Domavi > Kuchyňa > Odšťavovače sú zdraví pomocníci do každej kuchyne. Ako ich však vyberať?
odšťavovače

Odšťavovače sú zdraví pomocníci do každej kuchyne. Ako ich však vyberať?

Ak máte radi zdravé osvieženie v podobe ovocných a zeleninových štiav, určite by vám doma nemal chýbať odšťavovač. Ani ten najkvalitnejší džús z obchodu sa, skrátka, chuťou ani výživovou hodnotou nevyrovná čerstvej domácej šťave zo zrelých plodov. Ako sa však zorientovať v pestrej ponuke odšťavovačov na trhu a vybrať si ten najlepší? Z tohto článku sa dozviete všetko, čo by ste o odšťavovačoch mali vedieť.

Čo zvážiť pred nákupom odšťavovača

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že každý odšťavovač funguje rovnako – jednoducho vytlačí z ovocia či zeleniny čo najviac šťavy, no nie? V skutočnosti sú však rozdiely medzi jednotlivými typmi a modelmi týchto pomocníkov oveľa väčšie aj významnejšie. Dokážu ovplyvniť pohodlnosť a hygienickosť používania, ale aj výslednú chuť či výživovú hodnotu samotnej šťavy. Ako si teda vybrať model, ktorý čo najlepšie splní vaše predstavy?

Tu je niekoľko užitočných tipov, čo by ste pred nákupom mali zvážiť:

1. Z čoho sa chystáte šťavy najčastejšie pripravovať?

Niektoré odšťavovače si dokážu poradiť so všetkými druhmi ovocia či zeleniny, iné sú vhodné len na určité druhy plodín. Pred nákupom je preto dobré mať jasno v tom, na čo svoj odšťavovač chcete predovšetkým používať.

2. Aké množstvo šťavy potrebujete?

Ste vo vašej domácnosti jediným milovníkom či milovníčkou čerstvých štiav, alebo sa chystáte pripravovať nápoje pre celú rodinu? Kapacita odšťavovača je jedným z najdôležitejších parametrov.

3. Máte radšej riedke šťavy, alebo husté smoothies?

Niektoré odšťavovače produkujú vodové džúsy – vyhovujú najmä deťom, ktoré mávajú s ovocnou dreňou v nápoji niekedy problém. Hustejšie šťavy sú však, samozrejme, zdravšie a z ovocia pri nich ostáva aj menej odpadu.

4. Koľko máte na odšťavovač miesta?

Užitočných kuchynských pomocníkov je na trhu kopec, miesta na kuchynskej linke však často nie. Ak máte obmedzený priestor, zvážte aj veľkosť kupovaného prístroja.

5. Aký máte na nákup rozpočet?

Od najjednoduchších modelov až po profesionálne prístroje, rozpätie cien odšťavovačov sa pohybuje od desiatok po stovky eur. Ak si vopred stanovíte rozpočet, bude sa vám ideálny pomer ceny a výkonu posudzovať ľahšie.

Keď už máte jasno v tom, čo presne od svojho odšťavovača chcete, môžete sa začať poohliadať po konkrétnom kúsku. Aby bolo vyberanie ľahšie, pozrime sa spolu na jednotlivé typy odšťavovačov a ich výhody aj nevýhody. Pre inšpiráciu pridáme aj zopár konkrétnych tipov.

ako vybrať odšťavovač

Najbežnejšie typy odšťavovačov

Odšťavovače sa nelíšia len farbou, veľkosťou, značkou či cenou. Jednotlivé prístroje využívajú na dosiahnutie toho istého výsledku často celkom iné technológie alebo mechanizmy. Tu je základné rozdelenie odšťavovačov, s ktorými sa môžete najbežnejšie stretnúť:

Odstredivé

Odstredivé odšťavovače využívajú pre získanie šťavy odstredivú silu vytvorenú rotáciou pri vysokých otáčkach. Ostré nože najskôr plody rozsekajú a následne sa z nich vyextrahuje riedka, na povrchu výrazne spenená šťava. Tento spôsob odšťavovania je rýchly a efektívny. Vhodný je však najmä pre pevné a dužinaté plody – neodporúča sa na bobuľovité ovocie ani listovú zeleninu.

Výhody:

  • Menšie rozmery
  • Ideálne pre milovníkov redších štiav
  • Rýchle a jednoduché použitie

Nevýhody:

  • Nie je vhodné pre všetky typy plodov
  • Redšiu šťavu treba ihneď skonzumovať, pretože rýchlo oxiduje
  • Z plodov ostáva pomerne veľa odpadu

Napríklad:

Philips HR 1855

Elegantný odstredivý odšťavovač, ktorý dokáže naraz vyprodukovať až 2 litre čerstvej šťavy. Okrem pekného dizajnu, silného výkonu a veľkej kapacity ponúka aj nadpriemerne ľahké čistenie vďaka technológii QUICKclean. Znečistené príslušenstvo dokonca môžete umývať v umývačke riadu. Zaplatíte zaň 80 až 90 eur.

Závitové

Závitové (alebo aj šnekové) odšťavovače patria na trhu k najobľúbenejším. Vďačia za to najmä svojej všestrannosti – spracujete s nimi prakticky akýkoľvek druh ovocia, zeleniny aj byliniek. Závitový mechanizmus plody vylisuje a prepasíruje cez vstavané sitko. Šťava je tak hustejšia, je jej veľa a uchováva si maximum vitamínov a výživových látok. Okrem jednozávitových existujú aj dvojzávitové odšťavovače, ktoré sú ešte precíznejšie.

Výhody:

  • Vhodné na akékoľvek druhy plodov
  • Vysoká výťažnosť – málo odpadu
  • Hustá šťava obsahuje maximum výživných látok a dlhšie vydrží

Nevýhody:

  • Tento typ odšťavovačov pracuje pomalšie
  •  Väčšie rozmery
  • Náročnejšie na čistenie

Napríklad:

Sencor SSJ 4041BK

Moderný nerezový odšťavovač fungujúci na závitovom princípe so zásobníkom na 0,8 litra pevných zvyškov a s výpustom na priame nalievanie šťavy do pripraveného pohára. Vďaka vertikálnemu uloženiu hriadeľa a menším rozmerom (23 x 21 x 44.5 cm) je vhodný aj do obmedzeného priestoru. Jeho cena sa pohybuje okolo 80 až 100 eur.

Mechanické

Ak si chcete vyskúšať poctivé manuálne lisovanie za studena, siahnite po mechanickom odšťavovači, ktorý sa dnes opäť vracia do módy. Môže mať podobu hydraulického preša alebo ručného mlynčeka. Šťavu s ním z plodov vytláčate použitím vlastnej sily. Tento spôsob odšťavovania sa považuje za najšetrnejší a najzdravší. Nie je však príliš praktický pri každodennom odšťavovaní vo veľkých množstvách.

Výhody

  • Zdravé, ekologické a tradičné odšťavovanie
  • Možnosť použiť kdekoľvek nezávisle na elektrine
  • Prakticky bezporuchové

Nevýhody

  • Chce to kus fyzickej námahy
  • Náročnejšie čistenie
  • Nehodí sa na každodenné použitie vo veľkých množstvách

Napríklad:

Orion ručný odšťavovač ovocia

Klasický staromódny ručný odšťavovač z robustnej liatiny s manuálnou kľukou, uchytením na stôl či hranu kuchynskej linky a cedidlom aj plátnom na zachytávanie pevných častí. Okrem výroby čerstvých štiav je tiež skvelým pomocníkom na domáce marmelády, džemy či sirupy. Stojí necelých 30 eur a nebudete s ním už mať žiadne ďalšie výdavky na energiu.

Lisy na citrusy

Ak máte vo zvyku naliať si denne k raňajkám za pohár čerstvej pomarančovej či grepovej šťavy, možno si celkom vystačíte aj s jednoduchým citrusovým odšťavovačom, ktorý je zameraný práve na tento druh plodín. Na rozdiel od klasických odšťavovačov môžete do citrusovača dávať citrusy aj so šupkou – stačí ich prekrojiť na polovicu.

Výhody

  • Dokonale uspôsobené odšťavovaniu citrusov
  • Šetrné a efektívne vyťaženie plodov
  • Praktické, rýchle, nenáročné na údržbu

Nevýhody

  • Vhodné len na úzky okruh plodín

Napríklad:

Concept CE3540

Jednoduchý elektrický odšťavovač na citrusy s odnímateľnou nádobou na 1 l čerstvej šťavy. Má výkon 40 W, pracuje ticho a hladko. Ovocie stačí zatlačiť na lis a ten sa automaticky spustí, integrovaný filter pritom spoľahlivo zachytí dužinu aj kôstky. Zaplatíte zaň necelých 20 eur.

Aké parametre a detaily si na odšťavovačoch ešte treba všímať?

Okrem základnej technológie sa odšťavovače líšia aj ďalšími, na prvý pohľad menej nápadnými detailmi. Nemali by ste ich však prehliadať, najmä ak plánujete odšťavovač používať denne:

Príkon podmieňuje efektívnosť a rýchlosť, s akou odšťavovač pracuje. Zároveň však určuje aj jeho spotrebu elektrickej energie. Môže sa pohybovať od 100 až do 900 W.

Hlasitosť udávaná v decibeloch je ďalším parametrom, ktorý by ste si mali všímať, najmä ak ste vy či vaši blízki na hluk v domácnosti citliví.

odšťavovače typy

Variabilita rýchlostí vám umožní prispôsobiť odšťavovanie konkrétnemu druhu plodov, s ktorými pracujete. Niektoré odšťavovače sú jednorýchlostné, iné majú na výber dva či tri rýchlostné stupne.

Príslušenstvo k odšťavovaču je rovnako dôležité ako samotný prístroj. Malo by byť z kvalitných a odolných materiálov, ideálne je, ak sa dá dokupovať aj samostatne.

Materiál, z ktorého je odšťavovač vyrobený, podmieňuje jeho trvácnosť aj hygienickosť. Ideálna je nehrdzavejúca oceľ, plast je vhodný len na menej namáhaných komponentoch.

Bezpečnostné prvky ako ochrana pred skratom, protišmykové nožičky či zabezpečenie pred náhodným spustením sú už dnes súčasťou každého solídneho odšťavovača. Hodia sa najmä v domácnostiach s malými deťmi.

Na záver

Ak chcete žiť zdravšie, stravovať sa pestrejšie a dopovať svoje telo každodennými dávkami prírodných vitamínov, odšťavovač pre vás bude skvelým pomocníkom. Aby sa však nestal len kuchynským lapačom prachu, treba k jeho výberu pristupovať rozumne a obozretne. Napokon, výber je dnes na trhu viac než pestrý a iste si v ňom na svoje prídete bez ohľadu na vaše požiadavky či rozpočet.

Odporúčané produkty