Domavi > Kuchyňa > Tipy, ako vyčistiť mikrovlnnú rúru
ako vyčistiť mikrovlnku

Tipy, ako vyčistiť mikrovlnnú rúru

Mikrovlnná rúra patrí k domácim pomocníkom, ktorí vedia uľahčiť prácu v kuchyni. Každý kuchynský spotrebič, vrátane mikrovlnky, treba pravidelne a dôkladne vyčistiť. Odporúča sa vykonávať čistenie aspoň jedenkrát do týždňa. Ak vám však po zohrievaní pokrmu zostali zvyšky jedla, netreba čakať, ale je dobré ich čím skôr vyčistiť.

Mnoho ľudí však nečistí mikrovlnku, keď je to potrebné. Pustia sa do toho až v momente, keď je z nej cítiť nepríjemný zápach a je v nej množstvo zaschnutých nečistôt a zvyškov z jedla. Vtedy hľadajú spôsoby, ako ľahko a účinne vyčistiť svoju mikrovlnnú rúru. Tu si však treba uvedomiť, že zanedbané čistenie mikrovlnnej rúry je živnou pôdou pre baktérie, ktoré môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy, vrátane nevoľnosti. V tomto článku sa dozviete, ako účinne vyčistiť mikrovlnku pomocou domácich pomocníkov, ale aj špeciálnych čistiacich prostriedkov.

Ako vyčistiť mikrovlnnú rúru pomocou domácich pomocníkov (prírodných čističov)

Na čistenie mikrovlnnej rúry je najvhodnejšie použiť prírodné čistiace prostriedky, pretože nijako neohrozujú zdravie človeka. Výhodou je, že sa nachádzajú takmer v každej domácnosti. Medzi najlepších domácich pomocníkov pri čistení mikrovlnky sa radí ocot, citrón a sóda bikarbóna (jedlá sóda). V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako použiť jednotlivé prírodné čističe na čistenie akejkoľvek mikrovlnnej rúry.

Vyčistite mikrovlnnú rúru octom

Ocot patrí k najznámejším čistiacom domácim pomocníkom. Jeho výhodou je, že je lacný a vysoko účinný. Nevýhodou je jeho nepríjemný zápach.

Na čistenie mikrovlnnej rúry pomocou octového roztoku budete potrebovať:

 • 1/2 šálky vody
 • 1/2 šálky bieleho octu
 • nádobu (misku), ktorá je vhodná do mikrovlnnej rúry
 • špongiu alebo handričku (ideálne z mikrovlákna) a vodu na namáčanie
 • papierové utierky

Postup čistenia mikrovlnnej rúry za pomoci octového roztoku je nasledovný:

 1. Do nádoby vhodnej do mikrovlnnej rúry dajte 1/2 šálky vody a 1/2 šálky bieleho octu. Dôkladne premiešajte.
 2. Vložte roztok v nádobe do mikrovlnnej rúry a zapnite na najvyšší stupeň. Nechajte zapnuté dovtedy, pokým sa dvierka z mikrovlnky nezaparia – zvyčajne to trvá približne 5 minút. Vďaka tomu sa uvoľní akákoľvek odolná mastnota a špina.
 3. Pred otvorením mikrovlnky nechajte roztok vody a octu vychladnúť – počkajte aspoň 10 minút.
 4. Následne opatrne vytiahnite roztok vody a octu a vnútro dôkladne poutierajte špongiou alebo handričkou. Pri utieraní skleneného taniera buďte obzvlášť opatrní, pretože keď ja mokrý, tak vám môže vykĺznuť z ruky. Ak by ste aj po vyčistení videli nejaké nečistoty, tak namočte špongiu do zvyškového roztoku vody a octu a jemne ich vyčistite.
 5. Na záver nezabudnite utrieť navlhčenou špongiou (vo vode) displej, klávesnicu a vonkajšiu časť mikrovlnnej rúry. Je vhodné mikrovlnku utrieť do sucha pomocou papierových utierok, vďaka čomu sa nebudú vytvárať šmuhy.

ako vyčistiť mikrovlnku tipy

Vyčistite mikrovlnnú rúru citrónom

Je pravdou, že vyššie spomínané čistenie mikrovlnky octom je účinné, ale jeho vôňa nie je príjemná takmer nikomu. Ak vám tento zápach vadí, vyskúšajte vyčistiť svoju mikrovlnku citrónom. Citrón slúži ako vynikajúci prírodný dezinfekčný prostriedok, ktorý navyše odstráni aj nepríjemný pach zo spotrebiča.

Na čistenie mikrovlnnej rúry pomocou citrónového roztoku budete potrebovať:

 • jeden citrón
 • 1/2 šálky vody
 • nádobu (misku), ktorá je vhodná do mikrovlnnej rúry
 • čistú špongiu (handričku)
 • papierové utierky

Postup čistenia mikrovlnnej rúry pomocou citróna je nasledovný:

 1. Citrón poriadne roztlačte dlaňami, vďaka čomu sa uvoľní šťava a bude sa lepšie vytláčať.
 2. Rozkrojte citrón na polovicu a šťavu z neho vyžmýkajte do nádoby vhodnej do mikrovlnnej rúry. Pri žmýkaní šťavy z citróna dávajte pozor, aby sa v nej nenachádzali jadierka z citróna. Ak sa vám nejaké do nádoby dostanú, vyberte ich.
 3. Do rovnakej nádoby, kde ste vyžmýkali šťavu, vložte aj vyžmýkané polovičky z citróna. Následne pridajte vodu a dôkladne premiešajte.
 4. Nádobu s citrónovou šťavou, vodou a s citrónmi vložte do mikrovlnnej rúry, zapnite na maximum a nechajte zohrievať približne 3 – 5 minút.
 5. Po vypnutí nechajte nádobu odležať v mikrovlnke aspoň 5 – 10 minút, aby ste sa pri jej vyberaní neobarili.
 6. Vyberte sklenený tanier a otočný diel z mikrovlnky, vyčistite ich mäkkou handričkou. Následne utrite do sucha vnútro mikrovlnnej rúry. Môžete použiť špongiu, handričku alebo papierové utierky.
 7. Na záver vložte sklenený tanier a otočný diel naspäť do mikrovlnnej rúry.
 8. Roztokom môžete vyčistiť aj vonkajšiu časť mikrovlnky.

Vďaka citrónu a vode bude vaša mikrovlnná rúra dôkladne vyčistená a vydenzifikovaná. Následne ju môžete opäť začať používať.

Vyčistite mikrovlnnú rúru sódou bikarbónou

Sóda bikarbóna je taktiež známym pomocníkom nielen pri varení, ale aj čistení. Jedlá sóda patrí k prírodným čističom, ktorý dokonale odstráni špinu. Poďme sa pozrieť na postup, ako vyčistiť mikrovlnnú rúru pomocou sódy bikarbóny.

Na čistenie mikrovlnnej rúry pomocou jedlej sódy budete potrebovať:

 • dve polievkové lyžice sódy bikarbóny
 • 1 šálku vody
 • nádobu (misku), ktorá je vhodná do mikrovlnnej rúry
 • čistú špongiu (handričku)
 • papierové utierky

Postup čistenia mikrovlnnej rúry pomocou sódy bikarbóny je nasledovný:

 1. Pripravte si nádobu vhodnú do mikrovlnnej rúry a dajte do nej dve polievkové lyžice sódy bikarbóny a 1 šálku vody.
 2. Nádobu s roztokom vložte do mikrovlnnej rúry a zapnite na najvyšší stupeň. Nechajte pustené 5 minút –  vytvorí sa para, ktorá uvoľní zaschnutú špinu a navyše odstráni aj nepríjemný zápach.
 3. Pred vybratím nádoby z mikrovlnky ju nechajte vychladnúť, aspoň 5 minút.
 4. Keď vyberiete nádobu s roztokom jedlej sódy a vody z mikrovlnky, pustite sa do čistenia. Pripravte si handričku a najprv vyčistite otočný diel a sklenený tanier. Následne vnútro mikrovlnnej rúry utrite do sucha. Ak bude špina alebo nečistoty stále viditeľné, namočte si špongiu do roztoku jedlej sódy a vody a opäť vyčistite.
 5. Následne vložte diely, ktoré ste pri čistení vyberali – otočný diel a sklenený tanier.
 6. Vyčistite vonkajšiu časť mikrovlnky pomocou namočenej špongie a môžete mikrovlnku znova používať.

čistenie mikrovlnky

Špeciálne čistiace prostriedky

Ak vám vyššie spomínané domáce čistiace pomôcky na vyčistenie mikrovlnky nepomôžu, budete sa musieť poobzerať po špeciálnych čistiacich prostriedkoch, ktoré sú priamo určené na mikrovlnnú rúru.

Pri výbere čističa na mikrovlnnú rúru je dôležité vybrať si správny prostriedok, ktorý nezanechá po vyčistení zápach. Ten by mohol ovplyvniť nielen vôňu, ale aj chuť ohrievaného jedla. Okrem toho, treba sa presvedčiť, či sa naozaj jedná o čistiaci prostriedok, ktorý je určený do kuchyne. Dôvodom je, že ak by ste si vybrali bežný čistiaci prostriedok, ten bude pravdepodobne obsahovať množstvo chemikálií. Po jeho použití by v mikrovlnnej rúre mohli zostať toxické látky. Preto je vhodné vybrať si špeciálny čistiaci prostriedok, ktorý je určený priamo na čistenie mikrovlnnej rúry.

Takéto špeciálne čistiace prostriedky na mikrovlnnú rúru sú dostupné v obchodoch. Najznámejšie z nich sú:

 • HG čistič pre mikrovlnné rúry – jeden z najkvalitnejších čistiacich prostriedkov, ktorý je určený pre kuchynské spotrebiče, ako sú mikrovlnné rúry. Dôkladne odstraňuje mastnotu a zaschnuté zvyšky z jedla.
 • Čistiaca pena Cillit Bang – už názov napovedá, že tento špeciálny čistiaci prostriedok vyčistí mikrovlnnú rúru za pomoci aktívnej peny. Taktiež vhodný na mastné usadeniny, škvrny a pripálené zvyšky z jedla.

V každom prípade, jeveľmi dôležité dodržiavať pokyny, ktorú sú uvedené v návode na používanie. Zvyčajne sa nachádzajú na zadnej strane čistiaceho prostriedku. Po každom použití čističa z obchodu sa odporúča nechať mikrovlnnú rúru vyvetrať aspoň po dobu 30 minút.

3 bezpečnostné tipy, ktoré treba dodržať pri čistení mikrovlnnej rúry

Mikrovlnná rúra je kuchynský elektrospotrebič, preto treba pri jej čistení myslieť aj na bezpečnosť. Ponúkame vám 3 bezpečnostné tipy, ktoré treba dodržiavať pri jej čistení:

 1. Do mikrovlnnej rúry nikdy nevkladajte žiadne kovové predmety a nepoužívajte na čistenie kovové pomôcky (kefy a podobne).
 2. Pri manipulácií s otočným tanierom buďte opatrní. Je vyrobený zo skla a môže sa rozbiť. Ak budete chcieť použiť mikrovlnnú rúru, nezabudnite ho tam vložiť naspäť.
 3. Pri čistení mikrovlnnej rúry nepoužívajte veľmi silné chemikálie. Je nutné si vyberať také čistiace prostriedky, ktoré sú vhodné do kuchyne.

Odporúčané produkty