a predstavujú hygienické riziko.

2. Krv

Krv spôsobuje jeden z najodolnejších typov škvŕn, s akými sa na textíliách môžeme stretnúť. Denne používaný matrac v bežnej domácnosti je na ich vznik veľmi náchylný.

3. Káva

Ranná kávička do postele? Príjemný zvyk, ktorým sa mnohí radi rozmaznávajú, keď si práve môžu dopriať štipku posteľného leňošenia. Nehoda s rozliatou kávou vás ale iste zamrzí –  čisteniu sa totiž húževnato bráni.

4. Víno

Či už ide o romantiku vo dvojici alebo relax pri čítaní knižky, pohárik vína na nočnom stolíku nájdeme v mnohých domácnostiach. Žiaľ, bežné sú aj škvrny od vína na matraci – nestabilný povrch postele a poloha v polosede sú skvelým receptom na nehody. Obzvlášť zamrzí, ak sa v posteli rozleje červené…

5. Atrament

Možno vás to prekvapí, no škvrny od atramentu sú na matracoch celkom bežné. Stačí, ak si v posteli lúštite krížovku či zapisujete poznámky do diára, deti si v pohodlí postele rady robia domáce úlohy alebo kreslia. S popísaním si poradíte pomerne ľahko, ak však pero v posteli zabudnete a matrac z tuhy nasaje celú kaluž atramentu, je to problém.

ako vyčistiť matrac tipy

Ako vyčistiť fľaky na matraci po domácky

Podarilo sa vám zašpiniť matrac práve teraz? Než sa rozbehnete do drogérie, zastavte sa najskôr v kuchyni. Nájdete tam viacero účinných pomocníkov:

Peroxid + sóda bikarbóna

Vytvorte si jednoduchý, ale účinný roztok, ktorým spoľahlivo odstránite aj nepoddajné škvrny od moču. Budete potrebovať rozprašovač, dva deci 3 % peroxidu vodíka (býva v lekárničkách na čistenie rán), 40 g sódy bikarbóny a kvapku-dve tekutého mydla. Pretrepaný roztok striekajte priamo na fľaky, mali by vám doslova miznúť pred očami. Na záver matrac nechajte preschnúť a povysávajte ho.

Sóda bikarbóna + voda

Hustá pasta zo sódy bikarbóny a vody je účinným čističom mnohých typov škvŕn. Pomôcť by vám mala aj s fľakmi od krvi. Dôležitá je však rýchlosť – so zaschnutou škvrnou si už veľmi neporadíte, dosiahnete prinajlepšom jej zosvetlenie. Vodu používajte zásadne studenú, inak by sa krv mohla ešte viac zažrať do textílie. Pastu na mieste nechajte pôsobiť niekoľko hodín, na záver matrac povysávajte.

Saponát/tekutý prací prášok + voda + ocot

Ak máte posteľ znečistenú napríklad zvratkami, potrebujete okrem fľaku odstrániť aj zápach, ktorý sa v textíliách na matraci vie držať veľmi dlho. Na očistenie fľaku použite hustú zmes saponátu alebo pracieho gélu s vodou. Nanášajte ju hubkou, ktorú preplachujte v kýbliku s čistou vodou. Keď je hrubá nečistota preč, pripravte si roztok vody a octu. Miesto ním pretierajte, kým sa zápach nestratí. Potom ešte čistou vodou zjemnite octovú arómu a nechajte matrac preschnúť.

Citrón/Ocot + Voda

Ocot či citrón sú skvelými pomocníkmi aj v prípade farebných fľakov od kávy, vína a atramentu. Ak je škvrna ešte mokrá, najskôr ju odsajte pijavým papierom. Roztok môžete striekať priamo na škvrnu pomocou rozprašovača, alebo doň namočte handričku a tú jemne prikladajte na škvrnu.

Vyššie uvedené domáce recepty vám môžu zachrániť matrac od trvalých fľakov či zápachu najmä pri rýchlom zásahu. Čo so staršími či obzvlášť odolnými fľakmi? Je čas poohliadnuť sa po profesionálnych riešeniach.

čistenie matracov

Ako vyčistiť matrac pomocou profesionálnych produktov

Ak žiadne z domácich receptov nezaberajú, je čas na vysokoúčinnú chémiu, ktorá bola vyvinutá práve na tento účel.  Čistiace produkty na matrace sa dajú rozdeliť do niekoľkých základných skupín:

Hĺbkové čističe textílií

Tieto prípravky sú ako stvorené na odstraňovanie nepoddajných fľakov od krvi, moču, potu alebo rozliatych nápojov. Preniknú do hĺbky vlákien a rozpustia zažraté zvyšky. Zároveň by mali jemnú textíliu aj chrániť pred poškodením. Pri výbere pozor na príliš toxické zloženie, ktoré by mohlo dráždiť pokožku a sliznice. Dobrou voľbou je napríklad Hĺbkový čistič textilu s regeneráciou vlákien Alori.

Dezinfekčné prípravky

Či už sa vám fľak podarilo alebo nepodarilo dokonale odstrániť, je dôležité zabezpečiť, aby nepredstavoval hygienické riziko. Platí to najmä pre fľaky biologického pôvodu. Univerzálne dezinfekčné prípravky obsahujú účinnú zmes baktericídnych a fungicídnych látok, ktoré spoľahlivo neutralizujú choroboplodné zárodky. Na matrac vyberajte prostriedky bez chlóru a dobre ich vždy omyte. Náš tip: Krystal Uni dezinfekcia s rozprašovačom.

Odstraňovače zápachu

Niekedy sa zbavíte fľakov aj baktérií, no nepríjemná aróma pretrváva. Expertmi na takéto odolné zápachy sú najmä naši zvierací miláčikovia. Pomôcť si môžete profesionálnymi odstraňovačmi zápachu, ako je napríklad Neutralizátor zápachu Alori.

Parné čističe

Ako sme spomínali hneď v úvode, skvelým pomocníkom pri čistení matracov sú parné čističe. Horúca vodná para dokáže preniknúť hlboko do matraca a uvoľniť tak aj silno zažratú nečistotu. Zároveň sa pritom neutralizujú baktérie. Na trhu je parných čističov viac než dosť. Ak investujete do univerzálneho modelu, ako je napríklad Polti Vaporetto, budete ho môcť používať prakticky na celú domácnosť.

Na záver: Fľakom na matraci je najlepšie predchádzať

V tomto článku sme vám ponúkli množstvo tipov, ako účinne bojovať s fľakmi a nečistotami na matraci. Tú najcennejšiu radu sme si však nechali až na koniec: Ak chcete mať matrac naozaj čistý, dobre ho chráňte pomocou kvalitných ochranných návlekov. Existujú rôzne – od jednoduchých textilných až po nepremokavé pogumované. Aj tu platí, že prevencia je výrazne ľahšia a lacnejšia ako riešenie už vzniknutého problému.