Domavi > Drevo > Patinovanie dreva zvládne každý, dajte nábytku druhú šancu
patinovanie dreva

Patinovanie dreva zvládne každý, dajte nábytku druhú šancu

Povedzme si úprimne, nie každý kus dreveného nábytku je zberateľským skvostom v hodnote tisícok eur. No so správnym know-how ho však môžete do takého šatu odieť. Patinovanie dreva je technicky nenáročná povrchová úprava, ktorá dodá ošumelý a archaický ráz. Nábytok, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako zrelý na vyhodenie, tak môže vďaka upcyklovaniu patinovaním dostať druhú šancu.

Aj keď to na prvý pohľad vyzerá komplikovane, so správnou predprípravou a postupom nič nemôžete pokaziť. Takže vyhrnúť rukávy a poďme na to.

Aké drevo je vhodné na patinovanie?

Patinovať sa dajú rôzne materiály, vrátane tých menej využívaných, akými sú sklo, omietka, plasty či kov. My však ostaneme pri tradíciách, zub času „aplikujeme“ na drevený nábytok.

Ako si ho však správne vybrať?

Moderný nábytok je často vyrobený z drevotriesky, ktorá je však nevhodným materiálom. Jej brúsením totiž skriňu či stôl akurát tak zničíte a vznikne kvantum odpadu. Rozumnejšou alternatívou je kvalitný masív, z mäkkého, ale aj tvrdého dreva. Bavíme sa o borovicovom, bukovom, čerešňovom, dubovom, či orechovom nábytku. Využiť však môžete aj iné druhy, najmä nech sú dostatočne odolné a ideálne aj pružné.

Na patinu musí byť drevený nábytok tiež vizuálne a štylisticky vhodný. Taký, ktorý už má istú, nazvime to, historickú autentickosť. Moderné kusy nábytku by vyzerali s patinovým efektom neprirodzene a nevábne. Aj z tohto dôvodu je ideálnym adeptom na tento skrášľovací proces masív a vo všeobecnosti nábytok, ktorý už má čo to odžité.

Najčastejšie sa patinujú rôzne skrinky a skrine, ktoré majú veľa rovných povrchov a odmontovateľné súčasti (rúčky, úchytky, háčiky a podobne). To však neznamená, že si nemôžete skrášliť aj iný kus nábytku, zrejme to však bude o čosi náročnejšie.

patinovanie dreva návod

Čo si na patinovanie pripraviť?

Zoznam je vcelku priamočiary, nejde o žiadne špecializované náradie. Budete potrebovať:

  • papier, prípadne podkladovú fóliu
  • brúsny papier a/alebo hubku (zrnitosť 80 – 100)
  • podkladový náter (tmavší)
  • povrchový náter (svetlejší)
  • dva štetce
  • lak, vosk, prípadne olej
  • niečo na nanášanie prípravku na povrchovú úpravu

Pri farbách na nátery viete použiť aj to, čo sa vám zvýšilo z minulého roka. Za predpokladu, že zložením je farba kompatibilná s drevom. Prípravok na povrchovú úpravu si zvoľte podľa toho, ako veľmi namáhaný a citlivý je opracovávaný drevený povrch.

Odporúčame patinovať na ľahko odstrániteľnom podklade, ktorý vyhodíte aj so vzniknutým odpadom. Vzhľadom na používanie farieb a prostriedkov na povrchovú úpravu odporúčame pracovať vo vzdušnej, dobre vetranej miestnosti.

Technika patinovania pre začiatočníkov

Ak idete patinovať prvýkrát, odporúčame vyskúšať si techniku na menšom kuse nábytku, na ktorom ju poriadne vycibríte. Ešte lepšie je odskúšať si celý proces na nepotrebnom kuse dreva, typologicky a materiálom čo najviac podobnému tomu, na ktorom plánujete naostro patinovať.

Technika, ktorú opíšeme, je univerzálne aplikovateľná a práve tým je vhodná aj pre začiatočníkov. Pokročilejšie postupy sa vám otvoria, akonáhle zvládnete tento.

Samotný nábytok pred patinovaním očistite, odmastite a nechajte poriadne uschnúť. Ako sme už naznačili pri časti o výbere dreva, odmontujte rôzne nerovné časti, ktoré by vám pri práci mohli zavadzať.

patinovanie nábytku

1. Odstránenie mäkkých častí dreva, laku alebo dyhy

V prvom kroku potrebujete z očisteného a odmasteného nábytku odstrániť mäkké kusy dreva, dyhu, fóliu či lak. K tomuto použite brúsny papier (ideálne s väčšou zrnitosťou). Alternatívnym nástrojom je tiež kefa s hrubými a tvrdými štetinami, ale iba v prípade, že brúsny papier či hubku nemáte. Dávajte si pozor, aby ste z dreva nezlúpli priveľa, používajte jemné ťahy, ktorými poodhalíte podklad.

2. Prichádza čas naniesť podkladový náter

Nepísaným pravidlom je použiť tmavšie odtiene, ktoré ďalším nanášaním vrstiev budete zjemňovať a zosvetľovať. Odporúčame nenatierať rovnomerne (vytvorí to zaujímavý vizuálny efekt), avšak snažte sa na väčšine povrchu prekryť pôvodnú farbu. Kreativite sa medze nekladú, môžete teda použiť aj viacero podkladových farieb. Následne nechajte náter úplne zaschnúť, čo môže trvať aj 3-4 hodiny.

3. Naneste ďalšiu vrstvu náteru, tentoraz o čosi svetlejšiu a jemnejšiu

Tento krok môžete pokojne aj vynechať, najmä ak chcete farebne pracovať iba s jedným odtieňom. Pri nanášaní patiny však mnohí chcú docieliť väčšiu farebnú pestrosť, akýsi prechod medzi odtieňmi. Náter opäť nechajte úplne uschnúť.

4. Na záver začnite brúsením nanášať patinu

Na niektorých miestach použite pri brúsení viac sily, inde menej. Niekde tak vystúpi na povrch podkladová (tmavšia) vrstva, inde povrchová (svetlejšia), niekde dokonca až drevené podložie. Experimentujte podľa toho, čo chcete nechať viac vyniknúť. Tu už je jedinou hranicou vaša kreativita a predstava o výslednom vizuálnom vyznení.

5. Ošetrenie pomocou ochranného náteru

Po patinovaní odporúčame kus nábytku ošetriť jednou vrstvou ochranného náteru na povrchovú úpravu. Predovšetkým na miestach, kde ste sa prebrúsili až k drevu. Nábytok tak dlhšie vydrží a jednoduchšie je tiež čistenie a starostlivosť oň.

Patinovanie vs. krakelovanie

Veľmi podobná technika, pomocou ktorej sa dosiahne ošumelý a starožitný efekt, je tiež krakelovanie. Zásadný rozdiel v porovnaní s patinovaním spočíva v tom, že sa nepoužívajú farby a brúsenie, ale krakelovací lak.

Tento pomocník dokáže (v súčinnosti s farbou, ale aj bez nej) vyvolať efekt tzv. popraskania nábytku, čím mu navonok pridá na starožitnosti. Postačí ho jemne naniesť štetcom alebo handričkou na nábytok (drevený, terakotový, porcelánový) a nechať ho schnúť. Chemické reakcie vyvolajú želaný efekt a na povrchu sa vytvoria praskliny.

Tí kreatívnejší môžu skúsiť krakelovanie a patinovanie skombinovať a dodať tak nábytku vskutku archaický ráz. Napríklad, na hranách aplikovať patinu a na väčšie plochy krakelovací lak a ich nechať popraskať. Experimenty sa niekedy naozaj vyplácajú.

Servítková technika v kombinácii s patinovaním

Ak máte radi provensálsky alebo romantický štýl, patina v kombinácii so servítkovými vzormi dodá nábytku ešte originálnejší vzhľad.

Postup je jednoduchý. Vyberte si servítku so vzorom, aký by sa vám na nábytku páčil. Vystrihnite ho zo servítky a nebojte sa nechať aj pár milimetrové biele okraje. Oddeľte vrstvy servítky tak, aby ostala iba posledná vrstva.

Priložte vrstvu servítky na miesto, kde by sa mal vzor nachádzať a prilepte ju lepidlom na nábytok. Počkajte, kým lepidlo uschne a prelakujte servítku transparentným lakom a opäť nechajte uschnúť.

Ako vidieť, patinovanie dreva nie je žiadna veda. Stačí jednoduché príslušenstvo a trocha voľného času. Aj staršie kusy nábytku, ktoré by ste možno pôvodne aj vyhodili, tak dostanú druhú šancu.