Domavi > Kuchyňa > Ako vybrať mikrovlnnú rúru? Vieme, na čo sa treba zamerať
mikrovlnné rúry

Ako vybrať mikrovlnnú rúru? Vieme, na čo sa treba zamerať

Nie je to tak dávno, čo boli mikrovlnné rúry v našich zemepisných šírkach skôr raritou – a pre mnohých možno aj tak trochu nadbytočným luxusom. Dnes si už život bez nich nevie predstaviť skoro nikto. Potrebujete si práve tohto užitočného pomocníka zaobstarať? Než sa pustíte do nákupu, prečítajte si naše tipy, ako si vybrať tú správnu mikrovlnku presne pre vás.

Mikrovlnná rúra: Kde sa vzala a ako funguje?

Čo je to mikrovlnná rúra? Banálna otázka, na ktorú dnes pozná odpoveď aj malé dieťa. Viete však, ako naozaj funguje? Mikrovlny, od ktorých je odvodený jej názov, sú vlastne elektromagnetické vlny s vysokou frekvenciou, ktoré dokážu rozkmitať a zahriať molekuly vody, tuku a cukrov. Hoci tento jav ľudstvo poznalo už dlhšie, v kuchyni sa začal využívať až po 2. svetovej vojne. Ten pravý boom cenovo dostupných mikrovlnných rúr prišiel vo svete koncom 70. rokov, na Slovensku sme si museli počkať trochu dlhšie.

Viete, prečo sa jedlo v mikrovlnke otáča? Je to kvôli rovnomernému pôsobeniu maximálnych a minimálnych frekvencií, teda aby nebolo jedlo z jednej strany ešte studené a z druhej už spálené. Najmodernejšie mikrovlnky si však už poradia aj bez otočných tanierov. A čo s varovaním, že do mikrovlnky nesmie nič kovové? Určite ho berte vážne a dajte si pozor aj na riad s pozlátením. Kov môže začať pôsobením mikrovĺn iskriť, čo by mohlo mať katastrofálne následky.

Veľa sa toho už popísalo aj o údajnej škodlivosti mikrovlniek – vraj jedlo zbavujú prospešných výživových látok. Podľa aktuálnych poznatkov to však nie je pravda. I keď mikrovlny dokážu zasahovať do molekulárnej štruktúry zohrievaných látok, nestačia na rozklad vitamínov, enzýmov ani aminokyselín. A čo údajná radiácia, ktorá vraj môže z mikrovlnky unikať? V prípade riadne certifikovanej a nepoškodenej mikrovlnky sa ničoho takého nemusíte obávať. Najbežnejším typom úrazov v prípade mikrovlniek ostávajú popáleniny pri neopatrnej manipulácii s ohriatym jedlom.

ako vybrať mikrovlnnú rúru

Aké typy mikrovlnných rúr poznáme?

Mikrovlnky sa stali našimi neodmysliteľnými pomocníkmi. Či už ide o zohriatie predpripraveného obedu, rýchle rozmrazovanie alebo prípravu pukancov k domácemu kino večeru, väčšina z nás ich používa na každodennej báze. Ako však vedieť, ktorá z nich bude práve pre vás najvhodnejšia? Princíp, na ktorom mikrovlnky fungujú je vždy rovnaký. Tu je však niekoľko dôležitých parametrov, ktorými sa líšia:

1. Vstavaná, alebo voľne stojaca

Samostatne stojaca mikrovlnka je najjednoduchším a najlacnejším riešením. Dá sa postaviť kdekoľvek v blízkosti elektrickej zásuvky a môžete ju aj prenášať. Ak však plánujete novú kuchyňu alebo veľkú rekonštrukciu, zvážte, či sa vám neoplatí skôr investovať do vstavanej mikrovlnky. Kuchyňa s ňou vyzerá kompaktnejšie a ľahšie sa čistí.

2. Základná, alebo multifunkčná

Základnou funkciou mikrovlnky je ohrev. Ak ju na nič iné ani neplánujete používať, spokojne siahnite po tých najjednoduchších modeloch. Väčšina mikrovlniek ale dnes už plní aj iné funkcie, ako je rozmrazovanie, sterilizácia či dokonca grilovanie. Ide tak o multifunkčných pomocníkov, v ktorých môžete jedlo nie len ohriať, ale aj pripraviť.

3. Výkon

Čím vyšší výkon, tým rýchlejšie a intenzívnejšie ohrievanie mikrovlnky poskytujú. Samozrejme, pri vyššom výkone treba počítať aj s vyššou spotrebou elektrickej energie – a rastie tiež riziko, že to s ohrievaním omylom preženiete. Výkon (udávaný vo Wattoch) sa môže pohybovať od 100 až do 1200 W. Ideálne je, ak si ho viete aj regulovať.

4. Digitálne, dotykové, alebo smart

Najjednoduchšie modely mikrovlniek sa ovládajú manuálnymi otočnými kolieskami. Modely vyššej triedy už bývajú vybavené digitálnym rozhraním s displejom, novinkou sú dotykové tlačidlá či smart funkcionalita s napojením na systémy ako Amazon Alexa.

5. Veľkosť a kapacita

Ak máte v kuchyni obmedzený priestor, môžu byť pre vás skvelou voľbou mini mikrovlnky. Majú tiež menšiu kapacitu – zhruba 17 litrov. Klasické mikrovlnky zaberú miesta viac, no podstatne viac sa do nich aj zmestí. Tie najväčšie domáce mikrovlnky majú kapacitu až do 35 litrov.

mikrovlnné rúry typy

Aké parametre si ďalej pri výbere mikrovlnky všímať?

Okrem základných špecifikácii vás pri výbere novej mikrovlnky určite budú zaujímať aj ďalšie faktory. Mnohí si všímame najmä dizajn, pretože chceme, aby mikrovlnka vkusne zapadla do našej kuchyne. Najčastejšie sú biele alebo nerezové, no obľúbené sú aj čierne či farebné modely.

Nezabúdajte určite ani na bezpečnosť. Okrem poistiek na ochranu pred skratom bývajú mikrovlnky často vybavené aj detskou poistkou. Vo všeobecnosti by sme k obsluhe mikrovlnných rúr nemali púšťať deti do 8 rokov, aspoň nie bez dozoru.

No a v neposlednom rade vás pri nákupe určite bude zaujímať aj cena. Tá sa môže pohybovať v rozmedzí desiatok až stoviek eur. Odvíja sa najmä od množstva funkcií, výkonu a veľkosti rúry, svoje zohráva aj prestíž značky či atraktivita dizajnu.

Tu je niekoľko konkrétnych tipov na mikrovlnky z nízkej, strednej a najvyššej cenovej kategórie. Pomôžu vám zorientovať sa v tom, čo s ohľadom na svoj rozpočet môžete od mikrovlnky očakávať.

Ako vyberať lacné mikrovlnky

Ak chcete na novej mikrovlnke ušetriť, vyberajte jednoduché kúsky s mechanickým ovládaním, základnými funkciami a menšími rozmermi. Pred nákupom si najskôr prečítajte recenzie od iných zákazníkov a nakupujte vždy u renomovaných predajcov, kde nie je problém s prípadnými reklamáciami.

Mora MT120W

Klasická, jednoduchá voľne stojaca mikrovlnka známeho výrobcu za super cenu už okolo 50 eur. Má mechanické otočné ovládače, až 5 stupňov ohrevu, objem 20 litrov a výkon 120 W. Okrem ohrevu zvláda aj rozmrazovať.

Sencor SMW 1817BK

Ďalšia jednoduchá mikrovlnka z najnižšej cenovej kategórie. Ideálna je aj do malých priestorov, objem má 17 litrov. Má výkon 700 W, rozmrazuje ultra-rýchlo aj hygienicky. Pýši sa aj tichým chodom. Stojí čosi málo cez 50 eur.

Ako vyberať mikrovlnky strednej cenovej triedy

Zamerajte sa na ideálny pomer ceny a výkonu. Zvážte, či sú pre vás dôležitejšie extra funkcie ako grilovanie či parné varenie, alebo dáte prednosť displeju, digitálnemu ovládaniu či dizajnovému vzhľadu.

Gorenje MO 4250CLB

Štýlová retro mikrovlnka nabitá modernými funkciami. Ohrieva, griluje, rozmrazuje, vďaka technológii Stirrer je jej 700 W výkon rovnomerný aj bez otočného taniera, zatiaľ čo EasyClean funkcia zjednodušuje údržbu. Má obem 20 l a stojí do 150 eur.

DOMO DO2334CG

Kvalitná voľne stojaca mikrovlnka z elegantnej brúsenej ocele s presným digitálnym ovládaním, praktickým LED displejom, grilom, teplovzdušným ohrevom aj detskou poistkou. Má výkon 1000 W a kapacitu až 34 l. Stojí okolo 220 eur.

Ako vyberať mikrovlnky najvyššej cenovej triedy

Drahšie mikrovlnky sú určené tým najnáročnejším zákazníkom alebo profesionálom v oblasti gastronómie. V prípade klasických domácich spotrebičov ide často o vstavané mikrovlnky nabité modernými funkciami a veľkým výkonom.

Bosch BFL 634GS1

Veľká vstavaná mikrovlnka renomovanej značky s výkonom až 900 W, zníženou hlučnosťou, farebným displejom, podsvietením a dotykovým ovládaním. Má objem 21 litrov a stáť vás bude okolo 430 eur.

Whirlpool AMW 730 IX

Elegantná vstavaná mikrovlnka s funkciou 6. zmysel – priamo za chodu intuitívne prispôsobuje svoj výkon pre dokonalé výsledky. Má kopec funkcií, kapacitu 21 litrov, výkon 1000W a vyjde vás cez 300 eur.

Na záver

Mikrovlnné rúry nám šetria čas a energiu. Umožňujú nám vychutnávať si teplé jedlo prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, neraz nám svojimi inovatívnymi funkciami pomáhajú aj pri samotnom varení. Či už si vystačíte s jednoduchou a cenovo dostupnou alternatívou, alebo sa túžite rozmaznať nadštandardnými funkciami a luxusným dizajnom, trh dnes ponúka takmer nekonečné možnosti. Stačí si len vybrať tú svoju.

Odporúčané produkty