Domavi > Kvety > Hyacint: Kráľ kvetinového záhonu. Ako ho sadiť, pestovať a množiť?
hyacint

Hyacint: Kráľ kvetinového záhonu. Ako ho sadiť, pestovať a množiť?

Hyacint je rastlinka, ktorú si určite s ničím nepomýlite. Jej vznešená kvetnatá koruna žiari pestrými farbami a omamná vôňa príjemne dráždi zmysly. Či už je vysadený v záhradnom záhone alebo črepníku na balkóne, hyacint svojím dominantným pôvabom ľahko zatieni akékoľvek ďalšie rastlinky. Ako na jeho pestovanie, aby robil radosť aj vám? V tomto článku sme zhrnuli všetko, čo potrebuje začiatočník vedieť o pestovaní hyacintov.

Hyacint: Druhy a pôvod

Stará antická legenda vraví, že Hyakinthos bol krásnym a obletovaným synom spartského kráľa Amykla. Jeho pôvab sa mu však stal osudným, keď nešťastne zahynul pri žiarlivej roztržke svojich nápadníkov. Jeho meno dodnes žije v názve obľúbeného kvetu, ktorý je rovnako krásny aj vyhľadávaný ako kedysi on. Pobiť sa oň našťastie už nik nemusí, dostanete ho v každom dobrom kvetinárstve či záhradkárskych potrebách.

Hyacint je cibuľkovitá jednoklíčnolistá rastlinka, ktorú okamžite rozpoznáte podľa žiarivého vzpriameného okvetia. Má tiež nezameniteľnú vôňu, ktorá pôsobí ako rafinovaný parfum (no pozor, alergikov môže nepríjemne dráždiť!). Hyacint je vzdialeným príbuzným ľalie a doma bol pôvodne v oblastiach juhozápadnej Ázie, Blízkeho východu a juhovýchodnej Európy. Dnes už je však udomácnený prakticky po celom svete – od Južnej Kórey až po Severnú Ameriku. Jeho húževnatosť a nenáročnosť z neho robia jednu z najobľúbenejších okrasných rastlín vôbec.

Najznámejším pôvodným druhom tejto rastliny je Hyacint východný (Hyacinthus orientalis), z ktorého boli postupne vypestované všetky ďalšie odrody záhradných hyacintov. Originál kvitol iba na modro. Postupne z neho však záhradníci vypestovali atraktívne rôznofarebné odrody vrátane bielej, žltej, červenej, ružovej či fialovej. Šľachtené záhradné hyacinty sú tiež oveľa väčšie ako ich voľne sa vyskytujúci predkovia.

K ďalším obľúbeným druhom patria Rímske hyacinty (Hyacinthus Romana) a Hyacinty mnohokveté (Hyacinthus multiflora).

Pozor: Naraziť môžete aj na takzvaný Vodný hyacint (Eichhornia crassipes), ktorý však okrem názvu a podobnej stavby kvetu s klasickými hyacintmi veľa spoločného nemá. Táto ozdobná vodná rastlinka pochádzajúca z povodia Amazonky je u nás odnedávna klasifikovaná ako invazívna, a tak jej pestovanie EÚ zakázala.

Sadenie hyacintov nie je žiadna veda

Chystáte sa pestovať hyacinty po prvýkrát? Môžete si zakúpiť už vyrastené rastlinky, alebo začať pekne po poriadku sadením. Toho druhého sa vôbec nemusíte báť – hyacinty sa sadia skoro samé! Sú to cibuľkovité rastliny, teda na základni sa im tvorí cibuľka, pomocou ktorej sa jednoducho rozmnožujú.

Hyacinty môžeme pestovať v záhonoch aj črepníkoch. Pre najlepší efekt ich vysádzajte naraz vo veľkých počtoch, no ak musíte šetriť priestorom (alebo sadíte do črepníka), veľa parády a vône urobí už zopár rastliniek. Tu sú tipy, ako zvládnuť sadenie hyacintov na prvý pokus:

  • Hyacinty sa sadia na jeseň, aby sa pred zimou dobre zakorenili.
  • V chladnejších oblastiach ich saďte zásadne na priame slnko, v teplejších môžete aj do polotieňa.
  • Pôdu poriadne navlhčite, prekyprite a prihnojte organickým hnojivom.
  • Pripravte si na každú cibuľku jamku, ktorá bude hlboká asi 20 cm.
  • Nasypte do jamky trochu štrku, prípadne v záhonoch kombinujte hyacinty s narcismi. Znechutíte tak cibuľky hlodavcom, ktorí ich inak radi konzumujú.
  • Ak sadíte hyacintov naraz viac, doprajte rastlinkám 15 cm odstupy.
  • S cibuľkami manipulujte len v rukaviciach, sú totiž mierne jedovaté.
  • Cibuľky zakryte pôdou, dôkladne polejte a prípadne tiež prekryte mulčom, ktorý zmierni zimný mráz.
  • Čakajte, až sa na jar objavia výhonky a prvé puky.

Tip: Hyacinty možno sadiť aj zo semien, no je to náročnejšie a zdĺhavejšie. Semienka treba nechať na podnosoch s kompostom dozrievať na chladnom mieste celý rok, než budú pripravené na výsadbu. Na kvitnutie takejto rastlinky si potom kľudne môžete počkať aj dva-tri roky. Rozdiel spočíva v tom, že cibuľky určené na výsadbu sú už často upravované (tzv. rýchlené), aby ste sa výsledkov dočkali skôr.

Pestovanie a starostlivosť o hyacinty

Ak sa hyacint ujme a nepustia sa doň škodcovia, bude už ďalej rásť prakticky sám. Niekedy mu môžete pomôcť oporou v podobe kolíkov – najmä vo veternejšom prostredí, kde by ťažká koruna mohla stonku zlomiť. Na kvety sa môžete tešiť od apríla do mája, respektíve pri teplotách okolo 18 °C. Črepníkové rastlinky môžete do takýchto teplôt aj cielene prenášať, aby ste ich kvitnutie urýchlili či predĺžili.

Tu sú ďalšie tipy na správnu starostlivosť pre pekné a zdravé hyacinty:

Polievanie

Hyacinty pochádzajú zo suchých oblastí a na veľa vlahy si nepotrpia. Ak ich prelejete, môžu vám dokonca aj zhniť. Polievajte ich preto len striedmo – obvykle stačí raz týždenne, alebo pri celkom presušenej pôde. Ak je prirodzenej vlahy dostatok, krhlu môžete celkom odložiť.

Hnojenie

Pôdu, do ktorej hyacinty sadíte, je dobré štedro prehnojiť – ideálne domácim kompostom. Prípadne siahnite po kvalitnej rašeline, ktorá už obsahuje množstvo živín. Následne môžete hyacint ďalej priživovať tekutým hnojivom, a to najmä v období kvitnutia. Nie je to ale nevyhnutné.

Ochrana

Cibuľky hyacintu, hoci obsahujú jedovaté látky, zbožňujú hlodavce aj niektoré druhy hmyzu. Inak sú však tieto rastlinky celkom imúnne voči väčšine škodcov aj chorôb. Ich pestovanie je preto naozaj vďačné a vystačíte si pri ňom aj bez chemických postrekov.

hyacint pestovanie

Strihanie

Po odkvitnutí treba suché časti z hyacintu celkom zrezať či odstrihnúť, aby mu zbytočne neuberali živiny. Rastlinu následne nepolievajte najmenej dva mesiace – zabránite tak tvorbe semien, kvôli ktorým by ďalší rok hyacint vôbec nevykvitol.

Zimovanie

Ak pestujete hyacinty v záhrade a nechystáte sa ich množiť, stačí rastlinu po vegetačnom období zrezať, cibuľku zahrnúť pôdou a nechať odpočívať. Ak žijete vo veľmi chladnej oblasti, zakryte hyacinty na zimu napríklad suchým lístím, mulčom alebo vrstvou kompostu. Hyacinty chladné obdobie roka vyslovene potrebujú a nijako im neublíži (cibuľky dokonca možno za určitých podmienok skladovať aj na spodnej poličke chladničky).

Na ďalší rok sa hyacinty na jar opäť preberú a vyrazia z pôdy čerstvé stonky. Nečudujte sa však, ak budú rok za rokom pôsobiť slabšie a krehkejšie – je to prirodzený proces starnutia, ktorému sa nevyhnú ani tí najskúsenejší pestovatelia.

Rozmnožovanie hyacintov zvládne aj začiatočník

Či už pestujete hyacinty v črepníkoch alebo záhonoch, ich rozmnožovanie je vďaka cibuľkám celkom jednoduché. Počkajte, kým rastlinka odkvitne, zrežte všetky suché časti a cibuľku vyberte zo zeme. Jemne ju diagonálne narežte a zasaďte naspäť do zeme. Polievajte, kým na miestach zárezov z hlavnej cibule nevypučia drobné vedľajšie cibuľky. Citlivo ich oddeľte a nasaďte do samostatných črepníkov či jamiek v pôde.

Bežné rozmnožovanie hyacintom v záhradkách väčšinou nejde, a tak je tento trik najspoľahlivejším spôsobom, ako svoj záhon rozšíriť.

hyacint starostlivosť

Na záver: Zamilovať si hyacint je naozaj ľahké

Ak túžite po kvetinovom záhone či črepníku, ktorý by skutočne stál za všetku námahu, čas a investície, ktoré doň vložíte, hyacint vás nesklame. Jeho prekrásne exotické kvety, intenzívna vôňa, odolnosť voči škodcom a nenáročnosť pri pestovaní z neho zaslúžene robia favorita mnohých skúsených aj začínajúcich pestovateľov. Určite si ho zamilujete tiež.