Ak chcete dodať vášmu nábytku alebo obľúbeným predmetom rustikálny vzhľad, vyskúšajte krakelovanie. Predmety upravené krakelovaním zútulnia interiér a prinesú vám radosť, pretože si ich vyrobíte svojpomocne. Prečítajte si naše jednoduché návody, ktoré hravo zvládne aj úplný začiatočník.
Obsah
Čo je krakelovanie?
Krakelovanie je technika, pri ktorej sa medzi dve vrstvy farby nanáša jedna alebo viaceré vrstvy krakelovacieho laku. Na povrchu predmetu vznikajú praskliny, vďaka ktorým predmet pôsobí zastaralo.
Keďže vintage kúsky sa vracajú do módy, krakelovacia technika sa stáva veľmi obľúbenou. Krakelovací lak sa dá používať v kombinácii s akrylovou alebo latexovou farbou. Túto techniku môžeme aplikovať na rôzne povrchy vrátane dreva, skla, keramiky a plastu.
Výber predmetu na krakelovanie
Začneme tým, že si vyberieme dekoratívny predmet alebo kus nábytku, na ktorý chceme krakelovanie aplikovať. Môžeme si vybrať rôzne povrchy a materiály vrátane keramiky, plátna a porcelánu.
Najrealistickejšie výsledky však dosiahnete na drevených povrchoch. Vhodným predmetom na krakelovanie môže byť drevená debnička, šperkovnica alebo staré hojdacie kreslo.
Výber farby
Po výbere predmetu nasleduje výber farieb, ktoré chceme pri krakelovaní použiť. Prvá vrstva predstavuje farbu, ktorú uvidíte na trhlinách cez línie prasklín. Vrchná farba bude viditeľnou a zároveň dominantnou farbou nábytku.
Vyberajte si farby starostlivo, aby ste boli s výsledkom spokojný. Mali by ste si vyberať farby s vysokým kontrastom, aby bolo praskliny dobre vidieť. Ako prvý náter môžeme použiť napríklad tmavohnedú farbu v kombinácii s bielou alebo krémovou, ktorú používame ako vrchný náter. S bielou dobre ladí aj červená, tmavozelená, námornícka modrá alebo dokonca čierna.
Výber pracovného priestoru
Miesto, kde sa rozhodneme maľovať, by malo mať dobré vetranie, aby farba rýchlejšie zasychala. Vhodným priestorom je dvor, vonkajšia terasa alebo otvorená garáž. Predtým, ako začneme maľovať, pokryjeme pracovnú plochu starými novinami.
Krakelovanie drevených predmetov
Krakelovaním drevených predmetov dosiahnete najrealistickejšie výsledky. Vyberte si starý kus nábytku alebo drevenej krabičky a vytvorte z neho dekoratívny kúsok.
Potrebujeme:
- brúsny papier,
- vlhkú handričku,
- univerzálny syntetický náter,
- akrylovú farbu,
- krakelovací lak jednokrokový,
- plochý štetec,
- tupovací štetec.
Brúsenie povrchu
Povrch dreveného predmetu prebrúsime brúsnym papierom, aby bol hladší a lepšie prispôsobený na maľovanie.
Očistenie
Po brúsení predmet utrieme vlhkou handričkou, aby sme odstránili zvyšky drobných pilín a prach. Pred maľovaním sa potrebujeme uistiť, že je predmet čistý a hladký.
Podkladový náter
Začneme tým, že na drevený predmet nanesieme tenkú, rovnomernú vrstvu bezfarebného podkladového náteru na drevo pomocou štetca. Ako podkladový náter môžeme použiť univerzálny syntetický náter. Náter necháme uschnúť cez noc alebo podľa pokynov výrobcu.
Základný náter
Uistíme sa, že podkladový náter dôkladne uschol a začneme s nanášaním základného náteru. Odporúčame vám zvoliť si akrylovú farbu v tmavom odtieni. Farbou natrieme všetky časti, na ktorých chceme mať neskôr praskliny. Počkáme, kým nám základný náter úplne vyschne. Toto je farba, ktorá nám budem neskôr presvitať cez praskliny.
Krakelovací lak
Ak je akrylová farba dôkladne vyschnutá, môžeme začať s nanášaním krakelovacieho laku. Použijeme krakelovací lak jednokrokový, ktorý nanesieme plochým štetcom na zaschnutú akrylovú farbu. V prípade, že chceme dosiahnuť veľké praskliny, nanášame hrubé vrstvy. Pre malé praskliny nanášame tenké vrstvy laku.
Krakelovací lak necháme iba mierne vyschnúť. Malo by to trvať len pár minút. Čas schnutia záleží od veľkosti a hrúbky plochy, na ktorú sme lak naniesli. Nenecháme ho však vyschnúť úplne, inak by sa nám praskliny nevytvorili. Na dotyk by mal byť krakelovací lak stále lepkavý.
Vrchný náter
Na vrchný náter si vyberieme akrylovú farbu, ktorú nanesieme na celý povrch dreveného predmetu. Použijeme na to penový tupovací štetec. Farbu nanášame postupne a dávame si pritom pozor na to, aby sme nenaniesli na rovnaké miesto dve vrstvy farby.
Ak budeme farbu nanášať systematicky miesto po mieste, vzniknú nám na povrchu pekné praskliny. Farbu necháme úplne zaschnúť, aby praskliny zostali neporušené. Proces schnutia by mal trvať minimálne 2 hodiny.
Náš tip: Vyberajte si farbu, ktorá dobre kontrastuje s farbou vášho základného náteru. Ak je napríklad váš základný náter tmavohnedý, zvoľte ako vrchný náter krémovú alebo bielu.
Krakelovanie porcelánu
Máte doma nudnú porcelánovú sadu a chceli by ste ju trochu oživiť? Krakelovanie dodá vášmu porcelánu zastaralý vzhľad, ktorý zaujme každú návštevu. Použite krakelovanie na zdobenie porcelánových váz, šálok alebo čajových konvičiek.
Potrebujeme:
- akrylovú farbu,
- plochý alebo tupovací štetec,
- dvojvrstvový krakelovací lak,
- olej alebo antikovaciu pastu,
- hubku,
- syntetický lak,
- suchú handričku,
- ochrannú pásku (voliteľné).
Akrylová farba
Na oblasti, ktoré nechceme natierať, nalepíme maliarsku pásku. Následne na celý povrch predmetu nanesieme akrylovú farbu ako podklad. Vhodným nástrojom na natieranie je tupovací štetec alebo plochý štetec s jemným vlasom.
Podkladovú farbu necháme schnúť 4 až 5 hodín. Prečítajte si pokyny uvedené na obale konkrétnej farby a dodržiavajte ich.
Dvojvrstvový krakelovací lak
Ak nám základný náter na porceláne poriadne zaschol, môžeme začať s náterom dvojvrstvového krakelovacieho laku. Krakelovací lak nanášame pomocou plochého štetca. Prvú vrstvu necháme schnúť približne 1 až 2 hodiny.
Potom nanesieme druhú vrstvu krakelovacieho laku. Čím hrubšiu vrstvu nanesieme, tým väčšie praskliny nám na povrchu vzniknú. Poslednú vrstvu necháme cez noc poriadne uschnúť.
Zvýraznenie praskliniek
Ak nám krakelovací lak uschol, môžeme začať zvýrazňovať praskliny, ktoré nám vznikli na porceláne. Použijeme na to olejovú farbu alebo antikovaciu pastu.
Pastu nanesieme pomocou hubky alebo papierového obrúska a krúživými pohybmi ju jemne votrieme do praskliniek. Ak sa nám farba dostane aj na nežiaduce miesta, opatrne ju zostrieme čistou suchou handričkou. Porcelán necháme opäť vyschnúť – najlepšie cez noc.
Syntetický lak
Po 24 hodinách nanesieme na porcelán rovnomernú vrstvu bezfarebného syntetického laku, ktorú necháme vyschnúť. Po vyschnutí nanesieme aj druhú vrstvu, počkáme kým zaschne a máme hotovo.
Ak ste pred maľovaním nalepili na porcelánový kúsok ochrannú pásku, odstráňte ju ešte predtým, ako prvá vrstva syntetického laku vyschne. Zabránite tak odlepeniu farby z nežiaducich miest spolu s páskou.
Tipy na záver
Než začnete nanášať vrchný náter si premyslite, aký typ prasklín chcete dosiahnuť. Ak chcete získať dlhé trhliny, robte pri nanášaní vrchného náteru dlhé ťahy štetcom. Pre získanie menších trhlín nanášajte farbu malým štetcom. Pokiaľ chcete, aby boli praskliny drobné, používajte na nanášanie vrchnej vrstvy farby hubku.
Ak krakelujete prvýkrát, najskôr si to vyskúšajte na odpadovom povrchu. Experimentujte s rôznymi farbami, aby ste zistili, aký výsledok sa vám najviac páči. Experimentujte aj s ťahmi štetcom. Vizuálne tak uvidíte, aké výsledky môžete rôznymi ťahmi dosiahnuť. Výsledky experimentov si zapisujte do poznámkového bloku.
V prípade, že chcete ešte viac zvýrazniť zastaralý vzhľad, môžete urobiť viac nerovností pomocou brúsneho papiera. Po zaschnutí farieb jednoducho obrúste miesta, ktoré by sa reálne opotrebovali ako prvé. Môžu to byť napríklad rohy alebo oblasť, v ktorej sa s predmetom často manipuluje.
Zastaraný vzhľad nábytku a predmetov môžete vytvoriť aj pomocou techniky nazývanej patinovanie. Od krakelovania sa líši tým, že pri patinovaní sa nepoužíva krakelovací lak. Prirodzene vyzerajúce ošúchanie pri patinovaní dosiahnete s použitím brúsneho papiera.