Odtoky v domácnosti toho musia zvládnuť celkom dosť. Okrem vody nimi denne prechádzajú vlasy, chlpy, mastnota, prach či zvyšky jedla. Je teda úplne prirodzené, že sa občas upchajú.
Väčšinou však nie je potrebné vyťahovať telefón a volať inštalatéra, aby vám s upchatým odtokom pomohol. Častokrát stačí použiť správny prípravok, ktorý tento problém vyrieši za vás. Na trhu nájdete množstvo rôznych prostriedkov, ktoré sú veľmi účinné, no aj podomácky vyrobené prípravky, na ktoré väčšinou stačia bežné ingrediencie, vás môžu zachrániť.
Obsah
Prvá pomoc pri upchatom odtoku
Odtok sa najčastejšie upcháva v kúpeľni, kde do neho denne putujú vlasy, chlpy či mastnota a zvyšky z kozmetických prípravkov aj mydla. Platí to o odtokoch v umývadle aj vo vani, respektíve v sprchovom kúte. Občas sa v každej domácnosti upchá aj kuchynský odtok, v ktorom sa môžu nahromadiť zvyšky jedla. No a problémový môže byť aj odtok na toalete, pričom to platí najmä o dlhšie používaných záchodoch. V nich sa totiž tvorí vrstva vodného kameňa, ktorý priechod zmenšuje.
Dôležité je vždy zakročiť v správny čas a upchatý odtok začať riešiť už vtedy, keď si všimnete pomalšie odtekajúcu vodu. No a úplne prvým pomocníkom, s ktorým to zvládne každý, je gumový zvon.
Ako vyčistiť odtok s gumovým zvonom?
- Ak vidíte, že nečistoty sú v odtoku hneď zvrchu, najskôr ich prepichnite špajdľou alebo šroubovákom.
- Následne zapchajte všetky vývody (druhý drez alebo prepadovú výpusť) s mokrou handrou.
- Teraz do výlevky napustite čo najviac vody, najlepšie horúcej.
- Gumený zvon položte okolo odtoku a začnite silno pumpovať, aby ste vytvorili čo najväčší podtlak.
- Pumpujte až dovtedy, kým voda začne odtekať úplne plynule a začne sa tvoriť viditeľný vír.
Ďalšou možnosťou, ako vyčistiť upchatý odtok mechanicky, je pomocou pružiny (známej aj pod názvom krtko). Tá vám dobre poslúži najmä na ťažšie dostupných miestach. Postup je pomerne jednoduchý – najskôr musíte pružinu zatlačiť do odpadového potrubia a následne začnete točiť kľučkou. Takéto pružiny môžete zohnať v rôznych dĺžkach.
Poslednou možnosťou, ako vyčistiť upchatý odtok mechanicky, je rozobrať sifón a spraviť to ručne. I keď ide o najprácnejšiu možnosť, často je to najúčinnejšie. Ako na to?
- Pod sifón umiestnite vedro, aby mala kam odtekať prebytočná voda.
- Sifón rozmontujte a každú časť dôkladne vyčistite.
- Skontrolujte, či sú všetky časti funkčné, nezabudnite na tesnenie.
- Následne sifón opäť zoskrutkujte.
Profi prípravky na upchatý odtok
Ak mechanické čistenie neprebehlo podľa vašich predstáv, poprípade sa vám do neho nechce púšťať, vyskúšajte chemické čistenie odpadu pomocou profi prípravkoch. Takéto prostriedky sú väčšinou veľmi účinné a mali by si poradiť so všetkými prekážkami v odtoku.
Najznámejším a najúčinnejším chemickým prostriedkom je hydroxid sodný, ktorý obsahujú takmer všetky chemické čistiace prostriedky. Pri ich používaní buďte ale opatrní a nezabudnite na ochranné pomôcky. Nasaďte si gumené rukavice, rúško a ak chcete byť čo najviac v bezpečí, dajte si aj ochranné okuliare.
Ako postupovať pri čistení upchatého odtoku s profi prípravkami?
- Do odtoku nalejte horúcu vodu, približne pol litra.
- Následne do neho nasypte odmerku (alebo polievkovú lyžicu) čistiaceho prostriedku s obsahom hydroxidu sodného. Nezľaknite sa, v tejto fáze to môže začať syčať a prskať.
- Teraz ho nechajte pôsobiť aspoň 5 minút, nie však dlhšie ako 10 minút. Prípravok za tento čas rozpustí všetky nečistoty a usadeniny.
- Napokon do odtoku nalejte ešte ďalšieho pol litra horúcej vody (pokojne môžete aj viac). Voda by mala všetky rozpustené nečistoty odplaviť.
Vyrobte si chemický prípravok na upchatý odtok
Ak už ste vyskúšali viacero chemických prostriedkov na upchatý odtok, no so žiadnym ste neboli 100 % spokojný, môžete si vyskúšať pripraviť vlastnú účinnú zmes. Vždy však s nimi pracujte iba vtedy, ak máte na sebe ochranné rukavice, okuliare aj rúško. A nezabudnite vetrať.
1. Peroxid vodíka + voda
Zmiešajte 1 šálku peroxidu vodíka a 1 liter vody. Túto zmes nalejte do odtoku a nechajte pôsobiť 20 – 30 minút.
2. Hydroxid sodný + voda
Do 3 litrov vody primiešajte 3 šálky hydroxidu sodného a všetko poriadne zamiešajte drevenou varechou. Akonáhle zmes začne šumieť, nalejte ju do upchatého odtoku a nechajte pôsobiť 20 minút. Nakoniec všetko zalejte litrom horúcej vody.
3. Borax + ocot + soľ
Zmiešajte ¼ šálky boraxu, ½ šálky octu, ¼ šálky soli a 1 šálku horúcej vody. Túto zmes nalejte do odtoku a nechajte pôsobiť aspoň hodinu, prípadne cez noc. Potom odtok prepláchnite horúcou vodou.
Domáce prípravky na čistenie upchatého odtoku
Ak nie ste fanúšikom chemických a profi prípravkov, môžete vyskúšať vyčistiť odtok ekologickejšou cestou. Existujú rôzne “babské” rady a recepty, ako na to. S najväčšou pravdepodobnosťou vám na to postačia ingrediencie, ktoré má vo svojej domácnosti každý – soľ, sóda bikarbóna, kypriaci prášok, ocot, citrónová šťava či kyselina citrónová. Nezabudnite aj pri tvorbe a manipulácii s domácimi prípravkami používať ochranné pomôcky.
1. Sóda bikarbóna + ocot
Postup je veľmi jednoduchý, určite ho zvládne každý. Najskôr do odtoku nalejte pol litra horúcej vody, hneď na to doňho nasypte 1 polievkovú lyžicu sódy bikarbóny a napokon tam nalejte cca 2 – 3 dcl octu. Teraz na odtok položte gumový zvon, poprípade zátku a nechajte zmes pôsobiť 20 minút. Následne do odtoku nalejte liter horúcej vody.
2. Sóda bikarbóna + soľ
Postupujte rovnako ako pri používaní sódy bikarbóny a octu. Jediná zmena je, že po horúcej vode vysypete do odtoku 1 PL sódy a 1 PL soli, uzatvoríte a počkáte cca 30 minút. Potom už len zalejte litrom horúcej vody.
3. Ocot + soľ + citrón
V miske si zmiešajte 2 PL octu s 2 PL soli. Potom do zmesi pridajte šťavu z polovice citróna, dobre zamiešajte a vylejte do odtoku. Nechajte pôsobiť 20 – 30 minút a následne zalejte litrom horúcej vody.
4. Soľ + horúca voda
Do odtoku nalejte trošku horúcej vody a potom doňho vysypte aspoň pol šálky soli. Hneď na to ju zalejte 2 dcl horúcej vody a všetko to nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Potom do odtoku nalejte ešte liter horúcej vody. Soľ je veľmi dobrým prostriedkom aj na odstránenie baktérií z odtokov.
5. Jar + horúca voda
Občas, najmä v kuchyni, môže upchatý odtok súvisieť s usadenou mastnotou. Pomôžte si čistiacim prostriedkom na riad, ktorý nadávkujte do odtoku a zalejete ho horúcou vodou.
Prevencia je základ
Určite nám dáte za pravdu ak povieme, že lepšie ako sa trápiť s upchatým odtok je pravidelná prevencia. Týchto niekoľko bodov si dobre zapamätajte a začnite ich používať vo svojej domácnosti. Vďaka nim predídete upchatým odtokom v kuchyni, kúpeľni či na toalete:
- Do kuchynského drezu nikdy nevylievajte prepálený olej či zvyšky z olejových konzerv ako sú ryby nakladané v oleji či sušené paradajky. Taktiež ak je vaša panvica po varení príliš mastná, najskôr ju vytrite kuchynskou utierkou.
- Do umývadla, vane aj drezu si dajte sitko. Je to malý, no veľmi účinný pomocník, ktorý zachytí všetky väčšie zvyšky jedla či vlasy.
- Čistite odtok preventívne niekoľkokrát do roka. Alebo si zaužívajte pravidlo, že napr. vždy prvú sobotu v mesiaci všetky odtoky preventívne prepláchnete. Postačí vám na to menšie množstvo buď chemických alebo domácich prostriedkov na upchaté odtoky.