Domavi > Kuchyňa > Poradíme vám tipy a triky, ako vyčistiť umývačku riadu
ako vyčistiť umývačku riadu

Poradíme vám tipy a triky, ako vyčistiť umývačku riadu

Nie je tomu tak dávno, čo boli umývačky riadu súčasťou len vybraných domácností. Postupom času sa z nich ale stalo takpovediac základné kuchynské vybavenie, bez ktorého si mnohí ľudia dnes nedokážu predstaviť každodenné fungovanie – a predovšetkým umývanie riadu. Nie je totižto žiadnym tajomstvom, že umývačka šetrí nielen čas, ale aj peniaze za vodu. Viete však, ako sa u ňu správne starať? Poznáte efektívne postupy, ako vyčistiť umývačku riadu? Poradíme vám tipy a triky, resp. to, čo pomáha.

Postup, ako vyčistiť umývačku riadu

„Ako je to možné, že ten riad z umývačky nie je čistý?“

V podobnom duchu si kládli otázky už viacerí… Povieme vám, že v mnohých prípadoch by ste nemali hľadať chybu v samotnej umývačke riadu, ale najmä v starostlivosti o ňu. Keď sa nad tým tak zamyslíte, žiadny kuchynský spotrebič nie je 100-percentne bezúdržbový. Pokiaľ ale o takom viete, sem s ním. Radi zvážime jeho zaobstaranie. Vráťme sa ale späť k téme.

Zápach, nedočistený či fľakatý riad, mastnota, zvyšky jedla, prípadne vodný kameň. Zapamätajte si, že s týmto všetkým nezápolíte vy, ale vaša umývačka. Ako jej teda uľahčiť prácu? Ako vyčistiť umývačku riadu?

Vedeli ste, že niektoré nové modely umývačiek riadu sú vybavené takzvaným samočistiacim programom? Pokiaľ ním však tá vaša nedisponuje, nemusíte v žiadnom prípade zúfať. Poznáme totižto hneď niekoľko efektívnych tipov a trikov, ktoré hravo zvládnete bez akejkoľvek odbornej pomoci.

Začnite zovňajškom

Síce sa hovorí, že kniha by sa nemala súdiť podľa obalu, no vaša umývačka si zaslúži čisté dvierka. Koniec koncov, predpokladáme, že nechcete mať v kuchyni „vystavený“ špinavý spotrebič. Vhodný postup, ako vyčistiť zovňajšok umývačky, by ste mali zvoliť na základe materiálu dvierok.

Odporúčanie: Vo všetkých nasledujúcich prípadoch odporúčame siahnuť po čo najjemnejšej hubke, resp. handričke z mikrovlákien, aby ste predišli akémukoľvek riziku poškriabania dvierok.

 • Oceľ – odborné prípravky, ocot, citrónová šťava
 • Plast – postačí aj horúca voda s trochou saponátu
 • Drevo/fólia (zabudovaná umývačka) – na malom, ideálne zle viditeľnom kúsku, si vždy vyskúšajte, či vaša voľba čistenia negatívne neovplyvní povrchovú štruktúru

Upozornenie: Keď chcete predísť vizuálnemu poškodeniu dvierok umývačky, vyhnite sa aplikovaniu čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú chlór, a takisto používaniu drsných hubiek a handričiek.

Vytiahnite koše

Aby ste sa postupne prepracovali až k vnútorným priestorom umývačky, musíte najprv vybrať všetky koše a košíky. No a položte si ruku na srdce – asi by bolo na škodu nevyužiť túto skutočnosť aj na ich dôkladné vyčistenie. Presuňte sa preto spolu s nimi do kúpeľne, dajte ich do vane alebo sprchového kútu, potrite ich vhodným čistiacim prostriedkom alebo všemocným octom a poriadne ich vysprchujte.

Kým budete ďalej zápoliť s tým, ako vyčistiť umývačku riadu, môžete ich nechať v kúpeľni odkvapkať a preschnúť.

čistenie umývačky riadu

Filter a odtok – ako vyčistiť umývačku riadu zvnútra?

Konečne sa dostávame k jadru umývačky a k najčastejšiemu kameňu (nie tomu vodnému) úrazu jej znečistenia. Vzhľadom na to, že práve filter a odtok najpriamejšie bojujú s tými najväčšími nečistotami a mastnotami, bývajú prirodzene najobvyklejším pôvodcov nepríjemných zápachov či dôvodom zle umytých riadov.

Z toho dôvodu by ste im mali venovať patričnú pozornosť a pravidelne ich umývať – aspoň pod tečúcou vodou. Efektívne tak zamávate všetkým usadeninám, zrniečkam, zvyškom jedla a iným nečistotám, ktoré môžu potenciálne narušiť 100-percentný chod vašej umývačky.

Venujte pozornosť aj tryskám a ramenám

Vašej upriamenej pozornosti by sa malo dostať aj tryskám a ramenám. Síce nebývajú najčastejšou príčinou znečistených riadov, no keď sa náhodou upchajú, môže to poznačiť celkový efekt umývania. Dá sa to však veľmi jednoducho napraviť – napríklad obyčajným špáradlom, ktoré nechýba snáď v žiadnej domácnosti.

Tip: Skúste zistiť, či sa trysky a ramená vašej umývačky dajú vytiahnuť. Ak áno, ich čistenie vám pôjde oveľa jednoduchšie.

Na záver nezabudnite na vnútorné dvierka a tesnenie

Dvierkami, síce tými vonkajšími, sme začínali a dvierkami aj skončíme. V tomto prípade však pôjde o tie vnútorné. Práve vnútorné dvierka umývačky riadu sú spolu s gumenými tesneniami doslova a do písmena rajom pre mnoho mikroorganizmov. Použite na ne jar, octový roztok či vhodný dezinfekčný prípravok a poriadne ich vyčistite.

Tip: Po takomto dôkladnom čistení vám odporúčame nechať pootvorené dvierka počas celej noci. Gumené tesnenie dôkladne vyschne a vaša umývačka bude pripravená na ďalšie používanie.

Tipy a triky na domáce aj odborné prípravky – čo pomáha najviac?

Teraz, keď už poznáte postup, ako vyčistiť umývačku riadu, by ste sa mali zamerať na to, čo pomáha najviac. Po ktorých prípravkoch siahnuť? Sú lepšou voľbou domáce alebo odborné? Máme za to, že krok vedľa neurobíte so žiadnym z nich. Z vlastnej skúsenosti vám však odporúčame, aby ste najprv vyskúšali domáce, takzvané babské, recepty. Nielenže ušetria vaše peniaze, ale ešte k tomu vás aj uchránia pred kontaktom s chémiou.

Všemocný ocot

Áno, spomenuli sme ho už o čosi vyššie. Biely ocot je azda najpoužívanejším domácim čistiacim prostriedkom. Veľmi dobre si vychádza ako s kuchyňami, tak aj s kúpeľňami. A kamaráti sa aj s umývačkami riadu. Stačí, keď položíte misku s octom do spodného koša alebo ocot jednoducho nalejete na dno myčky a spustíte čistiaci program – ideálne čo najhorúcejší.

Voňavá citrónová šťava

Azda jedinou nevýhodou vyššie zmieňovaného octu môže byť jeho výrazne charakteristický zápach, ktorý nemusí „voňať“ každému. Účinnou alternatívou je pri podobnom postupe voňavá citrónová šťava. Koniec koncov, nie nadarmo má väčšina kuchynských čistiacich prostriedkov práve citrónovú vôňu.

Účinná jedlá sóda

Účinný domáci recept na vyčistenie umývačky ponúka aj jedlá sóda, resp. sóda bikarbóna.

Postup, ako vyčistiť umývačku riadu jedlou sódou:

  • Nasypte jedlú sódu na dno umývačky riadu
  • Počas noci nechajte sódu bikarbónu na dne myčky pôsobiť a robiť si „svoju prácu“
  • Keď sa zobudíte, zapnite čistiaci alebo oplachovací program
  • Na záver nechajte umývačku riadu dôkladne vyschnúť

ako vyčistiť umývačku riadu tipy

Efektívny čistiaci prostriedok

Avšak, v prípade, že chcete ísť maximálne na istotu, siahnuť môžete aj po efektívnych komerčných čistiacich prostriedkoch. Na výber máte nielen z práškov a gélov, ale aj z komplexných tabliet. Keďže trhová ponuka je nabitá mnohými overenými čistiacimi prostriedkami do umývačky riadu, najlepšie urobíte, keď si postupne vyskúšate, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Vyskúšať môžete napríklad Finish, Somat, Electrolux či Jar. Dúfame, že kvalitnú službu vám urobí hociktorý z nich. Pokojne nám dajte neskôr vedieť, aké boli vaše skúsenosti s nimi.

Zapamätajte si: Odhliadnuc od všetkých tipov a trikov, pamätajte si, že vašu umývačku potešíte, keď do nej nebudete dávať extrémne znečistený riad. Radšej ho najprv prebehnite vlhkou hubkou. Okrem toho, dobre urobíte, keď budete používať aj soľ a leštidlo. Zatiaľ čo soľ do umývačky riadu priaznivo upraví tvrdosť vody, čím zabráni vodnému kameňu v usadzovaní, tak leštidlo účinne eliminuje mastnotu z umývaných riadov aj priestorov umývačky.

Ako vyčistiť umývačku riadu – slovo na záver

Postup, ako vyčistiť umývačku riadu, nie je žiadna veda. V predošlých riadkoch ste mohli nájsť mnoho tipov trikov, resp. to, čo pomáha najviac. Čistenie vašej umývačky zvládnete ako s domácimi, tak s odbornými prípravkami.

Odporúčané produkty