ako odstrániť vodný kameň

Toto sú najlepšie tipy a triky na to, ako odstrániť vodný kameň

Bojom s vodným kameňom dokážu gazdinky aj domáci majstri stráviť skutočne neľahké chvíle. Tento neduh, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v domácnostiach s tvrdou vodou, nielenže škaredo vyzerá, ale ešte k tomu môže aj nepekne poškodzovať spotrebiče či batérie. Okrem toho, priaznivo nevplýva ani na ľudské zdravie. Koniec koncov, kto by chcel mať kúsky poodlupovaného vodného kameňa vo svojej horúcej šálke čaju či kávy? Skompletizovali sme preto tipy, triky a postupy, ako odstrániť vodný kameň. Viete, čo v zápolení s ním najviac pomáha? Efektívnym riešením sú ako odborné, tak aj domáce prípravky.

Vodný kameň – neželaný návštevník

O vodnom kameni môžeme bez absolútneho ostychu prehlásiť, že ide o akéhosi neželaného návštevníka najmä takých domácností, v ktorých tečie tvrdá voda.

Vedeli ste, že za tvrdú vodu sa označuje taká, ktorá pochádza zo spodných vrstiev pôdy?

V tvrdej vode sú vo veľkom množstve obsiahnuté uhličitany – vápenatý a horečnatý. A predovšetkým z týchto soľných minerálov je zložený aj vodný kameň. Vo svojej podstate ide o ich vyzrážanú verziu, ktorá vzniká na miestach s často sa meniacou teplotou. Samozrejme, na takých, ktoré dochádzajú do priameho kontaktu s vodou.

Z toho dôvodu je úplne jasné, prečo sa vodný kameň najčastejšie vyskytuje na vodovodných batériách, vaniach a rýchlovarných kanviciach. Práve toto domáce vybavenie totižto prichádza do dennodenného kontaktu s vodou, ktorej teplota sa neustále mení. Čo teda robiť, aby spomínaný neželaný návštevník čo najrýchlejšie opustil vašu domácnosť? Ako odstrániť vodný kameň?

Tipy a triky, ako odstrániť vodný kameň

Všeobecne povedané, vodný kameň môžete odstrániť dvomi spôsobmi:

  • mechanicky
  • chemicky

Zatiaľ čo v prípade mechanického odstraňovania vodného kameňa ide takpovediac o jeho pracné a silové drhnutie pomocou špeciálnych pomôcok, ktoré si viete zakúpiť v rôznych obchodoch (alternatívou sú staré zubné kefky), tak pri chemickom odstraňovaní sa môžu použiť dva druhy prípravkov:

  • odborné
  • domáce

odstránenie vodného kameňa

Odborné prípravky na vodný kameň

V súvislosti s odbornými prípravkami na odstraňovanie vodného kameňa nie je o čom polemizovať. Ide o agresívne chemické prostriedky a čističe, ktoré nemajú k vodnému kameňu žiadne zľutovanie. Dodali by sme len toľko, že by ste si mali dávať pri ich používaní pozor. Niektoré chrómové batérie či povrchové úpravy vaní na ne totižto nemusia reagovať dvakrát dobre. V konečnom dôsledku si tak narobíte ešte väčšie problémy, aké vám z vizuálneho hľadiska spôsobuje vodný kameň.

Rada: Keď chcete používať odborné prípravky na odstraňovanie vodného kameňa, vyberajte si také, ktoré priamo dodáva, resp. odporúča, výrobca vášho domáceho vybavenia. V súčasnosti je úplnou samozrejmosťou, že svojimi vlastnými prípravkami na vodný kameň disponujú napríklad výrobcovia vodovodných batérií. Pri takýchto odborných prípravkoch budete mať istotu, že sa o váš majetok staráte správne a šetrne.

Domáce prípravky na vodný kameň

O tom, ako odstrániť vodný kameň takpovediac podomácky, by vám dozaista vedeli rozprávať či už vaše mamičky, alebo babičky. Staršia generácia totižto nemala také možnosti, aké sa vám núkajú prostredníctvom dnešnej presýtenej trhovej ponuky. Hravo a jednoducho si poradili napríklad s octom alebo citrónom. Ocot a kyselina citrónová dokážu s vodným kameňom zatočiť z jedného prostého dôvodu, resp. vďaka svojej kyslosti.

Náš tip: Na domáce odstraňovanie vodného kameňa môže efektívne poslúžiť aj kyselina soľná (chlorovodíková) alebo Coca-Cola. Áno, ten všetkými milovaný bublinkový nápoj. Môže za to predovšetkým kombinácia oxidu uhličitého a kyseliny citrónovej, ktorá je pre ňu charakteristická. Práve vďaka nej dokáže Coca-Cola odstrániť vodný kameň, odmasťovať či prispievať k žiarivému lesku.

Postup, ako odstrániť vodný kameň

Odborné a domáce prípravky na odstránenie vodného kameňa sme si síce už spomenuli, no nedá nám nepoukázať aj na konkrétne postupy, ako odstrániť vodný kameň. Nasledujúce riadky sú venované tomu, čo pomáha najviac v súvislosti s čistením vodovodných batérií a rýchlovarných kanvíc.

Tipy a triky, ako odstrániť vodný kameň z vodovodnej batérie

Práve vodovodné batérie patria medzi najčastejšie obete vodného kameňa. Ten dokáže s kartušami zatočiť až tak, že s nimi následne už nebudete môcť zatočiť vy. Pokiaľ sa však budete o vaše vodovodné batérie patrične starať, nemáte sa čoho obávať. Prizvite si na pomoc napríklad obyčajný citrón. Vytlačte jeho šťavu do vody, rozmiešajte ju a účinný domáci prostriedok bude na svete. Aplikujte ho na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť počas celej noci. Po zobudení batériu len opláchnite a osušte. Výsledok bude viditeľný hneď na prvý pohľad.

Náš tip: Na aplikovanie citrónového roztoku na horšie dostupné miesta môžete použiť napríklad aj vyššie zmieňovanú starú zubnú kefku. Mimochodom, tá je skvelou pomôckou aj na odstraňovanie vodného kameňa zo špár obkladov a dlažieb.

Alternatíva: Odstrániť vodný kameň z vodovodnej batérie môžete aj nanesením jedlej sódy a jej následným očistením.

Tipy a triky, ako odstrániť vodný kameň z rýchlovarnej kanvice

Inak tomu nie je ani v prípade rýchlovarných kanvíc. Aj na tých si dokáže vodný kameň poriadne zgustnúť. Našťastie, zbavíte sa ho rýchlo a jednoducho pomocou octu. Ako na to? Naplňte kanvicu vodou, nalejte do nej zhruba deci octu a prevarte vodu. Prevarenú octovú vodu vám odporúčame nechať v rýchlovarnej kanvici aj niekoľko nasledujúcich hodín. Jej pôsobením sa totižto vodný kameň postupne uvoľní a rozpustí.

Nezabudnite: Po vyliatí domáceho octového prípravku nezabudnite rýchlovarnú kanvicu niekoľkokrát starostlivo umyť horúcou vodou.

Alternatíva: Keď hľadáte spôsob, ako odstrániť vodný kameň z rýchlovarnej kanvice, namiesto nie príliš voňavého octu môžete na výrobu vášho domáceho prípravku použiť aj kyselinu citrónovú.

ako odstrániť vodný kameň tipy

Ako predchádzať vzniku vodného kameňa

No a na záver nezabúdajte, že každá minca má dve strany. Preto sa aj na problematiku odstraňovania vodného kameňa skúste pozrieť takpovediac z opačného konca. Zoberte to pekne od začiatku a skúste sa zamyslieť nad tým, čo môžete urobiť, aby ste predchádzali vzniku vodného kameňa.

Keď raz bývate v lokalite s tvrdou vodou, sama od seba pravdepodobne mäkšia nebude. Môžete však k tomu nezanedbateľne prispieť. Účinným riešením vedia byť doplnky na kvalitnú úpravu vody, ako napríklad:

  • špeciálne filtre
  • zmäkčovače vody

Ako funguje takáto kombinácia? Špeciálny filter by ste mali aplikovať ešte na začiatok vášho domáceho vodovodného potrubia. Slúži na to, aby zbavil vodu chlóru, prispel k jej lepšej chuti a celkovo ju skvalitnil po jej „zdravotnej“ stránke.

Na druhej strane, zmäkčovače sa postarajú o vhodnú úpravu tvrdosti vody, aby sa predchádzalo vzniku vodného kameňa. Keďže môžu obsahovať rôzne regeneračné soli alebo taký kamenec, dokážu odstrániť alebo upraviť niektoré minerály nachádzajúce sa v tvrdej vode.

Ako odstrániť vodný kameň raz a navždy?

Dá sa predpokladať, že tvorbe vodného kameňa sa vo vašej domácnosti nevyhnete ani v prípade kvalitnej vody. Čas od času preto asi budete musieť siahnuť po odborných alebo domácich prípravkoch, resp. po niečom, čo pomáha. Avšak, teraz, keď poznáte rôzne tipy, triky a postupy, ako odstrániť vodný kameň, nemal by to byť pre vás absolútne žiadny problém. A to raz a navždy.

Odporúčané produkty