výroba sviečky

Jednoduchý návod, ako si doma vyrobiť sviečku

Máte kreatívnu chvíľku a radi by ste si vyrobili niečo pekné, no zároveň praktické? Sviečky sú pomerne nenáročné na výrobu a spríjemnia vám večery pri knihe alebo obľúbenom nápoji. Prečítajte si náš jednoduchý návod na domácu výrobu sviečky, ktorý zvládne aj úplný začiatočník. Stačí roztopiť vosk, pridať vôňu, farbu a môžete sa tešiť z vášho nového voňavého výrobku.

Začíname s výberom vosku

Predtým, ako sa pustíme do samotnej výroby sviečok, by sme sa mali rozhodnúť, aký typ vosku chceme použiť. Parafínový vosk patrí medzi tie najlacnejšie, no vegáni skôr ocenia využitie sójového vosku, ktorý je šetrný k prírode.

Parafínový vosk

Parafínový vosk sa pri výrobe sviečok používa najčastejšie. Je pomerne lacný a môžeme ho použiť na výrobu rôznych typov sviečok. Ak ste začiatočník, tento typ vosku je pre vás skvelou voľbou. Rýchlo sa topí a dá sa ľahko farbiť alebo aromatizovať.

Nevýhodou parafínového vosku je, že pri pálení sviečok sa z neho uvoľňujú chemikálie, ktoré môžu byť pre ľudí dráždivé.

Sójový vosk

Sójový vosk je 100% prírodný vegánsky vosk vyrobený zo sójových bôbov. Môžeme ho použiť pri výrobe sviečok v nádobách alebo čajových sviečok. Ľahko sa používa a je šetrný k prírode. Jeho výhodou je aj to, že horí pomalšie ako iné typy voskov.

Včelí vosk

Včelí vosk je taktiež 100 % prírodný vosk, ktorý dokáže v miestnosti prečistiť vzduch. Je to jeden z najkvalitnejších voskov na trhu a môžeme ho použiť na výrobu všetkých typov sviečok. Nevýhodou je, že sa ťažšie aromatizuje a farbí. Včelí vosk má však sám o sebe krásnu vôňu a farbu.

Použitie starých sviečok

Na výrobu sviečok je možné použiť aj staré sviečky, ktoré sú deformované, spálené alebo sa vám nepáčia. Ak máte doma takéto sviečky, nebojte sa ich použiť. Ide o skvelý spôsob recyklácie nevyužitého materiálu.

Návod, ako vyrobiť sviečku

Po výbere vosku môžeme začať so samotnou výrobou. Prečítajte si náš praktický návod a vyrobte si sviečku svojpomocne s využitím bežných materiálov.

výroba sviečky návod

Krok 1: Príprava pracovného priestoru

Predtým, ako začneme sviečky vyrábať, si pripravíme vhodný pracovný priestor. Keďže budeme pri výrobe potrebovať tepelný zdroj, najlepším miestom na výrobu je kuchyňa.

Na plochu, ktorú sme si vyhradili na výrobu sviečok, si položíme noviny, ochranný papier alebo staré uteráky a handry. Pre prípad rozliatia vosku je dobré si pripraviť aj nádobu s teplou mydlovou vodou a špongiou.

Krok 2: Príprava nádob na sviečky

Vyberieme si nádoby, do ktorých chceme umiestniť sviečky. Môžeme použiť staré zaváraninové poháre, šálky alebo ozdobené plechovky. Dôležité je najmä to, aby boli nádoby odolná voči nadmernému teplu. Vyčistené a suché nádoby si poukladáme vedľa seba na plochu, ktorú sme si vopred vyložili novinami alebo uterákom.

Krok 3: Príprava knôtu

Zoberieme si ceruzku a omotáme okolo nej knôt. Ceruzku následne položíme na vrch nádoby tak, aby nám knôt visel v strede nádoby a dotýkal sa jej dna. Namiesto ceruzky môžeme použiť aj drôt, ktorý pripevníme na nádobu.

Krok 4: Rozdrvenie vosku

Vosk, ktorý sme si zvolili na výrobu sviečok, rozdrvíme na kúsky alebo hobliny. Vosk odporúčame rozdrviť na menšie kúsky, ktoré sa lepšie topia a zabezpečujú rovnomerné topenie vosku. Na trhu môžeme nájsť aj granulovaný vosk, ktorý nie je potrebné drviť.

Krok 5: Príprava vodného kúpeľa

Nachystáme si stredne veľký hrniec a naplníme ho vodou. Hrniec by mal byť naplnený vodou približne do polovice a malo by v ňom byť dostatok miesta na ďalšiu nádobu. Následne si vytiahneme menšiu nádobu, ktorá nám dobre sadne na väčší hrniec. Obe nádoby musia byť odolné voči teplu, pretože ich budeme používať na roztápanie vosku.

Poznámka: Vyčistenie nádoby od vosku môže byť náročné. Keďže vosk rýchlo tuhne, je potrebné ho čistiť horúcou vodou, ktorá však môže poškodiť pokožku. Preto zvážte použitie staršieho alebo lacnejšieho hrnca.

Krok 6: Roztápanie vosku

Kúsky nakrájaného vosku si vložíme do menšej nádoby. Umiestnime ju do väčšieho hrnca, čím vytvoríme vodný kúpeľ. Vodu začneme zohrievať na vysokej teplote. Keď nám voda začne vrieť, vosk sa bude pomaly roztápať. Potom oheň mierne stiahneme a počkáme, kým sa všetok vosk neroztopí.

Poznámka: Ak ste sa rozhodli použiť na výrobu staré sviečky, nezabudnite z nich odstrániť staré knôty. Urobte to ešte predtým, ako začnete sviečky roztápať.

Krok 7: Pridáme vôňu

Ak sa nám vosk roztopil, je na čase pridať obľúbenú vôňu. Existuje veľké množstvo esenciálnych olejov, ktoré môžete zakúpiť v obchodoch s prírodnou kozmetikou. Odporúčame vám vyberať si 100% prírodné esenciálne oleje, aby sa vám pri pálení sviečok neuvoľňovali do ovzdušia chemické látky. Taktiež si overte, či je konkrétny olej vhodný na použitie pri výrobe sviečok.

Vôňu si môžete zvoliť podľa obdobia. Napríklad k obdobiu Vianoc sa hodí škoricový alebo vanilkový esenciálny olej. Prečítajte si návod na konkrétnom výrobku, aby ste zistili, koľko kvapiek oleja máte použiť. Po pridaní oleja do vosku zmes poriadne premiešame.

Krok 8: Pridáme farbu

Na výrobu sviečok nikdy nepoužívame obyčajné potravinárske farbivá, ktoré sú na báze vody. Namiesto toho si zakúpime farbivá vhodné do sviečok, ktoré môžeme nájsť v obchodoch s kreatívnymi potrebami. Tieto farbivá sa dajú zakúpiť v tekutej alebo tuhej forme.

Na obale si prečítame, koľko farbiva máme pri výrobe sviečok použiť. Po pridaní farby zmes opäť dobre premiešame.

Krok 9: Vosk vlejeme do nádob

Roztopený vosk nalejeme do vopred pripravených nádob. Najskôr nalejeme iba malé množstvo vosku na dno formy, vďaka čomu zafixujeme knôt a zabránime tomu, aby sa neskôr posúval. V prípade potreby upravíme jeho polohu a počkáme asi minútu, kým vosk mierne nezhustne.

Následne nádobu zalejeme zvyšným voskom. Nalievame ho opatrne a pomaly, aby sa nerozlial. Knôt by mal pri nalievaní zostať na svojom mieste v strede nádoby. Sami sa rozhodnite, koľko vosku nalejete do nádoby.

Poznámka: Ak ste sa rozhodli použiť včelí vosk, môžete naplniť nádoby až po vrchný okraj. Včelí vosk sa totiž po vychladnutí mierne scvrkáva.

Krok 10: Vosk necháme vychladnúť

Po zaliatí nádob necháme vosk vychladnúť. Rôzne typy vosku potrebujú rôzny čas na vychladnutie. Vo všeobecnosti však platí, že čím dlhšie ich chladíme, tým lepšie.

  • Parafínové sviečky potrebujú 24 hodín na vychladnutie.
  • Sviečky z včelieho vosku a sójové sviečky je dobré nechať chladiť aspoň 6 hodín.
  • Ak ste na výrobu použili staré sviečky, stačí ich chladiť niekoľko hodín.

Po vychladnutí knôt zastrihneme, aby trčal približne 1,5 centimetra nad povrchom. Výroba sviečok je dokončená a môžeme sa tešiť z výsledku.

ako vyrobiť sviečku

Tipy a triky na záver

Ak s výrobou sviečok ešte len začínate, môže sa stať, že výsledok nebude podľa vašich predstáv. Tu je niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa častým chybám pri výrobe sviečok.

Zabráňte dymeniu

Nepridávajte do sviečky príliš veľké množstvo vône alebo farby. Ak to urobíte, môže sa stať, že vám bude sviečka dymiť.

Vyhnite sa tvorbe bublín

Bubliny vznikajú v prípade, že sa vosk na vonkajšej strane sviečky príliš rýchlo ochladí. Ak chcete minimalizovať tvorbu vzduchových bublín, nádoby pred nalievaním vosku mierne zohrejte. Vosk nalievajte pomalšie a opatrnejšie.

Zabráňte tvorbe prasklín

Vo sviečke sa vám môžu vytvoriť praskliny v dôsledku príliš rýchleho chladenia. Ak chcete tvorbe prasklín zabrániť, chlaďte sviečky v teplejšej miestnosti alebo v teplej vode. Vyhýbajte sa chladeniu v chladničke alebo vonku v mraze.