Viete, že vyrobiť si doma vlastné mydlo nie je vôbec ťažké? Dokonca môže byť jeho výroba aj zábavou. Zapojiť môžeme aj deti. Spoločné tvorenie ich poteší. Stačí len pár surovín a voňavé mydielko je na svete.
Obsah
Nie je mydlo ako mydlo
Mydlo si môžeme vyrobiť doma viacerými spôsobmi, napríklad studeným procesom, horúcim procesom alebo z mydlovej hmoty. Každý spôsob má svoje výhody a nevýhody.
Studený proces
Pri studenom procese si pripravíme roztok hydroxidu sodného (NaOH), rozpustíme tuhé tuky a následne zmiešame s olejmi. Po dôkladnom zmiešaní zmes zhustne a nalejeme ju do formy. Po pár dňoch (6 až 72 hodín) mydlo nakrájame a necháme zrieť dva až tri týždne. Niektoré aj dlhšie. Tento postup je náročný na čas a navyše, pracujeme so žieravinami, čo nemusí vždy dopadnúť dobre. Metóda nie je vhodná pre začiatočníkov, ale tí, ktorí už majú akú takú prax, dokážu vytvoriť naozaj krásne mydlá.
Horúci proces
Aj pri horúcom procese používame hydroxid sodný. Po spojení rozpustnej zásady s tukmi a olejmi však zmes varíme. Mydlo nemusí zrieť vo forme, čím sa celý proces výroby skráti o pár týždňov. Aj napriek tomu však výroba trvá aj štyri hodiny a môže byť tak časovo náročná, pretože celý proces si vyžaduje nepretržitú pozornosť.
Z mydlovej hmoty
Najbezpečnejší a zároveň aj najrýchlejší spôsob, ako si vyrobiť doma mydlo, je využitie rozpustnej mydlovej hmoty. Prácu s ňou zvládne aj začiatočník. Zloženie mydla sa však nelíši veľmi od toho v obchode, aj keď samozrejme dnes už je na výber veľké množstvo prísad, aj s prívlastkom vegan, raw alebo bio. Postup je zo všetkých najjednoduchší. Hmota sa len zahreje, pridajú sa voňavé a farbiace zložky a naleje sa do pripravených silikónových foriem. Chladnú asi dvadsať minút a mydielka sa môžu vyklopiť a ihneď používať.
Čo potrebujeme na výrobu mydla
Existuje síce viacero spôsobov, ako vyrobiť mydlo, ale doma si ho pripravujeme väčšinou z mydlovej hmoty. Môže mať rôznu farbu aj zloženie. Niektorá obsahuje kozie mlieko, iná olivový olej. Obľúbené sú tie s bambuckým maslom, arganovým olejom alebo ovsenými vločkami. Ale práca s ňou je veľmi jednoduchá, čo je jej najväčšou výhodou.
Nákupný zoznam
Prvý bod nákupného zoznamu už teda máme – mydlovú hmotu. Čo budeme potrebovať ďalej?
Farby do mydla, vonné oleje alebo silice, sušené bylinky a formu na mydlo. Určite sa vám zíde aj celofán, hrniec, lyžička a nožík.
Postup krok za krokom
Mydlovú hmotu nakrájame na malé kúsky a dáme do hrnca. Pomaly roztopíme. Keď je hmota tekutá, odstavíme hrniec a pridáme tekutú farbu. Zamiešame veľmi jemne. Do zafarbenej hmoty pridáme vôňu alebo esenciálne oleje. Tekutú hmotu nalejeme do formičiek a posypeme sušenými bylinkami. Keď mydielka vychladnú, vyklopíme ich a čo najskôr zabalíme, napríklad do celofánu, potravinovej fólie alebo zip sáčkov.
Ako vybrať mydlo z formy
Niekedy ide všetko ako po masle, ale mydlo sa nedarí vybrať z formy. Odliatky sa často poškodia, zlomia alebo natrhnú. Odformovanie je však jednoduché, ak dodržíme pár pravidiel. V prvom rade je potrebné použiť kvalitnú, pružnú, ale pevnú formu. Tak bude vyberanie odliatkov bezstarostné. Stačí pomaly prstami oddeliť formu od hmoty po celom obvode formy. Ak sme mydlo preliali aj za okraj, postupne ho poodlamujeme. Potom pomaly každé mydielko vyberieme. A dokonalé mydlové odliatky sú na svete.
Všestranné využitie alebo fantázii sa medze nekladú
Doma robené mydlá majú výhodu v tom, že si ich tvoríme sami a môžeme si ich zloženie prispôsobiť vlastným potrebám. Napríklad mydlo s kozím mliekom a citrónovou trávou je vhodné pre suchú pokožku. Ideálne do sprchy sú tie s bambuckým maslom alebo s aloe vera a vyživujúce pre pokožku sú tie, čo obsahujú mandľový olej alebo morskú soľ. Každý má však svoj overený recept.
Tekuté mydlo
V súčasnosti sme si obľúbili tekuté mydlá. Aj také si vieme vyrobiť doma, dokonca k tomu potrebujeme len tri suroviny: olivový olej, hydroxid draselný (KOH) a destilovanú vodu. Vo vodnom kúpeli s teplotou 70 °C zohrejeme olivový olej. Do destilovanej vody pridáme hydroxid draselný, rozpustíme a zmes pridáme do oleja. Všetko neustále miešame a zohrievame. Keď hmota zhustne, odstavíme ju a necháme vychladnúť. Najlepšie cez noc. Na ďalší deň rozriedime trojnásobným množstvom vody. Pridáme pár kvapiek voňavej esencie a tekuté mydlo je hotové.
Mydlo na holenie
Doma robené mydlá však nie sú len pre dámy. Mydlo sa vyrába aj pre pánov. Napríklad ručne robené mydlo na holenie kombinujúce esenciálne oleje bergamotu, cédrového dreva a santalového dreva s výťažkami z bambuckého masla a marhuľového oleja si dnes môže doma urobiť s našim návodom, tipmi a trikmi naozaj každý.
Bylinkové mydlá
Bylinkové mydlo si môžeme vyrobiť z akejkoľvek sušenej bylinky. Môžu to byť dokonca aj ruže, pomarančová kôra alebo levanduľa. Voňavé mydielko s bambuckým maslom a sušeným nechtíkom skvelo hydratuje a vyživuje pokožku a levanduľové mydlá sú vždy vhodným darčekom.
Tipy a triky pre výrobu mydla
- Najjednoduchší spôsob, ako si doma vytvoriť vlastné mydlo, je práca s mydlovou hmotou. Látky, ktoré používame v studenom i horúcom procese, hydroxid sodný a hydroxid draselný, môžu byť nebezpečné, preto s nimi pracujte opatrne.
- Vyberte si hrniec, v ktorom budete variť mydlo a nikdy ho už nepoužívajte na varenie potravín.
- Keď roztápate mydlovú hmotu, snažte sa miešať čo najopatrnejšie. Do hmoty sa dostane vzduch, ktorý vytvorí po vychladnutí na mydle krátery.
- Hmotu je možné zohriať aj v mikrovlnke. Postupujte opatrne. Časom presne odhadnete čas, ale na začiatku je menej niekedy viac. Začnite časom dvadsať sekúnd a uvidíte.
- Dajte si pozor na to, aby mydlo nikdy neprešlo varom.
- S farbami môžete experimentovať, vždy si však pozrite návod na použitie a riaďte sa ním.
- Začnite so svetlejším odtieňom, odlejte pár mydielok a pridávajte na intenzite.
- Ak po pridaní farby a vône hmota začala tuhnúť, opätovne ju môžete dať na pár sekúnd na varič alebo do mikrovlnky, aby sa ľahšie liala do formičiek.
- Mydielka zabaľte čo najskôr. Môžu sa orosiť alebo scvrknúť. Ich kvalita sa nezmení, ale kráse to uškodí.
- Pomôcky, ktoré ste využili pri príprave mydla umyte pod horúcou vodou.
Mydlo nielen na umývanie
Tuhé mydlo má mnohostranné využitie. Kvalitné prírodné mydlo sa používa nielen na ruky, ale aj na telo, pleť a dokonca aj na vlasy. Má výnimočnú trvanlivosť, jednoducho sa skladuje a vydrží naozaj dlho. Je šetrné k pokožke. Ľahko sa s ním manipuluje, je ako stvorené do batožiny. Tekuté by sa mohlo počas cestovania vyliať. Má jednoduché zloženie. Tvoria ho rôzne druhy olejov, rastlinné extrakty, mlieko alebo med, má ale mnohostranné využitie:
- Levanduľové mydlo pohltí zápach v skrini, odoženie hmyz a ešte aj dodá oblečeniu krásnu vôňu.
- Tuhé mydlo využívajú aj záhradkári. Pred prácou si nechty potrú mydlom. Umývanie rúk od zeme je tak oveľa jednoduchšie.
- Krajčírky zas mydlo využívajú ako praktický stojan na ihly.
- Mydlo využijú aj gazdinky. Tuhým mydlom vyplnia diery po klincoch alebo rôzne ryhy v stenách a potierajú ním aj zrkadlá. Po vyleštení sa nezarosia.
- Nakoniec ho môžeme využiť aj vtedy, ak sa nám zasekne zips na nohaviciach. Potretie mydlom ho zaručene rozhýbe.
Prečo si vyrobiť vlastné mydlo
Keď si doma vyrábame mydlo, presne vieme, aké ingrediencie sme použili. Pri kupovanom mydle si nikdy nemôžeme byť istí zložením. Navyše, si môžeme vytvoriť mydlo presne podľa svojich požiadaviek. Mydlo s medom, čokoládou, vanilkou. Fantázii sa medze nekladú a možností je naozaj neúrekom.