Určite si aj vy spomínate na časy, kedy ste vo vašej kuchyni mixér ešte nemali a príprava všetkých jedál vám tak trvala aspoň dvakrát toľko, ako s použitím mixéra. Bez mixérov si už domácnosť ani nevieme predstaviť. A to doslova, nakoľko je ich využitie nevyhnutné pri príprave viacerých chutných jedál, koláčov, či obľúbených smoothies. Mixéry si od svojho vzniku prešli dlhou cestou, a dnes už disponujú rôznymi modernými funkciami, o ktorých by sa nám kedysi ani nesnívalo. Tí náročnejší už tak pokojne od svojho mixéra môžu očakávať aj to, že im namieša dokonalý jogurt či vylisuje citrusy. Navyše, všetko v štýlovom dizajne, vďaka ktorému sa z obyčajného mixéra stane šperk celej kuchyne.
Mixér je zároveň nevyhnutnou súčasťou domácností, v ktorých žijú alergici či ľudia s potravinovou intoleranciou. Jednoducho si tak viete pripraviť napríklad vlastné cesto na chlebík, ale aj iné typy pečiva či koláče. A to všetko bez obáv z alergickej reakcie. Na svoje si zároveň prídu milovníci netradičných receptov, ale napríklad aj fanúšikovia talianskej kuchyne, keďže vďaka niektorým pridaným funkciám mixéra si budete vedieť pripraviť napríklad aj cestoviny.
Keďže je dnes výber a ponuka naozaj obrovská, prinášame vám niekoľko rád a tipov, podľa ktorých si vyberiete ideálny mixér presne podľa vašich potrieb.
Obsah
Typy mixérov
Vaše úvodné rozhodovanie začína pri dvoch základných typoch mixéra. Ktorý bude ten váš?
Ručné mixéry
Sú ideálnou voľbou pre kuchárov začiatočníkov a zvládnete s nimi všetky základne úkony, medzi ktoré patrí napríklad príprava šľahačky, šľahanie bielok, miešanie cesta či rozmixovanie prevarených zemiakov. Lepšie ručné mixéry majú aj hlavice navyše. Obvykle nedisponujú žiadnymi pridanými funkciami, no štandardne si aspoň môžete korigovať intenzitu mixovania či šľahania podľa vašich potrieb a dosiahnuť tak čo najlepší možný výsledok. Ich hlavnou výhodou je samozrejme priaznivá cena, spratnosť, nakoľko nevyžadujú priestor na vašej linke a ľahko ich schováte prakticky kdekoľvek, a aj čistenie.
Stojanové mixéry
Stojanový mixér dokáže všetko to, čo ručný mixér, s tým rozdielom, že toho zvládne ďaleko viac. Vďaka rozumným nastaveniam vie mixovanie či šľahanie presne prispôsobiť pokrmu, ktorý práve pripravujete. Vďaka tomu vám pripraví napríklad dokonalé cesto na sušienky či chlieb. Pri jeho kúpe treba počítať s tým, že za kvalitu a pridané funkcie sa pripláca. Zároveň rátajte aj s miestom na kuchynskej linke, ktoré budete musieť pre stojanový mixér vyhradiť. V porovnaní s ručnými mixérmi sú náročnejšie na údržbu a tak ich čistením strávite viac času.
Hlavice mixérov
Mixéry s jednou hlavicou na šľahanie či mixovanie zvládnu väčšie zaťaženie a hodia sa preto na miešanie ťažkého cesta.
Dvojité nástavce na náradie
Mixéry s dvojitým nadstavcom môžu šľahať a miešať dobre, ale miešanie a miesenie ťažších typov cesta im dáva zabrať. Sú lacnejšou alternatívou pre príležitostného kuchára, ktorá vám však pri hutných cestách nepomôže a budete si musieť poradiť s vlastnými rukami.
Koľko stoja mixéry?
Cena modelov najnovších a najmodernejších stojanových kuchynských mixérov je približne 100 eur a viac. Sme zvyknutí na to, že cena je ukazovateľom kvality, no dnes už určite nájdete aj lacnejšie mixéry menej populárnych značiek, ktoré však príležitostným kuchárom budú stačiť.
Samozrejme, za čo si zaručene priplatíte, sú pridané funkcie, ktoré nie sú súčasťou štandardného vybavenia mixérov. Cena sa môže odraziť aj na pevnejšej základni mixéra, vďaka ktorej vám nehrozí žiadna nehoda v podobe uvoľnenia mixéra počas svojej prevádzky.
Vďaka šikovným nadstavcom si s kvalitným mixérom budete môcť pripraviť napríklad cestoviny či zmrzlinu. Zvážte však, či tieto vychytávky aj budete využívať, aby ste si zbytočne nekúpili predražený kuchynský robot.
Parametre, na ktoré sa pri výbere zamerajte
Skladovanie
Máte pre váš budúci mixér extra miesto na kuchynskej linke, alebo bude musieť skončiť schovaný v skrinke? Bez ohľadu na to, aké plány s vašim mixérom máte, kúpu si premyslite práve podľa jeho budúceho umiestnenia. Ak túžite po kvalitnom stojanovom mixéri s množstvom atraktívnych funkcií, no nemáte naň priestor, tak sa s ním radšej rovno rozlúčte.
Dnes majú kuchynské spotrebiče nádherné dizajny a preto ak to priestor a rozpočet dovolí, siahnite po stojanovom mixéri. S určitosťou môžeme tvrdiť, že si zamilujete všetky jeho funkcie, aj keď ich ešte ani nepoznáte.
Výkonnosť
Ak plánujete váš nový mixér využívať denne, poobzerajte sa po výkonejšom modely. Nielen že vám uľahčí miešanie ťažkých a hutných hmôt, ale s ním aj oveľa ľahšie vyšľaháte jemnučnú penu. Príkon mixérov sa štandardne pohyvuje v rozmedzí od 300 W do 1 500 W. Lepší mixér by mal disponovať aspoň 1000 W.
Voliteľné príslušenstvo
Niektoré modely sa dodávajú s voliteľným príslušenstvom, ktoré vám umožní zmeniť váš mixér na viacúčelový spotrebič, ako napríklad mlynček na mäso alebo výrobník cestovín. Napriek tomu, že ste túto funkciu doteraz nepotrebovali, vedzte, že na dobré sa rýchlo zvyká.
Ochrana proti striekaniu
Ochranný kryt proti postriekaniu zabráni vyliatiu prísad z misky pri miešaní, čo ochráni vás a vašu kuchyňu pred prípadnými škvrnami a neporiadkom.
Ochranný kryt by sa mal ideálne pripevniť k hlave motora. To uľahčuje prístup k mixovanej zmesi. Niektoré ochranné kryty dokonca obsahujú žľab na pridávanie prísad priamo do misky mixéra bez toho, aby ste museli prerušovať mixovanie.
Nastavenia rýchlosti
Rozsah nastavení rýchlosti by mal byť nevyhnutnou samozrejmosťou každého mixéra. Poobzerajte sa preto po mixéri, ktorý ich má aspoň 6. Prípravu rôznych typov zmesi rozdeľujeme podľa rýchlosti nasledovne:
- pomalá rýchlosť, na miesenie a scelenie hmoty
- ľahká rýchlosť miešania, na pudingy a jemné cestá
- rýchlosť krémovania / šľahania, pre maslo, cukor a ťažké cestá
- rýchlosť šľahania / prevzdušňovania, pre smotanu, bielky a pusinky.
Uzamknutie misky počas mixovania
Táto funkcia slúži na udržanie stability misky počas miešania v prípade, ak bojujete s naozaj tuhou zmesou.
Sacie nožičky na základni mixéra
Uvedené pomôže udržať mixéru stabilitu a odolnosť na kuchynskej linke počas používania a je to obzvlášť dôležité pri miešaní ťažkých typov cesta a zmesí.
Výškovo nastaviteľné miešacie nástroje
Nastavenie výšky miešacích nástrojov môže byť náročné a môže sa vám zdať aj nepraktické, no umožňuje to mixéru pracovať s malými množstvami, vďaka čomu cesto či inú zmes dokážete perfektne premiešať. Túto funkciu využijete predovšetkým pri mixovaní rôznych ingrediencií, kedy častokrát zostávajú niektoré nezmiešané ingrediencie usadené v spodnej časti misky – čo v konečnom dôsledku môže zničiť cesto či inú zmes. Vďaka tejto funkcii tomu však hravo predídete.
Miska z nehrdzavejúcej ocele
Miešacia nádoba z nehrdzavejúcej ocele je mimoriadne odolná a mala by vydržať po celú dobu životnosti vášho mixéra. Sklenené alebo plastové misky síce môžu pôsobiť zaujímavejšie a mať aj krajší dizajn, no môžu byť ťažko vymeniteľné, ak ich náhodou raz rozbijete. Tiež hľadajte misku s rukoväťou, čo oceníte pri prelievaní zmixovanej zmesi.
Časovač
V prípade časovača síce nejde o bežnú a už vôbec nie o štandardnú funkciu, no určite ju ocenia profesionálne pekárky. Určité typy cesta totiž vyžadujú presnú dĺžku miešania či šľahania, a preto túto funkciu zaručene oceníte.
Všestranné doplnky
Ako sme už uviedli vyššie, veľa špičkových modelov má rôzne typy nadstavcov na pripojenie, ktoré vám umožnia obohatiť mixér o ďalšie funkcie. Často sú to voliteľné doplnky a sú napájané z existujúceho motora mixéra. Medzi také patrí napríklad výrobník zmrzliny, odšťavovač, špirálovač, mlynček, mixér alebo aj populárny výrobník cestovín.
Veríme, že sme vám s výber vášho nového mixéra pomohli a že s ním “premixujete” niekoľko dlhých rokov a pripravíte množstvo chutných jedál.