Čistenie zlata sa dá s trochou šikovnosti a správnych informácií zvládnuť v pohodlí domova. Samozrejme, zabúdať netreba ani na prevenciu v podobe dodržiavania zásad nosenia zlatých šperkov.
Ak hľadáte odpovede na otázku, ako vyčistiť zlato, máme pre vás niekoľko užitočných tipov a trikov. Zlatým šperkom prinavrátia krásu a lesk bez toho, aby ich poškodili, pričom nie je dôležité, či sú zhotovené zo žltého alebo bieleho zlata.
Obsah
Nie je zlato ako zlato
Zlato je odjakživa symbolom bohatstva a moci. Aj dnes patrí medzi obľúbené drahé kovy. Na výrobu šperkov sa navyužíva v čistej forme, pretože je príliš mäkké, ale kombinuje sa s inými kovmi.
Žlté zlato vzniká spojením zlata, striebra a medi. Biele zlato predstavuje kombináciu zlata s platinou, paládiom, niklom, zinkom či striebrom. Ružové zlato vznikne vtedy, keď sa k zlatu pridá meď.
Prečo zlato sčernie?
Zlaté šperky môžu vplyvom určitých faktorov zmeniť farbu. Oxidácia zlata je pomerne bežný jav a vzniká v dôsledku kontaktu s ľudskou kožou, potom či kozmetikou. Sčernanie zlata neraz spôsobuje aj užívanie niektorých liekov, kúpanie sa vo vode s obsahom síry či chlóru, poprípade predstavuje reakciu na horúčku či zápal v organizme.
Oxidácia zlatých šperkov sa dá jednoducho a rýchlo vyriešiť pomocou bežne dostupných ingrediencií z kuchyne, alebo špeciálnymi roztokmi na čistenie zlata. V prípade šperkov s drahými kameňmi sa odporúča návšteva klenotníctva.
Čistenie zlata doma: tipy a triky, ktoré fungujú
Zlaté šperky, ako napríklad náušnice, retiazky, náramky či prstene, si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Čistenie zlata sa odporúča raz za niekoľko týždňov, aby si zachovalo svoj jedinečný vzhľad a vysoký lesk. Naopak, príliš časté čistenie vedie k opotrebovaniu zlatých šperkov, preto aj tu platí – všetko s mierou.
Ako vyčistiť zlato? Vyskúšajte niektorý z nasledovných tipov. Čo funguje?
Preleštenie bavlnenou utierkou
Niekedy je menej viac. Skôr, ako sa pustíte do výberu domáceho prostriedku na čistenie zlata a experimentovaním v tomto smere, vyskúšajte zlaté šperky preleštiť bavlnenou handričkou. V niektorých prípadoch nebude potrebné ďalšie čistenie, pretože zlaté šperky zažiaria čistotou a leskom.
Čistenie zlata prostriedkom na riad
Jedným z najdostupnejších spôsobov, ako vyčistiť zlato, je použitie saponátu. Stačí, keď misku naplníte teplou vodou, pridáte do nej niekoľko kvapiek prostriedku na riad a do nádoby vložíte zlaté šperky. Po uplynutí 15-tich minút zlato jemne vyčistite mäkkou zubnou kefkou, ideálne detskou, opláchnite pod tečúcou vodou a utrite papierovou utierkou.
Na mastnou a usadený prach funguje tuhé mydlo
S nečistotami v podobe mastnoty a usadeného prachu na zlatých šperkoch pomôže obyčajné tuhé mydlo. Bavlnenú handričku namočte, pomocou mydla vytvorte penu a zlato jemne vyčistite. Na záver ho opláchnite čistou vodou a vysušte.
Za vyskúšanie stojí aj svetlé pivo
Svetlé pivo nielen výborne chutí, ale dá sa použiť aj na čistenie zlata doma. Zlatý náramok alebo retiazku namočte do nádoby so svetlým pivom a nechajte niekoľko hodín postáť. Potom zlatý šperk dočistite zubnou kefkou s jemnými štetinami, opláchnite vodou a osušte.
Čistenie zlata alobalom a soľou
Do hrnca napustite vodu, pridajte lyžicu soli, alobal a vložte zlato. Zlaté šperky varte na miernom ohni približne 15 minút. Po uplynutí tejto doby ich opláchnite a jemne vyleštite bavlnenou utierkou.
Zlato vyčistí sóda bikarbóna rozpustená vo vode
Do nádoby s vodou pridajte sódu bikarbónu a alobal. Vložte zlaté šperky a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. V prípade potreby šperky dočistite jemnou zubnou kefkou, opláchnite vodou a vysušte.
Pozor, vyhnite sa mechanickému čisteniu šperkov sódou bikarbónou kvôli poškriabaniu ich povrchu. Na pastu zo sódy bikarbóny na pri čistení zlata jednoducho zabudnite.
Vhodný je aj biely ocot a kyselina citrónová
Biely ocot nepoužívajte na čistenie zlata neriedený. Vždy ho pridajte do nádoby s vlažnou vodou, do nej vložte šperky zo zlata a nechajte chvíľu pôsobiť. Následne vyčistite handričkou, opláchnite vodou a vysušte.
To isté platí aj pre použitie kyseliny citrónovej. V návodoch na internete, ako vyčistiť zlato, sa môžete dočítať, že zlaté šperky so zelenými usadeninami treba pokvapkať citrónovou šťavou. Tento spôsob čistenia zlata však môže šperky poškodiť. Vždy je bezpečnejšie citrónovú šťavu pridať do vody, ako ju používať samostatne priamo na zlatý šperk.
Pomôže handrička na leštenie zlata
V zlatníctvach i špecializovaných obchodoch zoženiete handričku na leštenie zlata. Ide o špeciálnu utierku, ktorá obsahuje prísady schopné vyčistiť a vyleštiť zájdené zlato. Zvyčajne stačí malú časť handričky namočiť a zlaté šperky vyčistiť. Jej výhodou je to, že vydrží dlho.
Alternatívou handričky sú rôzne roztoky na čistenie zlata či čistiace peny. Vždy je potrebné si dôkladne prečítať návod na použitie. Na trhu nájdete, napríklad roztoky na čistenie zlata vhodné aj na šperky s drahými kameňmi. Tie dokážu vďaka obsahu špeciálnych polymérov vyčistiť zájdené zlato a aj redukovať prípadné škrabance. Zvyčajne sa šperk namočí do roztoku na niekoľko minút a následne sa opláchne vodou a vysuší.
Čistenie zlata u zlatníka
Ak nezabrali domáce prostriedky na čistenie zlata alebo premýšľate nad tým, ako vyčistiť zlato s drahými kameňmi alebo poškriabané zlaté šperky, navštívte zlatníka. Ten zlaté šperky vyčistí profesionálne po tom, ako skontroluje, či nemajú prasklinky alebo iné poškodenia. Na základe toho zvolí odborný spôsob, ako vyčistiť zlato.
Niektoré zlatníctva, dokonca, poskytujú bezplatné čistenie zlata, pokiaľ ste u nich zlaté šperky zakúpili. Na čistenie zlata sa využíva aj ultrazvukový čistič zlata, poprípade parný alebo iónový čistič zlata. Biele zlato sa zasa potiahne ródiom, vďaka čomu získa opätovný lesk.
Na čo si dať pri čistení zlatých šperkov pozor?
Napriek tomu, že zlaté šperky sú pomerne odolné, vyhýbajte sa pri ich čistení agresívnym čistiacim prostriedkom a takým, ktorých zloženie nemáte odskúšané. Napríklad tekuté mydlá a zubné pasty zvyčajne narobia viac škody ako osohu. Nevhodné sú aj čističe na kovy a amoniak, pretože sú príliš agresívne a môžu zlato poškodiť.
Nevhodné je aj používanie sódy bikarbóny priamo na mechanické čistenie povrchu, pretože jej kryštály môžu zlaté šperky poškriabať. To isté platí pre popol z cigariet. Ak máte zlaté šperky s drahými kameňmi, nikdy ich do vody nenamáčajte, iba ich opláchnite pod tečúcou vodou a vyčistite napríklad jemnou kefkou.
Rady, ako eliminovať oxidáciu zlata
Sčerneniu zlata sa dá do určitej miery predchádzať preventívnymi opatreniami. Čo je dôležité? Pred sprchovaním či kúpeľom si dajte zlaté šperky dolu, aby neprišli do kontaktu s mydlom alebo sprchovým gélom. To isté platí, keď sa chystáte do vírivky či bazéna, pretože zlato sa nekamaráti s chlórovou či sírovou vodou.
Najmä dámy by si mali dať pozor, aby sa zlato nedostalo do kontaktu s kozmetikou, ako napríklad lakmi na vlasy, mejkapom, rôznymi krémami či telovými mliekami.
Takisto sa odporúča odložiť zlaté šperky pred spaním do látkového vrecúška alebo škatuľky, v ktorej ste ich kúpili. Pot a mastnota z pokožky výrazným spôsobom prispievajú k oxidácii zlata. To znamená, že zlaté šperky by ste nemali mať na sebe po celý deň.