Muškáty, známe aj ako pelargónie, patria k najobľúbenejším kvetom na našich balkónoch a aj v záhradkách. Zbožňujeme ich pre žiarivé a bohaté okvetie, nízke nároky na starostlivosť, vďaka ktorým sú spokojné takmer všade. Nedarí sa vám ich pestovanie tak, ako by ste si priali? Alebo sa do neho ešte len chystáte pustiť? V tomto článku sme zhrnuli všetko, čo by ste o nich mali vedieť, aby sa im u vás darilo.
Obsah
Muškáty a ich najbežnejšie druhy
Vedeli ste, že poznáme najmenej 280 jedinečných druhov muškátov? Ich latinský názov Pelargonium sa odvodzuje od gréckeho pelargós, teda bocian. Niekdajším botanikom totiž tyčinky výrazne vytŕčajúce z kvetov muškátov pripomínali dlhý bocianí zobák.
Možno vás to prekvapí, no muškáty sú pôvodne doma v horúcich tropických oblastiach. Okrem klasických črepníkových či záhonových kvetín, aké poznáme u nás, mávajú rastlinky z tohto rodu tiež podobu kríčkov, trvaliek, geofytov či sukulentov.
Tu je stručný prehľad muškátov, na ktoré dnes u nás môžeme najčastejšie naraziť:
Ťahavé, alebo vzpriamené?
Muškáty u nás delíme na dve základné skupiny: ťahavé a vzpriamené. Rozdiel je celkom zjavný už z ich názvov a iste si ich nepomýlite ani na pohľad.
Ťahavé muškáty
Ako napovedá už ich názov, tieto muškáty sa ťahajú a prevísajú. Treba ich preto umiestniť na vyvýšené miesta, ako sú balkóny, parapety, vyvýšené záhony atď. Previsnuté muškáty kvitnú nepretržite počas celej sezóny a vyzerajú veľmi efektne. Tu je príklad dvoch obľúbených druhov z tejto kategórie:
Muškát štítolistý (Pelargonium peltatum)
Rozšírené muškáty ideálne do visiacich črepníkov, na terasy či balkóny. Pochádzajú z Južnej Afriky a milujú slnečné stanovištia. Typické sú zaujímavo obrúbenými listami. Nevýhodou je, že tento typ muškátu pomerne rýchlo prestáva rásť a kvitnúť. Treba si ich preto rýchlo namnožiť.
Muškát ťahavý plnokvetý (Pelargonium peltatum amelit)
Obľúbený poddruh previsnutého muškátu s pevnými výhonkami a plnými kvetmi. Ideálne prosperuje na svetlých či mierne tienistých miestach. Potrebuje častú zálievku. Ak sa mu darí, jeho husto obsypané výhonky môžu dorásť až do 80 cm.
Vzpriamené muškáty
Sú veľmi všestranné a možno ich rovnako dobre umiestniť do črepníka aj záhonu. Keď sa im dobre darí, dosahujú mohutný rast a bohaté kvety. Ak s muškátmi práve začínate, toto je ideálna voľba. Ich nevýhodou je však slabšia vôňa. Do tejto skupiny muškátov patria napríklad tieto:
Muškát omamný(Pelargonium graveolens)
Vzpriamený muškát prirodzene rastúci v tropických častiach Afriky vyniká svojou mohutnou stavbou, impozantnou výškou až do 60 cm, odolnosťou, ale najmä silnou vôňou, pre ktorú sa používa aj do esenciálnych olejov.
Muškát krúžkovaný (Pelargonium zonale)
Husto obrastený muškát, ktorý ľahko rozpoznáte podľa jedinečnej kresby na listoch. Bohato kvitne a preferujú ho najmä majitelia záhradiek, krásne sa vyníma v záhonoch. Je to trvalka, no mrazy neprežije, takže ju musíte zazimovať.
Hoci vzhľadom sa od seba ťahavé a vzpriamené muškáty líšia, starostlivosť je o oba typy veľmi podobná. Začnime pekne od výsadby.
Ako sadiť muškáty
Začínajúci pestovatelia si na úvod obvykle kúpia malé sadeničky, ktoré už stačí len presadiť, vhodne umiestniť a dobre sa o ne starať. Pri výbere pozor na slabšie kúsky, ktoré sa nemusia ujať. Zdravá rastlina je pevná, bez škvŕn na listoch a má sýtu farbu. Pri menších sadeničkách je dobré pred presádzaním trochu počkať, aby sa poriadne zakorenili. Na vonkajšie stanovište ich dávajte až vtedy, keď je konštantne aspoň 10 °C.
Črepníky musia byť priepustné, čiže mať na dne otvory na odtekanie prebytočnej vlahy. Pri presádzaní použite fungicíd, ktorý bráni vzniku plesní. Používajte vždy čerstvý substrát a nezabudnite pridať aj hnojivo, najlepšie zásobné, ktoré živiny uvoľňuje postupne. Teraz už stačí sadenice vložiť do substrátu a zaliať. Umiestňujte ich vždy na svetlé miesto, v tieni budú kvitnúť a rásť výrazne slabšie.
Tip: Ťahavé muškáty môžete sadiť v šikmom náklone smerom k okraju črepníka, cez ktorý majú prevísať.
Pestovanie a starostlivosť o muškáty
Muškáty sú vďačné a nenáročné rastlinky, no i oni majú svoje slabiny. Tu je niekoľko základných pravidiel úspešného pestovania:
Polievanie
Muškátom treba dopriať bohatú zálievku. Súvisí to aj s ich umiestnením na priamom slnku – tieto rastlinky, skrátka, potrebujú veľa piť. Pozor však na prelievanie, príliš veľa vody im môže tiež ublížiť. Pre ideálne odvádzanie nadbytočnej vody dajte na dno črepníka drenážnu vrstvu kamienkov.
Pri polievaní sa riaďte jednoduchou dotykovou skúškou: Ak je pôda neustále vlhká (no nie mokrá ako blato!), muškát bude spokojný. Rýchlo zistíte, že na jar či počas chladnejšieho dňa muškát zálievky potrebuje menej. Polievajte pravidelne večer alebo ráno.
Hnojenie
Muškátom hnojenie prospieva. Doprajte im ho najmä pri presádzaní, raz za týždeň môžete hnojivo pridávať aj do zálievky. Typické hnojivo na muškáty obsahuje dostatok fosforu a draslíka, mladým sadeničkám prospieva aj dusík. Ak sa chcete vyhnúť chémii, môžete použiť aj domáce hnojivo z droždia a vody či vlastného kompostu.
Strihanie
Strihaním muškátom pomôžete k bohatšiemu rastu. Pri presádzaní sa zastriháva najmä rastový vrchol, aby ste dosiahli košatejšiu rastlinku. Kvitnutie tým ale obvykle trošku oddialite. Strihá sa aj pred zazimovaním, kedy odstránite suché či zažltnuté časti a výhonky skrátite maximálne na 30 cm.
Dohnať to môžete aj po zazimovaní, najneskôr však koncom februára. Zrežte zelené stonky, aby ostali na nich len tri – štyri zdravé púčiky. Ostatné stonky a listy odstrihnite. Nové výhonky rastlinu krásne oživia.
Ochrana
Muškáty vydržia veľa, no voči škodcom celkom imúnne nie sú. Najčastejšie ich trápia vošky, molice a ploštice, ktoré môžete vidieť aj voľným okom. Prejavujú sa tiež vädnúcimi stonkami a žltnúcimi listami. Na všetky tri potvorky najlepšie zaberajú záhradnícke postreky.
Ako muškáty zazimovať?
Muškáty zimu v našich podmienkach vonku neprežijú. Treba ich preto každý rok zazimovať. Ako na to?
- S prípravou začnite už koncom leta. Rastlinky stále menej a menej zalievajte a prestaňte ich hnojiť. Cieľom je minimalizovať ich rast.
- Skráťte rastlinku tak, aby ostali len mladé a zdravé výhonky (viď vyššie). Priveľa výhonkov v zime zbytočne odoberá živiny.
- Ideálna zimná teplota je pre muškáty cca 10 °C. Môže to byť v skleníku, zimnej záhrade, pivnici.
- Zazimované rastliny stačí poliať dvakrát mesačne. Vždy ich skontrolujte a zbavte suchých listov či stoniek.
- Od januára rastlinky prebúdzame, polievame a hnojíme. Keď už teploty vonku neklesajú pod 10 °C, muškáty môžu späť na svoje miesta.
Rozmnožovanie muškátov: Je to celkom jednoduché!
S muškátmi si ľahko skúsite, aké jednoduché a praktické je množiť si svoje vlastné rastlinky. Ako na to? Tu je jednoduchý návod:
- Načasovanie je základ úspechu. Muškáty množíme v auguste až septembri, kedy sú najsilnejšie.
- Pripravíme si ostrý nôž, priepustný črepník, drenáž, substrát a hnojivo – presne ako pri presádzaní novej sadeničky.
- Z muškátu, ktorý chceme namnožiť, starostlivo vyberáme mocný a zdravý odrezok. Vyhnite sa kazom, ako je zažltnutie, suché lístky, napadnutie voškami atď.
- Vybraný kúsok o dĺžke 10 až 12 cm rovno odrežte kúsok pod kolienkom a očistite od prebytočných lístkov.
- Namočte odrezok do stimulátora (bežne ho dostať v záhradníctvach), ktorý mu pomôže rýchlejšie vyhnať korienky.
- Odrezok zasaďte do črepníka, polejte a umiestnite na slnečné miesto.
- S hnojením a presádzaním aspoň mesiac počkajte, aby sa odrezok spoľahlivo zakorenil.
Takýmto jednoduchým spôsobom si môžete udržovať vlastné muškáty prakticky donekonečna. Viete sa tiež o svoje obľúbené kúsky podeliť s rodinou či priateľmi.
Na záver: Muškáty sa vám vždy odvďačia
Či už patríte k skúseným pestovateľom alebo úplným začiatočníkom, podľahnúť čaru muškátov je celkom jednoduché. Tieto rastlinky sú totiž mimoriadne vďačné – za trochu nenáročnej starostlivosti sa vám odmenia prekrásnymi a bohatými kvetmi, ktoré budú okoloidúci obdivovať už zďaleka. Niet divu, že pri muškátoch platí nepísané pravidlo, že jeden nikdy nie je dosť.