Domavi > Kvety > Begónia rozžiari váš domov sýtymi farbami
begónia

Begónia rozžiari váš domov sýtymi farbami

Exotický nádych a krásne sýte farby kvetov begónií k nám pricestovali až z tropických oblastí Južnej Ameriky. U nás sa im darí tiež veľmi dobre. Stačí dodržať niekoľko zásad, trochu trpezlivosti a ich pestré farby zažiaria aj u vás doma.

Begónie sú kvety mnohých tvárí

Predchodkyne domácich begónií rástli v dažďových pralesoch Brazílie. Krížením a rôznymi spôsobmi pestovania vzniklo takmer 1 000 odrôd týchto rastliniek. Dnes máme na výber skutočne pestrú škálu kvetov, ktoré koncom jari prebúdzajú naše balkóny, záhradky, parky a záhony k životu.

Podľa tvaru koreňov rozoznávame odrody s vláknitými koreňmi alebo s hľuzou. Podľa typu rastliny zas rozoznávame begónie s veľkými aj drobnými kvetmi, okrúhlymi lesklými alebo špicatým viacfarebnými listami.

Pestrofarebné odrody begónií

Poďme sa pozrieť na jednotlivé druhy begónií. Tá najširšia skupina tvorí begónie, ktoré vzbudzujú obdiv svojimi kvetmi a jej koreň pripomína malý zemiak.

Begónia hľuznatá

Najčastejšie sa vyskytujúca begónia, pestujeme ju najmä v záhradách a na balkónoch.

Stonky begónií sú dužinaté a krehké. Všetky odrody majú nádherné kvety rôznych veľkostí a tvarov. Môžu byť okrúhle, s veľkým množstvom lupeňov, s hladkými aj vlnitými okrajmi, farieb od bielej cez neónovo žltú, pastelovo ružovú, fialovú, lososovú, až po sýtočervenú farbu.

Begónia vosková (begonia semperflorens)má okrúhle lesklé listy tmavozelenej až bronzovej farby. Je dostupná v červenej, bielej alebo ružovej farbe. Patrí k odrodám s vláknitými koreňmi, pestuje sa ako letnička, od jari do jesene, zvyčajne v okrasných záhonoch, ale aj ako izbová rastlina.

Begónia previsnutá patrí medzi obľúbené balkónovky, pretože vytvára nádhernú girlandu z jemných prepletených stoniek s drobnými kvietkami, dlhých až 50 cm. Darí sa jej na tienistejších balkónoch.

Krovité begónie dorastajú do výšky až 3 metre. Na pestovanie v našich podmienkach sú o niečo náročnejšie, pretože potrebujú pravidelné strihanie. Podobne, ako nízke odrody, neznesú mrazy a preto je vhodné ich pestovať vo veľkom kvetináči a nechať prezimovať napr. v zimnej záhrade.

Tzv. listové odrody sú obľúbenými izbovými rastlinami, pestujú sa pre zaujímavo sfarbené listy, napríklad begónia kráľovská begonia rex, begonia maculata so špicatými bodkovanými listami.

Vytvorte begónii vhodné podmienky

Begónie s hľuznatým koreňom patria medzi trvalky. To znamená, že z niekoľkých hľúz môžete pestovať rastliny dlhé roky. Za dobrú starostlivosť sa vám odvďačia krásnymi kvetmi každé leto.

Na prežitie potrebujú:

1. Teplo

Begónie neznesú chlad. Najlepšie sa im darí pri teplote nad 20 °C. Ak teplota klesne pod 15 °C, listy začínajú odumierať.

2. Svetlo

Begónie nie je vhodné umiestniť do tieňa. Potrebujú dávku svetla, nie však prudké slnečné žiarenie, ktoré by ich spálilo.

3. Vhodný substrát

Substrát pre begonie by mal obsahovať podiel piesku, rašeliny a humusu. Mal by byť priepustný s mierne kyslým pH.

4. Vlhkosť

Begónie potrebujú vlhkú pôdu, no nie príliš mokrú, bahnitú, pôda by mala občas preschnúť. Rastlinke tiež vyhovuje vyššia vlhkosť vzduchu, taká, aby sa listy príliš nerosili. Listy begónie neobľubujú kvapky vody, pretože na nich vytvárajú škvrny, alebo ich môže napadnúť múčnatka.

begónia pestovanie

Pestovanie begónie od hľuzy po kvitnúcu rastlinu

Začiatkom jari si prichystajte hľuzy begónie na sadenie. Pripravte si okrúhle kvetináče alebo truhlíky. Kým sa vonku oteplí, kvetináče s begóniami by ste si mali nechať vnútri. Klíčenie sa podarí pri teplotách okolo 20 °C.

Hľuzy begónie vložte do nádoby a udržiavajte vlhké, aby napučali. Do 10 dní sa objavia prvé klíčky. Naklíčené hľuzy môžete zasadiť do kvetináčov. Umiestnite ich asi 5 cm pod povrch zeminy, vypuklým koncom nadol. Jednotlivé hľuzy ukladajte vo vzájomnej vzdialenosti 15 cm. Zasypte substrátom a polejte vodou. Udržiavajte substrát mierne vlhký. Zeminu opatrne pritlačte pri okrajoch nádoby.

Čas na vysádzanie begónií do exteriéru prichádza až vtedy, keď už nehrozia žiadne nočné  mrazy. Najlepšie v polovici mája. Nikdy nevysádzajte begónie von skôr, pretože chlad by im uškodil.

Vonkajšie begónie v záhonoch ochráni vrstva nástielky – mulčovanie – pred nadmernou vlhkosťou, poveternostnými podmienkami. Použite dekoratívne kúsky drevenej kôry či piliny.

Na polievanie begónie používajte odstátu alebo dažďovú vodu. Polievajte pravidelne, ale tak, aby nebola pôda stále vlhká. Medzi jednotlivými dávkami vodu ju nechajte preschnúť aspoň do hĺbky 2 cm.

Hnojenie

Vo vegetatívnom období je dobré hnojiť begónie raz za 2 – 3 týždne tekutým hnojivom. Občas im prospieva hnojivo s vyšším obsahom fosforu a nižším obsahom dusíka. Vyberajte si organické hnojivá, alebo “produkty” z vlastnej domácnosti.

Kvitnutie

Krásne sfarbené kvietky sú oku lahodiacou odmenou za dobrú starostlivosť o begónie.

Na begóniách môžete pozorovať dva typy kvetov – samčie a samičie. Samčie kvety sú výraznejšie, plnokveté, veľké, no vydržia len niekoľko dní – potom odkvitnú a vyschnú. Drobnejšie, samičie kvety kvitnú aj niekoľko týždňov. Aby ste udržali rastlinku v dobrom stave, pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety aj suché listy.

Strihanie

Či je potrebné strihať begóniu, to závisí od konkrétnej odrody. U niektorých naozaj stačí len odstraňovanie odumretých častí.

Strihanie a orezávanie begónií je tiež spôsobom rozmnožovania. Funguje najmä pri listových odrodách, pri rastlinách, pestovaných vnútri. Stačí odrezať zdravý list, namočiť jeho koniec do vody a počkať, kým vyženie korienky. Potom jednoducho zasadiť do vhodného substrátu.

Prezimovanie begónií

Koncom letnej sezóny je čas pripraviť hľuzy begónie na prezimovanie, aby vám budúci rok opäť krásne rozkvitla. Ako na to?

Na jeseň, po odkvitnutí kvetov, prestaňte begóniu polievať a nechajte ju vyschnúť.

Vysušené a očistené hľuzy umiestnite do nádoby so suchou zeminou alebo pilinami. Nechajte ich prezimovať na tmavom a chladnom mieste, napríklad v pivnici. Teplota na mieste prezimovania by nemala klesať pod nulu.

Po dlhej zime, koncom februára/začiatkom marca, sa môže kolobeh života begónie opäť začať klíčením.

begónia starostlivosť

Ako predísť chorobám a útokom škodcov

Tak, ako väčšina rastlín, aj begónie chutia rôznym parazitom. Ničia im listy aj kvety a z rastlinky po čase ostáva len umierajúca stonka.

Proti votrelcom treba bojovať skôr, než stihnú narobiť veľké škody. K najčastejším problémom patria:

Múčnatka, alebo tiež vlnatka, sa prejavuje bielymi chumáčikmi na listoch. Chumáčiky možno odstrániť troškou oleja (olivového, slnečnicového…). Očistite dôkladne každý jeden lístok, v prípade potreby opakujte.

Hrdzavenie listov spôsobuje pleseň, ktorá vytvára oranžové alebo žlté fľaky, postupne sa rozširuje a listy odumierajú.

Hnitie stoniek je zväčša následkom priveľkej vlhkosti. Odstráňte hnednúce stonky, aby sa hniloba zbytočne nešírila a nechajte zeminu vyschnúť. Pokračujte v zálievke s menším množstvom vody.

Zmeny na listoch, ako vlnenie okrajov či biele fľaky, môžu mať rôzne príčiny. Najčastejšie je to priveľká vlhkosť, nadmerné hnojenie či priveľa slnka. Pálivé lúče spôsobujú biele a žlté škvrny na listoch. Hnednutie niektorých lístkov je celkom bežná súčasť životného cyklu begónie a nie je dôvodom na obavy, pokiaľ neodumiera celá rastlina. Stačí ich odstrániť a nechať zdravé časti rásť.

Proti voškám či iným druhom chrobáčikov fungujú špeciálne postreky, chémii je však lepšie sa vyhnúť, pokiaľ je to možné. V akomkoľvek prípade nákazy odporúčame rastlinu umiestniť do bezpečnej vzdialenosti od ostatných.

Aj najskúsenejší pestovatelia občas narazia na problém. Hľuzu begónie však vo väčšine prípadov dokážete zachrániť a dať begónii druhú šancu na budúcu jar.