Domavi > Kuchyňa > Ako si vybrať ten správny hriankovač pre vašu domácnosť?
hriankovače

Ako si vybrať ten správny hriankovač pre vašu domácnosť?

Azda nikoho neprekvapíme tvrdením, že raňajky sú základom dňa. Veď si to len predstavte, horúci čaj či káva, čerstvá pomarančová šťava a k tomu chrumkavý, dozlata upečený toast, na sladký alebo slaný spôsob. Aj vám pri tejto predstave až vyhladlo? Tieto dokonalé raňajky, ktoré sa postarajú nie len o váš chuťový zážitok, ale aj o dostatočný príjem energie a živín na celé dopoludnie, sú zároveň nesmierne ľahké na prípravu. Teda pokiaľ ráno nechcete tráviť zbytočný čas nad obracaním hrianiek na panvici. Hriankovače nám uľahčujú prípravu (nielen) raňajok už dlhé roky a dnes prichádzajú s mnohými vylepšeniami, ktoré ocení nejedna moderná domácnosť. Ako sa pri širokej ponuke hriankovačov zorientovať?

Hriankovače sú k dispozícii v mnohých druhoch a veľkostiach, pričom cenové rozpätie medzi modelmi sa značne líši. Aj keď od všetkých hriankovačov očakávame to isté – chutné hrianky, široký výber a množstvo pridaných funkcií vám môže výber a kúpu značne skomplikovať. Či už nastal čas vymeniť váš starý hriankovač za nový, alebo chcete obdarovať týmto kuchynským pomocníkom niekoho blízkeho, pri kúpe sa zamerajte predovšetkým na tieto základné faktory.

Typy hriankovačov

Existujú dva základné typy hriankovača.

„Vyskakovací“ hriankovač

Presne tento typ spotrebiča si predstavíte pri pojme hriankovač.  Kuchynský spotrebič s dvoma, prípadne štyrmi, vrchnými otvormi na chlieb. Stačí potiahnuť páku, a vuala, vaše hrianky sú za pár sekúnd na svete. Niektoré z nich sú určené len na opekanie tenkých plátov chleba, avšak modernejšie prevedenia ponúkajú možnosť opiecť si aj ďalšie typy pečiva, ako napríklad bagety či žemle.  Sú cenovo dostupné, ľahko použiteľné a nájdete ich takmer kdekoľvek. Fakt, že je tento spotrebič navrhnutý len pre tento jediný účel, znamená, že proces prípravy hrianky už nemôže byť jednoduchší.

Zapekacia mini rúra

Zapekacie rúry sú prirodzene drahšou variantou a možno si poviete, že na prípravu hrianok je tento robot pridrahý. To však neviete, že rúru viete využiť na viacero spôsobov. Okrem hrianiek si nej viete upiecť prakticky čokoľvek a výkonnejšie modely sa dajú využiť aj ako náhrada klasickej rúry, čo môžete oceniť pri pobytoch na chate, kde klasickú rúru nemáte. Zároveň v tejto rúre zaobstaráte raňajky pre celú rodinu. Niekoho predsa na raňajky poteší toast, iného zas zapekana či hrianky, a niekoho možno pečené palacinky. S mini rúrou môžete mať všetko naraz. Vedzte či nie, pre domácnosti s viacerými členmi je takáto zapekacia rúra fantastickým pomocníkom pri všetkých raňajkách, olovrantoch, či večerách. Ak teda hľadáte kuchynského robota, vďaka ktorému zvládnu prípravu hrianok, ale napríklad aj pizze či koláčov, aj najmenší členovia vašej rodiny, odporúčame siahnuť po zapekacej rúre.

Faktory, ktoré je potrebné zohľadniť pri kúpe hriankovača

Ako sme spomenuli v úvode, výber hriankovača by mal primárne reflektovať práve potreby vašej domácnosti. Preto si pred kúpou položte otázky ako napríklad aká veľká je vaša domácnosť, koľko miesta máte v kuchyni, či ako často budete váš hriankovač využívať.

Veľkosť

Pri zvažovaní ideálnej veľkosti vášho hriankovača si položte tieto základné otázky:

  • Koľko zapekacích plátov potrebujete?
  • Aké pečivo si najradšej opekáte?
  • Koľko miesta na vašej kuchynskej linke máte vyhradeného pre hriankovač?

U väčšiny predajcov sa stretávame hlavne s dvoma až štyrmi plátmi, čo znamená, že naraz viete opiecť až 4 hrianky. Výnimkou sú piecky, teda mini rúry, do ktorých toho zmestíte značne viac.

Veľkosť pečiva je dôležitá predovšetkým preto, aby ste si podľa nej vybrali veľkosť opekacích plátov. To v praxi znamená, že väčšie pečivo sa nemusí zmesiť na opekací plát. Ak teda z času na čas chcete opiecť aj iné pečivo, než je toastový chlieb, ako napríklad bagely či muffiny, musíte nájsť model, ktorý poskytuje dostatočne veľké plochy týchto plátov.

ako vybrať hriankovač

Posledná otázka je veľmi dôležitá aj pri ktoromkoľvek inom spotrebiči. Vo veľa prípadoch to totiž dopadne práve tak, že váš nový spotrebič kvôli nedostatku miesta na kuchynskej linke odložíte do najvyššie položenej skrinky a úplne zabudnete, že ho vôbec máte. A to je chyba. Spotrebiče vždy nakupujte podľa priestorových možností vašej kuchyne. Ak preferujete minimalizmus a vadí vám príliš veľa rôznych vyložených vecí, snažte sa ich aspoň zladiť. Viacero výrobcov dnes vyrába spotrebiče v dizajnových sadách zladených s inými robotmi. A tak si dnes hravo zaobstaráte hriankovač, kávovar a pokojne aj toastovač v tom istom dizajne, ktorý sa nestane rušivým bodom vašej dokonalej kuchyne, ale naopak dizajnovým šperkom.

Cena hriankovača

Bežný hriankovač dnes kúpite už aj za menej ako 20 eur. Ak však chcete, aby s vami vydržal čo najdlhšie, poobzerajte sa po kvalitnejších kúskoch, ktoré majú aj rôzne možnosti opekania pečiva. Ak máte veľkú domácnosť a dostatok priestoru, ideálnou voľbou bude piecka, ktorá je však prirodzene drahšia, no zohnať sa dá už za 50 eur a viac. 

Existuje aj niekoľko ďalších faktorov, ktoré majú tendenciu zohľadňovať rozdiel v cene. Pri výbere sa teda neorientujte len podľa typu, ale napríklad aj materiálu hriankovača.

Nastavenia ohrevu

Niektoré jednoduchšie hriankovače majú základné nastavenie pre opečenie s nízkou, strednou alebo s  vysokou intenzitou a pre väčšinu spotrebiteľov to je všetko, čo aj budú reálne potrebovať. Niektoré sofistikovanejšie modely však disponujú širšou škálou možností nastavenia. Medzi praktické funkcie patrí napríklad funkcia rozmrazovania, kedy si na počkanie viete dopriať aj mrazené pečivo.

Pri samostatných pieckach oceníte ďaleko viac funkcií. Ako sme spomínali vyššie, nie len že si budete môcť pripraviť rôzne druhy pečiva a koláčov na rôzne spôsoby, ale vašu samostatnú piecku využijete aj pri grilovaní, kedy si ľahko pripravíte chutnú grilovanú zeleninu či jednoduché mäsité pokrmy, ako napríklad grilované klobásky. 

Ľahké použitie a čistenie

Väčšina hriankovačov bude mať celkom jednoduché použitie, avšak je veľmi pravdepodobné, že pri prvých pokusoch sa vám hrianka spáli – pokiaľ hneď na prvý pokus neodhadnete tú správnu intenzitu pre konkrétne pečivo.

Čistenie hriankovačov je o niečo komplikovanejšie. Najideálnejšie su preto hriankovače s vyberateľným podnosom, na ktorom sa zvykne usádzať množstvo omrviniek, ktorých by ste sa bez odstránenia spodnej časti len ťažko zbavili. Pri pieckach ide čistenie ďaleko jednoduchšie, nakoľko si pláty viete vybrať a samostatne ich umyť, a rovnako tak vnútro celej piecky je dobre prístupné, takže by ste s umytím nemali mať žiaden problém.

Trvanlivosť hriankovača

Dobrý hriankovač vám vydrží niekoľko rokov. Ak chcete, aby s vami váš nový prírastok do kuchyne vydržal čo najdlhšie, jednoducho si urobte na internete prieskum a pozrite si na vami vybraný spotrebič nezávislé recenzie. Samozrejme vyššia cena je už štandardne akousi nepísanou značkou vyššej kvality spotrebičov, a inak tomu nie je ani pri hriankovačoch. Výhodou drahších spotrebičov je nielen ich kvalita a teda aj menšia kazivosť, ale zároveň aj pekný dizajn, ktorým sa vo vašej kuchyni zakaždým radi pochválite.

hriankovače typy

Pridané funkcie, ktoré vám zjednodušia život:

  • Samoregulácia intenzity ohrevu, ktorá zaistí, aby sa vaše pečivo opieklo rovnomerne presne podľa svojej hrúbky.
  • Tlačidlo Stop, vďaka ktorému zabránite katastrofe v podobe prepálenej čiernej hrianky.
  • Zásobník na omrvinky, ktorý sa postará o jednoduché čistenie vášho hriankovača.
  • Teplovzdušné ohrievanie, ktoré v samostatných pieckach opečie všetko vaše jedlo rovnomerne a nič vám neprihorí.

Aj keď je samotná príprava hrianok jednoduchá, s výberom to vždy až tak ľahko nejde.  Ak ale viete, čo vaša domácnosť potrebuje, ste na dobrej ceste pri kúpe ideálneho hriankovača pre vašu domácnosť. Ak sa navyše budete riadiť našimi typmi a zohľadníte všetky faktory, ktoré sú pri výbere dôležité, máte vyhraté. Ako sa hovorí, ráno robí deň, a preto si na raňajky doprajte raňajky ako z rozprávky. A čo je na tom najlepšie? Či už sa rozhodnete pre hriankovač alebo piecku, oba tieto spotrebiče spravia najväčšiu časť práce za vás. A vedzte, že s dobrým hriankovačom sa vaše rána stanú najobľúbenejšou časťou vášho dňa.

Odporúčané produkty