dekupáž

Jednoduchý sprievodca decoupage technikou

Patríte k ľuďom, ktorí radi tvoria? V takom prípade je decoupage technika ideálna pre vás. Jedná sa o kreatívnu prácu, ktorá je určená pre všetkých, bez ohľadu na vek a schopnosti. V tomto článku sa dozviete všetko o decoupage technike – čo to je decoupage, aké predmety sa pomocou tejto techniky zdobia, aké príslušenstvo, nástroje a prípravky sú potrebné. V závere vám prezradíme jednoduchý návod na decoupage.

Čo je to decoupage?

Decoupage (dekupáž) je populárna servítková technika, pomocou ktorej sa zdobia a dekorujú rôzne druhy predmetov. Najčastejšie sa na to používajú vystrihnuté motívy z papierových servítok, ale veľmi obľúbený je aj ryžový papier na decoupage. Tie sa pomocou špeciálneho lepidla na decoupage nalepia na predmet. Na záver sa nadekorovaný predmet zalakuje špeciálnym lakom, ktorý je určený na decoupage.

Vďaka tejto technike viete ozdobiť akýkoľvek predmet, ale aj vdýchnuť nový život starému nábytku. Veľmi často sa decoupage využíva na dekorovanie ozdôb na špeciálne príležitosti, akými sú Vianoce a Veľká noc.

Aké povrchy / predmety možno zdobiť pomocou techniky decoupage?

Decoupage je možné vykonávať na predmety z rôznych materiálov. Medzi najobľúbenejšie povrchy alebo predmety patria drevené a papierové. Okrem nich sa však používa plast, kov, sklo, textil, polystyrén, sadra, vosk, keramika alebo terakota.

Predmety môžete použiť také, ktoré máte doma. Napríklad, ak chcete oživiť nejaký starý kus nábytku alebo ozdobiť celkom obyčajnú kartónovú krabicu. Existujú aj špeciálne predmety určené na decoupage, ktoré sa nazývajú polotovary. Vybrať si môžete rôzne drevené krabičky (na šperky, čaj a podobne), tácky, krúžky a iné.

Čo sa týka konkrétnych predmetov, pomocou servítkovej techniky je možné ozdobiť nábytok, krabice, kvetináče, rámy, zrkadlá, lampy a tienidlá, vázy, hrnce, misky, taniere alebo podnosy.

Príslušenstvo a nástroje na decoupage

Keď sa chcete pustiť do decoupage, budete si musieť zaobstarať základné pomôcky. Výhodou tejto techniky je, že najdôležitejšie nástroje a príslušenstvo, ktoré sú k nej potrebné, má pravdepodobne doma každý človek. Poďme sa pozrieť na to, aké základné nástroje sú potrebné na túto servítkovú techniku:

 • Nožnice – sú základom tejto techniky, dôležité je mať pripravené poriadne ostré nožnice, pretože slúžia na vystrihovanie obrázkov a tvarov.
 • Štetce – odporúča sa používať špeciálne štetce na decoupage, ktoré sú dostupné buď v praktickej sade (tá obsahuje niekoľko štetcov rôznych veľkostí) alebo jednotlivo. Pokiaľ chcete servítkovú techniku vyskúšať, na začiatok vám bude stačiť aj obyčajný štetec (treba použiť plochý). Na trhu sú dostupné aj tupovacie štetce na decoupage, ktoré sú tvorené z peny a slúžia na tupovanie (to znamená na nanášanie farby) väčších plôch. Tento typ štetca nezanecháva po sebe ťahy, ako je to v prípade bežného štetca. Nezabudnite aj štetec na nanášanie lepidla.
 • Pinzeta – vynikajúci nástroj, ktorý pomôže pri aplikácií veľmi drobných tvarov.
 • Mäkká špongia / handrička – užitočná pomôcka, ktorá poslúži na odstránenie prebytočného lepidla.
 • Vatové tyčinky – perfektne poslúžia na odstránenie malého množstva lepidla.
 • Brúsny papier (šmirgeľ) – slúži na prebrúsenie farby alebo vytvorenie vintage vzhľadu.

Ak uvedené nástroje na decoupage nemáte doma, môžete si ich kúpiť v ktoromkoľvek umeleckom alebo remeselnom obchode, prípadne objednať zo špeciálneho internetového obchodu, kde ponúkajú príslušenstvo a nástroje na decoupage.

dekupáž návod

Prípravky na dekupáž

Na dekupáž sú potrebné dva základné prípravky – lak a lepidlo. Lepidlo na dekupáž je špeciálny typ lepidla na vodnej báze, ktoré je určené na túto techniku. Rozlišuje sa podľa toho, na aký povrch je určený – drevo, papier, plast, textil, kov, sklo, vosk, keramika a podobne. Lak na dekupáž sa používa v závere servítkovej techniky, aplikuje sa ako konečná ochranná vrstva (lak je vodeodolný) na dekorovaný predmet. Vybrať si môžete lesklý alebo matný lak na dekupáž.

Pokiaľ chcete mať predmety inej farby, v takom prípade si budete musieť zaobstarať špeciálne rýchloschnúce farby. Mnoho nadšencov decoupage techniky obľubuje akrylovú farbu na dekupáž (je dostupná v niekoľkých farebných odtieňoch). Vyhľadávané sú aj farby, ktoré vytvárajú popraskaný efekt. Je vhodné ich použiť na polotovar z dreva – napríklad krabičku alebo truhlicu.

Jednoduchý návod na decoupage

Pripravili sme si pre vás jednoduchý návod na decoupage, ktorý vás v niekoľkých krokoch prevedie celým postupom. Postup na decoupage je nasledovný:

 • Pripravte si pracovné miesto / priestor na decoupage – pred začiatkom decoupage je nutné pripraviť si dostatočný pracovný priestor. Budete potrebovať gumený obrus, handru, papier alebo noviny, ktoré poslúžia na prekrytie miesta, na ktorom budete servítkovú metódu vykonávať. Vďaka tomu sa vyhnete prípadnému poškodeniu stola, pracovnej dosky alebo iného miesta, ktoré si zvolíte na prácu. Navyše, uľahčíte si tým aj záverečné čistenie po skončení decoupage. Okrem toho, je vhodné si obliecť zásteru alebo staré tričko, aby ste si nezničili svoje oblečenie.
 • Pripravte si nástroje na decoupage – na pracovné miesto si pripravte nástroje na decoupage. Mali by zahŕňať ostré nožnice, štetce, špongiu, handričku, brúsny papier a vatové tyčinky.
 • Vyberte a pripravte si materiál, ktorý chcete použiť – na decoupage je možné použiť niekoľko materiálov. Vybrať si môžete napríklad servítky, ryžový papier, baliaci papier, tapety, noviny, časopisy alebo pohľadnice.
 • Vyberte a pripravte si predmet, ktorý chcete ozdobiť pomocou servítkovej techniky – či už chcete oživiť starý kus nábytku, predmetu alebo vytvoriť originálny darček z polotovaru na decoupage, treba si ho pripraviť na pracovné miesto.
 • Vystrihnite si z pripraveného materiálu tvary – vystrihnite nožnicami tvary z pripraveného materiálu (v prípade ryžového papiera tvar jednoducho odtrhnite rukou).
 • Pripravte si lepidlo a lak– pripravte si do nejakej misky alebo nádoby lepidlo a lak (lak možno použiť aj v spreji), ktoré sú určené na decoupage. Oba prípravky na decoupage si pripravte na pracovné miesto.
 • Rozvrhnite si jednotlivé tvary pripraveného materiálu (napríklad servítky) – predtým, ako začnete s decoupage, je vhodné si jednotlivé tvary z materiálu priložiť na predmet. Vďaka tomu budete vedieť, ako bude v konečnom výsledku dekorovaný predmet vyzerať. Odporúčame si rozvrhnutie odfotiť do telefónu, pretože je dosť možné, že pri práci zabudnete, ako ste chceli mať jednotlivé tvary umiestnené. Rozvrhnutie materiálu je možné ponechať aj na predstavivosť (jednotlivé tvary budete prikladať tak, ako sa vám v danom momente bude hodiť) – v takom prípade tento krok vynechajte.
 • Začnite s decoupage technikou – priložte vystrihnutý tvar zo zvoleného materiálu (napríklad zo servítky – v tomto prípade treba použiť iba vrchnú potlačenú vrstvu) na predmet. Namočte si štetec na decoupage do pripraveného lepidla a ťahom ho naneste na materiál, ktorý ste priložili na predmet.
 • Vysušte predmet a nalakujte ho – po aplikovaní materiálu na predmet ho nechajte poriadne vyschnúť. Ideálne je umiestniť ho na dobre vetrané miesto. Po úplnom vyschnutí ho môžete nalakovať. Lak má ochrannú funkciu – chráni predmet pred olupovaním aplikovaného materiálu. Použiť môžete matný alebo lesklý lak na decoupage.

dekupáž postup

Tipy a triky na decoupage starého dreveného nábytku

Decoupage je možné robiť na rôzne druhy predmetov. Ľudia túto techniku veľmi často používajú na oživenie starého dreveného nábytku. Ak máte doma nástroje na decoupage a servítky, bude vás to síce stáť váš čas, ale na druhej strane minimum peňazí. Predtým, ako sa pustíte do decoupage staršieho nábytku z dreva, sa odporúča nasledovné:

 • odstráňte kovanie, ako napríklad kľučky a zámky (uľahčí proces decoupage)
 • prebrúste celý kus nábytku pomocou jemného brúsneho papiera
 • utrite všetok vzniknutý prach z brúsenia
 • vyplňte pomocou tmelu určeného na drevo všetky otvory, ryhy a diery
 • tmel nechajte dôkladne zaschnúť
 • následne prebrúste (odstráňte všetky nerovnosti, ktoré sa na nábytku nachádzajú) a opäť utrite vzniknutý prach